Decydując się na zakup zestawu do odbioru telewizji satelitarnej, spotkamy się z wieloma elementami takiego wyposażenia. Jednym z kluczowych elementów poza samym talerzem, jest konwerter satelitarny. Do czego służy i czy do telewizji 4K trzeba kupić specjalny model? Sprawdź nasz dzisiejszy poradnik.
Czym jest konwerter satelitarny?
Pod pojęciem konwertera satelitarnego kryje się niewielkie urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest odbiór sygnału satelitarnego, odbijanego od powierzchni talerza (czaszy). Sygnał ten dzięki konwerterowi jest wzmacniany i przetwarzany do innej częstotliwości. Dalej sygnał ten trafia już do tunera (odbiornika satelitarnego) przy pomocy kabla koncentrycznego.
Jeżeli chcemy mówić o szczegółach, to tego typu konwerter jednocześnie wzmacnia i zamienia sygnał o częstotliwościach 10,7 – 11,7 oraz 11,7 – 12,75 GHz do zakresu pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, czyli 950 – 2150 MHz.
Przy zakupie konwertera bardzo istotnym parametrem jest współczynnik szumów wyrażany w Decybelach (dB). Generalnie im niższa będzie ta wartość, tym lepiej dla nas. Obecnie oferowane konwertery na rynku oferują współczynnik szumów na poziomie 0,3 – 0,1 dB.
Rodzaje konwerterów satelitarnych
Obecnie najpowszechniej stosowany podział obejmuje liczbę obsługiwanych przez dany konwerter tunerów. Idąc dalej, na rynku znajdziemy konwertery:
- single – na 1 tuner,
- twin – na 2 tunery,
- quad – na 4 tunery,
- octo – na 8 tunerów.
Przy czym warto pamiętać, że dobór konwertera zależeć będzie nie tylko od liczby, ale i rodzaju tunerów. Jeśli odbiornik dysponuje funkcją nagrywania, czyli PVR, wtedy musimy wybrać konwerter podwójny, czyli twin.
Osobną kwestią jest liczba kabli i tutaj praktycznie niespodzianki nie ma – każdy tuner wymaga przeciągnięcia osobnego przewodu z konwertera. Jeśli jednak bardzo zależy nam na wygodzie, wtedy możemy zakupić specjalny konwerter typu „unicable„, z którego wychodzi tylko jeden przewód sygnałowy (można go później rozprowadzić po wielu tunerach).
Konwerter satelitarny do telewizji 4K
Przy wyborze zestawu satelitarnego, często zastanawiamy się, czy do odbioru telewizji w jakości 4K niezbędny jest specjalny model konwertera. Okazuje się, że absolutnie nie, a wszelkie dyskusje na ten temat należy włożyć między bajki. Podobnie ma się rzecz do telewizji Full HD czy obrazu 3D, dla których również nie ma specjalnych konwerterów satelitarnych.
Ile kosztuje konwerter do anteny satelitarnej?
Ceny konwerterów satelitarnych (typu single) zaczynają się już od ok. 20 zł, niemniej wszystko zależy od preferowanej przez nas jakości odbioru. Warto nieco dołożyć i zamówić lepsze urządzenie za 50–80 zł, tym bardziej, że w tej cenie znajdziemy już konwertery podwójne lub typu quad.
Jak rozpoznać awarię?
Objawem uszkodzonego konwertera satelitarnego będą przede wszystkim przerwy w odbiorze sygnału podczas trudnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy mgła. Wtedy też na ekranie telewizora występuje zjawisko pikselizacji obrazu, a dźwięk traci swoją płynność (mogą występować nawet głośne trzaski). W skrajnych sytuacjach, obraz niemal całkowicie zanika.
Obecne urządzenia nie są już tak długowieczne co dawny sprzęt i wytrzymują bez awarii przeciętnie od 4 do 6 lat. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi na skutek czynników zewnętrznych, np. dostania się do wnętrza urządzenia wody podczas obfitych deszczów. Rzadziej awaria spowodowana jest przepięciami, np. na skutek wyładowań atmosferycznych.
Sprawdź również: Stacja kosmiczna ISS na żywo