Ile bierze opiekunka do dziecka? Ile kosztuje niania?

ile bierze opiekunka do dziecka

Gdy urlop macierzyński dobiega końca należy podjąć decyzję o dalszej opiece nad dzieckiem. Wielu młodych rodziców, nie mając możliwości pozostawienia dziecka z dziadkami, decyduje się na wybór opiekunki do dziecka.

Zawód opiekunki dla dziecka

Opiekunka do dziecka, lub jak kto woli – niania, jest najczęstszą alternatywą żłobka. Zawód ten jest więc idealny dla osób, które przede wszystkim lubią dzieci i potrafią się z nimi dogadać, a jednocześnie nie brakuje im cierpliwości, łagodności, a przede wszystkim – odpowiedzialności.

Do podstawowych zadań niani należy więc dbanie o podstawowe potrzeby dziecka, takie jak przygotowanie obiadu, przewijanie, przebieranie, a także zorganizowanie czasu i zapewnienie bezpieczeństwa podczas nieobecności rodziców.

Ile kosztuje opiekunka z mops?

Usługi opiekuńcze oferowane przez mops skierowane są przede wszystkim do osób starszych, chorych, a także posiadających zaburzenia psychiczne, które potrzebują pomocy w zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb, takich jak między innymi dbanie o higienę.
W przypadku dzieci sprawa nie jest aż tak oczywista i o możliwość przyznania opiekunki należy pytać już bezpośrednio pracowników MOPSu.

Ile bierze opiekunka w Polsce?

Zarobki opiekunki do dziecka w Polsce ściśle związane są z zakresem obowiązków – niania mająca za zadanie wyprawić dziecko do przedszkola zarobi znacznie mniej, niż opiekunka zatrudniona na cały dzień. Jednocześnie zarobki w tym zawodzie zależne są od ilości godzin, których większa ilość równoznaczna jest ze zmniejszeniem stawki.

W Polsce przeciętna opiekunka zarabia około 3 260 złotych brutto miesięcznie, gdzie najwyższe zarobki w tym zawodzie są niewiele, bo około 440 złotych większe.

Opiekunka w czasie pandemii

W czasie pandemii wiele placówek edukacyjnych, lub też pojedynczych klas szkół i przedszkoli, jest chwilowo zamykanych lub rozpoczyna naukę zdalną, co wiąże się z koniecznością zapewnienia dziecku znacząco większej opieki, niż dotychczas.

Ostatni rok nie oszczędził kłopotów również tej branży – chociaż wydaje się, że zarobki niań w okresie pandemii powinny ulec poprawie, to niestety sytuacja jest zgoła inna. W niektórych województwach opiekunkę do dziecka znajdziemy już za 15 złotych za godzinę, a w skrajnych przypadkach nawet za 9 czy 5 złotych, co spowodowane zostało między innymi przeniesieniem się części rodziców na pracę zdalną.

Praca opiekunki za granicą

Praca za granicą wiąże się, również w przypadku opieki nad dziećmi, ze zdecydowanie wyższymi zarobkami, niż w Polsce. Przykładowo standardowa stawka miesięczna niani w Niemczech może wynieść od 1800 do nawet 2600 euro, co w przeliczeniu na polskie złote daje od około 8100 do nawet 11700 złotych, w czym często praca ta wiąże się również z innymi obowiązkami, takimi jak na przykład regularne sprzątanie.

Nie inaczej jak w przypadku opieki nad dziećmi w Polsce, za granicą również mile widziane są takie cechy charakteru jak cierpliwość, odpowiedzialność oraz łagodne usposobienie. Dodatkowo, ze względu na charakter pracy, częstym wymogiem okazuje się być znajomość języka, którym posługuje się dziecko.

Dowiedz się również, ile zarabia operator koparki oraz ile zarabia spawacz.