Ile zarabia leśniczy w Polsce

Ile zarabia leśniczy w Polsce? Zarobki leśniczego na rok 2023

Zarobki

Zarobki leśniczych w naszym kraju wbrew pozorom są całkiem przyzwoite i znacząco wzrosły w ostatnich latach. Również i zakres obowiązków leśniczego jest dużo większy niż może się wydawać. A zatem ile zarabia leśniczy w Polsce w 2023 roku i czy jest to zawód opłacalny? Wszystko dokładnie sprawdziłem i przedstawiam wyniki moich internetowych badań.

Obowiązki leśniczego w Polsce

Na początku należy wyjaśnić, że wynagrodzenie leśniczego zależne jest od stanowiska, które zajmuje. Przede wszystkim leśniczy wykonuje swoje obowiązki dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe, które podzielone są na nadleśnictwa (ok. 15 – 20 tys. ha każde). Te z kolei dzielą się na mniejsze jednostki, czyli leśnictwa. To one zarządzane są przez omawianych leśniczych.

Do obowiązków leśniczego należy m.in.:

  • organizowanie i nadzorowanie prac, które dotyczą hodowli lasu
  • zapewnienie ochrony zasobom leśnym
  • działania profilaktyczne i ochronne, mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru
  • przeprowadzanie prac pomiarowych i inwentaryzacyjnych w drzewostanach
  • działania związane z wycinką drzew
  • nadzór nad organizacją prac łowieckich
  • ochrona wód leśnych oraz gleby

Patrząc na powyższe można domyślić się, że leśniczy powinien dysponować dobrą wiedzą z zakresu rozpoznawania i ochrony gatunków fauny oraz flory. Ceni się również takie cechy jak spostrzegawczość oraz ogólną kondycję fizyczną. Kandydat na stanowisko leśniczego powinien posiadać minimum średnie wykształcenie, jednak niekiedy oczekuje się wręcz ukończenia szkoły wyższej.

Sprawdź również: Ile zarabia policjant?

Ile zarabia leśniczy w Polsce?

Tak jak wspomniałem wcześniej, wysokość zarobków leśniczego, zależy od zajmowanego stanowiska oraz doświadczenia. Najczęściej pensja leśniczego oscyluje w przedziale od ok. 3000 zł do 7000 zł brutto miesięcznie. Na największe wynagrodzenie mogą liczyć nadleśniczy, którego pensja wynosi nawet 18 000 zł brutto za miesiąc pracy. Warto również dodać, że zawód leśniczego to dodatkowe przywileje (jest to służba mundurowa) oraz pełny pakiet socjalny. To jednak nie wszystko, większość leśniczych może liczyć na służbowy dom lub mieszkanie, deputat węglowy oraz ryczałt na paliwo. Z oficjalnych źródeł można wyczytać, że w 2016 roku Lasy Państwowe zatrudniały na etacie około 25,7 tys. osób.

Dowiedz się także, ile zarabia dentysta oraz ile bierze opiekunka. W innych artykułach robiliśmy kalkulacje:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze