Jak działa immobilizer - budowa, awarie

Jak działa immobilizer? Co zrobić gdy ulegnie awarii?

Maszyny i konstrukcje

Immobilizer to od wielu lat wykorzystywany rodzaj zabezpieczenia w samochodach. Obecnie niemal każdy pojazd wyposażony jest w ten mechanizm, który jak się okazuje nie jest rozwiązaniem bezawaryjnym. Jak działa immobilizer i co robić, gdy ulegnie awarii?

Jak działa immobilizer i jak jest zbudowany?

Zasada działania immobilizera opiera się o dwa kluczowe elementy: nadajnik znajdujący się w kluczyku kierowcy oraz centralkę, która znajduje się w samochodzie. Zadaniem tego systemu jest uniemożliwienie rozruchu silnika pojazdu, jeżeli kod znajdujący się w nadajniku nie odpowiada temu w centralce. Aktywny immobilizer odcina zapłon do komory spalania przez co osoba, która nie posiada właściwego kluczyka, zwyczajnie go nie uruchomi (rozrusznik będzie obracał wałem korbowym, ale silnik nie zaskoczy).

Jak wyłączyć immobiliser?

Skoro wiemy już, że system ten opiera się o bardzo prosty schemat działania, to w jaki sposób przebiega jego dezaktywacja? Proces ten rozpoczyna się z chwilą włożenia kluczyka do stacyjki i jego przekręcenia do momentu załączenia zapłonu (oświecenia się kontrolek na tablicy rozdzielczej). W tym czasie następuje wymiana informacji pomiędzy nadajnikiem w kluczyku a centralką. Jeżeli zakodowany sygnał jest zgodny, immobilizer zostaje odblokowany i pozwala on na uruchomienie silnika.

Uszkodzony immobiliser – co robić?

Niestety immobiliser nie należy do systemów bezawaryjnych. Najczęściej awarii ulega transponder znajdujący się w kluczykach od samochodu. Nie trudno zgadnąć, że efektem takiej usterki będzie brak możliwości uruchomienia silnika pojazdu. Jak sprawdzić czy immobilizer jest uszkodzony? Wystarczy próba odpalenia silnika za pomocą zapasowego kluczyka. Jeżeli okaże się pomyślna, diagnoza jest prosta.

Czy można jakoś obejść system immobilizera w sytuacji, gdy nie posiadamy zapasowego kluczyka? Niestety, jego naprawa o ile nie jest bardzo skomplikowana, tak wymaga dosyć specjalistycznego sprzętu. W przypadku nowszych samochodów nie obędzie się bez wizyty w ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi).

Jak naprawić immobiliser? Lepiej nie ryzykuj!

Czeka Cię naprawa immobilizera? Możesz skusić się o samodzielną naprawę, która może okazać się dosyć ryzykowna. Jeżeli posiadasz rozwiązanie zbliżeniowe to wystarczy, że dorobisz dodatkowy kluczyk i wymontujesz z niego nadajnik. Trzeba umieścić go na stałe w zasięgu działania czytnika. Pamiętaj jednak, że to dodatkowe ryzyko i tracisz tym samym dodatkowy poziom zabezpieczenia antykradzieżowego.

Lepiej takie prace zlecić autoryzowanym punktom napraw, aczkolwiek z tym również należy postępować ostrożnie! Pamiętajmy, że chodzi o podstawowy system antykradzieżowy w naszym aucie. Decydujemy się na wizytę wyłącznie w sprawdzonym warsztacie!

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze