Pytanie o to, jak długo pieniądze idą na konto, często zadają sobie osoby wykonujące przelewy bankowe, a jeszcze częściej te, które czekają na przelew. Warto wiedzieć, że niektóre przelewy mogą trafić na konto odbiorcy od razu, a na inne trzeba poczekać nawet kilka dni. Od czego to zależy? Wyjaśniamy.
Czym jest przelew bankowy?
Przelew bankowy jest formą bezgotówkowego rozliczenia pieniężnego. Gdy zostanie zlecony przez właściciela konta (np. w bankowości mobilnej), bank przekazuje określoną kwotę z rachunku płatnika na wskazane konto bankowe należące do odbiorcy. Takie transakcje można realizować:
- w systemie bankowości elektronicznej,
- przez aplikację mobilną,
- przez infolinię,
- w oddziale banku.
Standardowe przelewy dokonywane przez Internet zwykle są darmowe, natomiast zlecenie ich „w okienku” w banku bywa płatne.
Ile idzie przelew bankowy?
Odpowiedź na pytanie, ile idzie przelew bankowy, brzmi: to zależy. Na termin realizacji transakcji bezgotówkowej ma wpływ sporo czynników. Właśnie dlatego niekiedy pieniądze trafiają do odbiorcy już w kilka sekund, a innym razem trzeba na nie poczekać kilka godzin lub nawet kilka dni.
Czas zrealizowania przelewu zależy przede wszystkim od trzech poniższych zmiennych:
- zasad działania banków, które prowadzą konto osobiste nadawcy i odbiorcy,
- rodzaju przelewu,
- dnia i godziny zlecenia przelewu.
Sprawdź, jak każdy z tych czynników wpływa na tempo przekazywania środków na inny rachunek bankowy.
Miejsce prowadzenia konta nadawcy i odbiorcy a czas realizacji przelewu
Jeśli oba rachunki są prowadzone przez ten sam bank, przelew zostanie zazwyczaj zrealizowany od razu, czyli w kilka sekund. Wynika to z tego, że większość instytucji finansowych księguje wewnętrzne przelewy (wykonywane w obrębie tego samego banku) także poza standardowymi terminami realizacji płatności bezgotówkowych. Odbywa się to również w weekendy.
Jeśli zależy ci na tym, aby przekazywać środki wybranemu odbiorcy jak najszybciej, możecie założyć oba rachunki w tym samym banku. Atrakcyjną ofertę znajdziesz np. w Toyota Banku. Możesz tam bezpłatnie otworzyć Konto osobiste, które zapewnia miesięcznie trzy darmowe wypłaty z bankomatu. Wybierzesz też wzór swojej karty płatniczej.
Rodzaj przelewu a czas jego księgowania
Standardowe przelewy, które wykonasz ze swojego konta, są realizowane w ramach transferu Elixir. Jest to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który funkcjonuje już od 1994 roku. Przewiduje on trzy sesje rozliczeniowe każdego dnia roboczego – od poniedziałku do piątku o określonych godzinach. To sprawia, że niektóre przelewy mogą zostać zaksięgowane już w kilka minut, a inne będą szły nawet kilkanaście godzin.
Czy można przyspieszyć czas trwania rozliczenia między kontami? Tak, ale jest to opcja, za którą trzeba zapłacić. Jeśli zależy ci na tym, aby pieniądze jak najszybciej trafiły na konto odbiorcy w innym banku, możesz wykonać przelew ekspresowy. Znajdziesz go w bankowości internetowej pod nazwami:
- Express Elixir,
- BlueCash,
- Sorbnet.
Dłużej trwa księgowanie przelewów zagranicznych i walutowych. Procedura może trwać nawet kilka dni. Ją również można przyspieszyć, korzystając z przelewów ekspresowych.
Dzień i godzina zlecenia przelewu a czas księgowania
Wspomniany system Elixir przewiduje sesje rozliczeniowe, które każdego dnia roboczego odbywają się trzy razy o ściśle określonych porach:
- rano: 10:30 – 11:00,
- po południu: 14:30 – 15:00,
- wieczorem 17:00 – 17:30.
Na czas realizacji transakcji wpływa również wewnętrzna polityka banku dotycząca godzin księgowania przelewów wychodzących i przychodzących.
Ciekawostka: w Wigilię (24 grudnia) i w Sylwestra (31 grudnia), odbywają się nie trzy, a dwie sesje rozliczeniowe Elixir. Wówczas odbywa się tylko pierwsza i druga z nich, czyli ranna i popołudniowa. Są to jedyne dni w roku, kiedy harmonogram księgowania przelewów jest inny niż zazwyczaj.
Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?
Aby upewnić się, jak długo będzie szedł przelew na inne konto, trzeba sprawdzić, kiedy odbywają się sesje rozliczeniowe w bankach nadawcy i odbiorcy. Jak wspomniano, największy wpływ ma na to harmonogram rozliczeń Elixir, ale znaczenie ma też wewnętrzna polityka instytucji finansowej.
Informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków. Możesz również skorzystać z internetowych kalkulatorów czasu księgowania przelewów. Wystarczy, że podasz nazwę banku nadawcy i odbiorcy oraz godzinę zlecenia transakcji.
Przykład. Załóżmy, że masz Konto osobiste w Toyota Banku. O godzinie 14:00, w dzień powszedni, realizujesz przelew. Pieniądze z twojego rachunku „wyjdą” o 14:40. Na rachunek odbiorcy mogą trafić tego samego dnia – wszystko zależy od sesji przychodzących ustalonych przez bank adresata przelewu.
Pamiętaj! Jeśli bardzo ci zależy na tym, aby pieniądze trafiły na konto od razu, warto korzystać z przelewów ekspresowych. Co prawda są one płatne, ale dają gwarancję, że odbiorca będzie czekać na pieniądze maksymalnie kilka minut. W niektórych sytuacjach może to być bardzo pomocne.