Kapitan statku to nie tylko osoba odpowiedzialna za sterowanie potężnymi jednostkami wodnymi, ale także lider zespołu i strateg, który musi podejmować błyskawiczne decyzje w obliczu zmiennych warunków atmosferycznych i innych niespodziewanych wyzwań. Nic dziwnego, że zawód ten wiąże się z prestiżem i wysokimi zarobkami. Jednak czy jego wynagrodzenie jest na pewno adekwatne do wyzwań i presji, z jakimi wiąże się ta profesja? W tym artykule przyjrzymy się bliżej zarobkom kapitanów statków w Polsce i na świecie.
Ile zarabia kapitan statku w Polsce?
Podstawowym czynnikiem warunkującym wysokość wynagrodzenia kapitanów statków, jest rozmiar oraz przeznaczenie jednostki, którą dowodzą. W przypadku mniejszych jednostek wynagrodzenia potrafią być wyraźnie niższe. Ogólnie wynagrodzenia kapitanów statków morskich mieszczą się z reguły w przedziale 16 000 – 22 000 zł miesięcznie w czasie obowiązywania kontraktu. W przypadku statków specjalistycznych zarobki mogą sięgać nawet 60 000 złotych miesięcznie.
Należy jednak wspomnieć o tym, że z reguły marynarze muszą samodzielnie opłacać m.in. składki emerytalne czy też ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz tego, kapitanowie nie zarabiają stale przez cały rok – zwykle podpisują kontrakty na określone trasy, podczas których przebywają na statkach np. przez 6 miesięcy. Stoi więc przed nimi wybór między zarobkami, a rodziną.
Zobacz również: Ile zarabia pilot wojskowy? Zarobki w Polsce i na świecie
Zarobki kapitanów statków w Europie
Jeśli chodzi o zarobki kapitanów w Europie, to są one trochę wyższe niż w Polsce. Średnia pensja kapitana statku towarowego to w przeliczeniu około 30 000 złotych miesięcznie. Warto dodać, że rynek pracy dla marynarzy jest bardzo międzynarodowy, więc granice państw nie są tu dużą przeszkodą – polscy kapitanowie niezwykle często pracują dla zagranicznych armatorów, są zresztą przez nich bardzo cenieni za swoje umiejętności.
Wynagrodzenia kapitanów w USA
W Stanach Zjednoczonych kapitanowie statków zarabiają średnio nawet 10 000 dolarów miesięcznie. Jednak podobnie jak w innych krajach, zarobki z kontraktu należy rozłożyć na cały rok, a samą wypłatę pomniejszyć o różnorakie składki socjalne.
Jak zostać kapitanem?
Droga do zostania kapitanem statku jest długa i wymagająca, jednak zdecydowanie warta poświęconego czasu. Należy ukończyć studia magisterskie na kierunku takim jak np. nawigacja, na uczelni morskiej. Następnie należy odbyć odpowiednio długą praktykę na statkach – minimalnie 36 miesięcy, oraz zdać egzaminy na patent kapitana. Warto także zyskać dodatkowe kwalifikacje poprzez realizację dodatkowych kursów certyfikowanych.
Możliwe jest również uzyskanie stopnia kapitana po ukończeniu jedynie szkoły średniej – poprzez zdobywanie kolejnych stopni. Jest to jednak droga często znacznie dłuższa.
Zobacz również: Ile zarabia stewardessa w 2024 roku? Czy trudno nią zostać?
Jak wygląda praca kapitana statku?
Praca kapitana statku jest wymagająca i odpowiedzialna. Kapitan jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo statku, załogi i ładunku. Do jego obowiązków należy m.in.:
- Planowanie i nadzorowanie rejsu uwzględniając warunki pogodowe, ruch statków i różnorakie inne czynniki.
- Manewrowanie statkiem
- Nadzór nad dyscypliną i bezpieczeństwem załogi.
- Dbałość o to, aby statek był w dobrym stanie technicznym i spełniał wszystkie wymagania bezpieczeństwa.
- Załatwianie formalności w portach, m.in. odprawy celne i imigracyjne.
Zobacz również: Statek RMS Lusitania — dane techniczne, historia zatonięcia