Dzięki klimatyzacji w domu czy w samochodzie, możemy szybko schłodzić się w upalny dzień. Działanie systemu klimatyzacji wydaje się dosyć proste, podobnie jak jego budowa. W rzeczywistości na układ klimatyzacji składa się kilka elementów, które ściśle ze sobą współpracują. A zatem jak działa klimatyzacja?
Zasada działania klimatyzacji
Na układ klimatyzacji składa się 6 głównych elementów:
- Parownik
- Sprężarka
- Skraplacz
- Zawór rozprężony
- Wentylatory
Kluczem w działaniu systemu klimatyzacji jest czynnik chłodzący. Jego zadaniem jest absorpcja ciepła pochodzącego z powietrza wewnątrz pomieszczenia lub samochodu i odprowadzenie go na zewnątrz. Czynnik chłodzący krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem.
Jaką funkcję pełni sprężarka i zawór rozprężny w systemie klimatyzacji? W skrócie umożliwiają przejście czynnika roboczego w odpowiednią fazę (gazową lub ciekłą).
Sprawdź również: jak działa oczyszczalnia ścieków
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Zdecydowana większość nowoczesnych samochodów, wyposażona jest w system klimatyzacji. To spore udogodnienie dla kierowcy i pasażerów. Chłodne i suche powietrze nie tylko dobrze orzeźwia w upalne dni, ale również pomaga pozbyć się pary zgromadzonej na szybach. Niestety, aby klimatyzacja w samochodzie mogła prawidłowo funkcjonować, należy o nią odpowiednio dbać. Przedstawiamy 6 najważniejszych zaleceń, do których warto się stosować:
- Jeżeli samochód mocno się nagrzał, przed uruchomieniem klimatyzacji dobrze go przewietrz (otwórz wszystkie drzwi).
- Jeżeli uruchomisz klimatyzację, zamknij okna oraz drzwi w samochodzie.
- Używaj klimatyzacji również w porze zimowej. Pozwoli to utrzymać smarowanie ruchomych elementów klimatyzacji.
- Trzymaj się regularnych przeglądów serwisowych klimatyzacji.
- Oznaką nieprawidłowo działającego systemu klimatyzacji jest są m.in. parujące szyby oraz nieprzyjemny zapach.
- Nie zapomnij o uzupełnianiu czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.