Gazy osłonowe mają za zadanie chronić obszar spawania przed oddziaływaniem atmosfery, a konkretnie znajdującymi się w niej gazami, takimi jak tlen, azot i para wodna. Charakteryzują się łatwością jonizowania, która zapewnia utrzymanie stabilnego łuku lub plazmy przy stosunkowo niskim napięciu. Jakie gazy osłonowe są najczęściej stosowane w spawalnictwie?
Dwutlenek węgla
Dwutlenek węgla to gaz aktywny, który powszechnie występuje jako składnik mieszanek przeznaczonych do spawania metodą MAG. Jest wykorzystywany głównie przy spawaniu stali czarnych. Zastosowanie dwutlenku węgla pozwala dobrze schłodzić uchwyt spawalniczy i uchronić go przed przegrzaniem. Jednocześnie spawanie w osłonie tego gazu sprzyja powstawaniu odprysków oraz zamarzaniu reduktora podczas spawania. Z tego względu zalecane jest użycie podgrzewacza gazu.
Argon
Argon jest powszechnie używany przy spawaniu półautomatami spawalniczymi MIG i TIG. Jest gazem obojętnym, co oznacza, że nie ulega utlenianiu. Dzięki temu jest stosowany wszędzie tam, gdzie spawany materiał jest narażony na działanie tlenu lub azotu. Argon jest wykorzystywany przy spawaniu stali kwasoodpornych, aluminiowych i tytanu. Można go używać do spawania wszystkich metali poza stalami węglowymi. Pozwala na uzyskanie spoin o wysokich właściwościach mechanicznych.
Hel
Hel, podobnie jak argon, jest gazem obojętnym. Jest stosowany samodzielnie oraz w mieszankach z argonem, tlenem lub dwutlenkiem węgla. Udział helu jest korzystny w przypadku spawania aluminium, miedzi, niklu i ich stopów oraz stali wysokostopowych. Gaz ten umożliwia większą prędkość spawania i lepiej przenika przez ściany boczne. Powoduje jednak problemy z zajarzeniem łuku, które można wyeliminować dzięki zwiększeniu jego przepływu. Cechuje się wysoką ceną.
Inne gazy osłonowe stosowane w spawalnictwie
W roli gazu osłonowego stosowany jest azot, który jest gazem nieczynnym w niższych temperaturach. Tworzy niekorzystne związki z niektórymi pierwiastkami, takimi jak żelazo, mangan czy aluminium, więc nie jest szczególnie popularnym gazem osłonowym w spawaniu łukowym. Jak podpowiada pracownik sklepu spawalniczego Spawaj.eu, azot jest wykorzystywany głównie przy spawaniu stali austenitycznych i austenityczno-ferrytycznych (duplex), bo podczas spawania stale te są narażone na ubytek tego pierwiastka. Użycie azotu pozwala poprawić właściwości mechaniczne i odporność na wżery. Kolejnym gazem osłonowym jest wodór, który jest gazem aktywnym. Zwiększa ciepło łuku oraz prędkość spawania. Jest składnikiem mieszanek stosowanych w procesach spawania MIG i TIG oraz spawania plazmowego stali austenitycznych, niklu i jego stopów.