Niejednokrotnie kupując ubrania, możemy zastanawiać się, czym tak w ogóle różni się bawełna od wełny? Nazwy te brzmią dosyć podobnie i z pozoru może wydawać się, że są do siebie bardzo zbliżone. W rzeczywistości jednak obie te tkaniny ubraniowe mają zupełnie inny skład, co nie pozostaje bez znaczenia w trakcie noszenia ubrań. W czym konkretnie różni się wełna od bawełny?
Czym jest bawełna?
Włókna bawełny pozyskuje się z rośliny o tej samej nazwie, czyli bawełny lub inaczej bawełnicy (z łac. gossypium). Bawełna wykorzystywana jest do produkcji miękkich tkanin i znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Ponadto z racji swoich właściwości absorpcyjne, z bawełny wykonuje się również różnego rodzaju materiały opatrunkowe. Co ciekawe bawełna stanowi również częsty dodatek do tkanin wykonanych z wełny czy lnu. Ciekawostką może być również fakt, że z bawełny wytwarza się wiele innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sieci rybackie czy filtry do kawy.
Czym jest wełna?
Wełna w przeciwieństwie do bawełny, pozyskiwana jest z okrywy włosowej owiec i jagniąt. Ponadto wełnę można pozyskiwać z lam, wielbłądów, kóz oraz królików. Włókno wełniane dosyć znacząco różni się od włókna bawełnianego. Zawiera lanolinę, jest łuskowate i karbikowate. Wełna idealnie sprawdza się podczas produkcji wysokiej jakości wyrobów włókienniczych – w tym włóczki. Wełna dzieli się na: żywą, garbarską, skórną, futrzarską oraz wtórną.
Różnice pomiędzy wełną i bawełną
Zasadniczą różnicą pomiędzy wełną i bawełną jest pochodzenie tych materiałów. Bawełna to produkt pozyskiwany z roślin, a wełna ze zwierząt (głównie hodowlanych). Ponadto materiały te różnią się właściwościami, przez co znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle tekstylnym.