Światło laserowe jest powszechnie stosowane w wielu gałęziach gospodarki, przemysłu oraz budownictwa. Niemniej jednak nieprawidłowe posługiwanie się laserem może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jak działa laser i dlaczego jest szkodliwy dla naszych oczu? Czy człowiek może oślepnąć od patrzenia na laser? Rozwiejmy wszelkie te wątpliwości dotyczące tego rodzaju promieniowania.
Co to jest laser?
Z teoretycznego punktu widzenia, laser to nie światło lecz samo urządzenie, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu. W tym celu wykorzystuje tzw. zjawisko emisji wymuszonej. Samo słowo „laser” wzięło się z języka angielskiego i jest skrótem od „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation„.
Promieniowanie lasera jest wyjątkowo spójne i najczęściej spolaryzowane. Dzięki niskiej rozbieżności, średnica światła laserowego pozostaje praktycznie cały czas taka sama na całej jego długości.
Jak działa laser?
Urządzenie laserowe składa się z 3 głównych elementów: ośrodka czynnego, rezonatora optycznego oraz układu pompującego. Ośrodek czynny umieszczony jest wewnątrz lasera, pomiędzy zwierciadłami (rezonatorem optycznym). W zależności od rodzaju jego konstrukcji, jako ośrodek czynny wykorzystuje się mieszaninę gazów, kryształ bądź też włókna szklane. Energia, która kierowana jest do ośrodka czynnego przez wspomniany układ pompujący sprawia, że zaczyna wytwarzać się promieniowanie.
Znajdujący się w urządzeniu rezonator dodatkowo wzmacnia tak powstałe promieniowanie, które wydostaje się przez zwierciadło jednokierunkowe. Właśnie tak wytworzone promieniowanie nazywane jest laserowym.
Sprawdź również: jak działa oczyszczalnia ścieków
Czy laser może oślepić człowieka?
Wiązka światła laserowego może być pomocna w wielu dziedzinach życia. Niestety wykorzystane w nieodpowiedni sposób może nie tylko uszkodzić niektóre elementy elektroniczne (np. w aparatach cyfrowych), ale również zaszkodzić naszym oczom. Dlaczego laser jest szkodliwy dla naszego wzroku?
Na działanie światła laserowego najbardziej wrażliwa jest siatkówka, która służy jako element światłoczuły w naszym układzie wzrokowym. Skondensowane światło lasera może zwyczajnie ją poparzyć, co w konsekwencji doprowadzi do powstania blizn. Uszkodzone w ten sposób miejsca na siatkówce przestają odbierać impulsy świetlne z otoczenia. To przekłada się na pogorszenie wzroku, a w skrajnych przypadkach totalną ślepotę.
W zależności od intensywności poparzeń, możliwe jest ich całkowite lub częściowe wyleczenie. Niestety, niekiedy odwrócenie szkód wyrządzonych przez światło lasera na ludzkie oko staje się niemożliwe. Co ciekawe, do poważnego uszkodzenia wzroku mogą przyczynić się nawet najtańsze lasery dostępne na rynku, których moc jest niewielka. Na szczęście z racji ich niskiej wydajności, przypadkowe oświetlenie gałki ocznej nie powinno wywołać efektów ubocznych. Kilkusekundowa ekspozycja na działanie wiązki laserowej może jednak wpłynąć na prawidłowe działanie siatkówki w oku.