Cięcie wodą to jedna z najbardziej wszechstronnych metod obróbki materiałów. Od momentu swojego powstania w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, stała się nieodłącznym elementem przemysłu produkcyjnego w wielu branżach. Jakie argumenty przemawiają za jej zastosowaniem? Jakie materiały można obrabiać z wykorzystaniem tej techniki? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.
Jak działa cięcie wodą? Na czym polega te technologia?
Proces cięcia wodą polega na wykorzystaniu strumienia wody o wysokim ciśnieniu kierowanego na obrabiany materiał. Woda pod wysokim ciśnieniem osiąga prędkość znacznie przekraczającą barierę dźwięku, umożliwiając precyzyjne i szybkie cięcie materiałów o różnej grubości i twardości. Cięcie wodą może odbywać się z użyciem jednej z dwóch podstawowych metod:
- cięcie czystą wodą: sprawdza się w przypadku miękkich materiałów, takich jak gąbka, papier czy drewno;
- cięcie z dodatkiem ścierniwa (cięcie abrazyjne): dzięki zastosowaniu ścierniwa (w tym celu najczęściej wykorzystuje się garnet), metoda ta pozwala na obróbkę twardszych materiałów, z metalami i kamieniem włącznie.
Waterjet – cięcie wodą. Jakie zalety oferuje inwestorom?
Jedną z najważniejszych zalet cięcia wodą jest jego wszechstronność. Technologia ta pozwala na obróbkę praktycznie każdego rodzaju materiału – od tych najbardziej miękkich (gąbki lub drewna), aż po bardzo twarde surowce – np. stal, ceramika, szkło czy kamień. Cięcie wodą zapewnia też wysoką precyzję. Dzięki temu umożliwia uzyskanie dokładnych kształtów i gładkich krawędzi bez konieczności dodatkowej obróbki.
Kolejnym atutem cięcia wodą jest fakt, że cały proces odbywa się na zimno. Jako że obrabiany materiał nie jest poddawany działaniu wysokich temperatur, nie występuje ryzyko zniekształceń czy odkształceń spowodowanych nagrzaniem. Technika ta jest również bardziej przyjazna dla środowiska niż konkurencyjne metody obróbki, bo nie wiąże się z generowaniem lub wykorzystaniem szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów.
Wady cięcia wodą
Pomimo licznych zalet, cięcie wodą ma także pewne ograniczenia. Najważniejsze z nich dotyczy geometrii wyrobów – metoda ta może być stosowana jedynie do obróbki powierzchni płaskich. Czas potrzebny na przeprowadzenie obróbki może ponadto być dłuższy niż w przypadku innych metod (zwłaszcza w przypadku twardszych materiałów).
Co można ciąć wodą? Najważniejsze zastosowania WaterJet
Cięcie wodą umożliwia obróbkę różnych materiałów. Wśród nich wymienić należy:
- metale (np. stal, aluminium czy miedź);
- drewno,
- szkło i ceramikę,
- kamień (np. granit czy marmur),
- tworzywa sztuczne (np. poliester, polietylen, poliuretan itp).
Dzięki możliwości cięcia materiałów o różnej twardości i grubości, cięcie wodą znajduje zastosowanie w produkcji wielu produktów – od detali precyzyjnych po elementy konstrukcyjne. Jest to wszechstronna i precyzyjna metoda obróbki materiałów, stosowana dziś w przemyśle na całym świecie. Dzięki swojej uniwersalności, dokładności i ekologicznemu charakterowi, cięcie wodą stało się nieodłącznym elementem różnych procesów.