Barometr chemiczny (storm glass) – budowa, zastosowanie

Barometr chemiczny (storm glass) – budowa, zastosowanie

Możliwość przewidywania pogody jest szczególnie ważna podczas podróży morskich, ale nie tylko. Obecnie z pomocą przychodzą różnego typu radary pogodowe (wykorzystujące m.in. efekt Dopplera), odczyty ze stacji pogodowych czy sztucznych satelitów okrążających Ziemię. Dawniej nie było to możliwe i przewidywanie sytuacji pogodowej na otwartych oceanach opierano o zwykłe obserwacje otoczenia lub proste przyrządy, takie jak barometr chemiczny (storm glass). Właśnie o nim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Barometr chemiczny (storm glass) – definicja

Barometr chemiczny (ang. storm glass, chemical weather glass) to szklane naczynie najczęściej w formie probówki, które wypełnione jest roztworem soli i kamforą (olejkiem z drewna cynamonowca kamforowego). Probówka ta zmienia swój wygląd wraz ze zbliżającą się zmianą pogody (mogą pojawiać się w niej płatki, kryształki, kuleczki itp.).

Właściwie wykonany i zinterpretowany odczyt z barometru chemicznego, pozwala przewidzieć zmianę warunków pogodowych z wyprzedzeniem 12–48 godzin. Urządzenie to stało się szczególnie popularne w latach 1860, kiedy to brytyjski wiceadmirał i kapitan statku HMS BeagleRobert FitzRoy, opisał specyfikę działania barometru chemicznego.

Budowa barometru chemicznego

Klasyczny barometr chemiczny składa się w uproszczeniu z roztworu soli i kamfory.

Szczegółowy skład to:

Główną substancją, która krystalizuje w barometrze chemicznym jest kamfora. Czynnikiem wpływającym na poziom krystalizacji kamfory jest historia zmiany temperatury w ciągu ostatnich kilku godzin. Z kolei sole wpływają na sposób zarodkowania tych kryształów.

Odczyt wyników z barometru chemicznego

  • roztwór przejrzysty – dobra pogoda
  • roztwór mętny – pochmurno i możliwe opady deszczu
  • małe kuleczki w roztworze – mgła
  • szkło zamglone – burza z piorunami
  • małe gwiazdki podczas słonecznego zimowego dnia – opady śniegu
  • duże płatki w roztworze – zachmurzenie w klimacie umiarkowanym lub śnieg zimą
  • kryształki na dnie – mróz
  • igiełki i nitki na powierzchni – wietrzna pogoda

Sprawdź również:


źródło: wikipedia.org

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.