Zawód pilota wojskowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, prestiżem, ryzykiem i wieloma wyzwaniami. Nic dziwnego, że wiele osób interesuje się wysokością zarobków w tej profesji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej czynnikom, które wpływają na wynagrodzenie pilota wojskowego w Polsce, a także przedstawimy orientacyjne kwoty zarobków za granicą.
Zarobki pilotów wojskowych w Polsce
W Polsce istnieje spora różnica między zarobkami pilotów wojskowych, a komercyjnych. Piloci wojskowi zarabiają z reguły znacznie mniej. Ich zarobki są zależne od stopnia jaki posiadają, pilot w stopniu porucznika otrzyma na rękę około 6000 złotych + dodatki, doświadczony pułkownik może natomiast liczyć na 10 000 złotych oraz dodatki służbowe.
Zobacz również: Ile zarabia stewardessa w 2024 roku? Czy trudno nią zostać?
Ile zarabia pilot wojskowy w Niemczech?
W Bundeswehrze zarobki pilotów wojskowych mieszczą się w granicach od 3652,61 euro miesięcznie dla niedoświadczonego pilota w stopniu kapitana, do 7251,40 euro na miesiąc otrzymywanych przez pilota w stopniu pułkownika z długoletnim stażem. Dużą zaletą pracy jako pilot w Niemczech jest brak konieczności opłacania składek ubezpieczenia społecznego co znacząco wpływa na zasobność portfeli pilotów.
Ile zarabia pilot wojskowy w USA?
Stany Zjednoczone borykają się z niedoborem pilotów wojskowych. Brakuje m.in. ponad tysiąca pilotów myśliwców. Jak więc wyglądają zarobki pilotów wojskowych w USA? Otóż według danych Departamentu Obrony USA, średnie wynagrodzenie pilotów w armii wynosi 107 000 dolarów rocznie, czyli około 8 900 dolarów miesięcznie.
Jak wygląda praca pilota wojskowego?
Oczywiście podstawowym zadaniem pilotów wojskowych jest sterowanie wojskowymi statkami powietrznymi takimi jak myśliwce, samoloty rozpoznawcze czy transportowe. Oprócz tego jednak piloci muszą nieustannie się szkolić, aby podtrzymać jak najwyższy poziom umiejętności. Ważne są tutaj zarówno loty treningowe jak i różnorakie kursy.
Aby zostać pilotem w Wojsku Polskim, należy przede wszystkim spełniać rygorystyczne wymagania zdrowotne. Oprócz tego należy złożyć wniosek do jednej z uczelni wyższych kształcących pilotów, zakwalifikować się na listę kandydatów oraz przejść testy sprawnościowe i badania psychologiczne. Najtrudniejszym etapem jest jednak ukończenie samych studiów, które nie należą do najłatwiejszych.
Zobacz również: Z jaką prędkością leci samolot pasażerski i wojskowy?
Podsumowanie
Jak widać, praca pilota wojskowego przeznaczona jest przede wszystkim dla pasjonatów, osób niezwykle zafascynowanych lotnictwem wojskowym, uwielbiających adrenalinę. Może być to też lepsza opcja dla osób chcących spędzać więcej czasu z rodziną, gdyż lotnictwo cywilne jest branżą bardziej lukratywną, jednak wymagającą stałego podróżowania.