Na czym polega lean manufacturing? Jakie efekty daje?

lean manufacturing

Wielowymiarowa optymalizacja procesów produkcji jeszcze nigdy nie była tak pożądana, jak w obecnych czasach. Dzisiaj jest ona często nie tylko elementem poprawiającym konkurencyjność, a de facto czynnikiem stanowiącym o przetrwaniu przedsiębiorstwa. Co w tym zakresie oferuje lean manufacturing? Na czym polega? I jak przebiega jego wdrożenie?

Koncepcja lean manufacturing

Japoński przemysł motoryzacyjny jest doskonałym przykładem tego, jak w stosunkowo krótkim czasie można przeistoczyć się z kraju zrujnowanego wojną w potentata motoryzacyjnego. Elementem, który zdecydował o przewadze konkurencyjnej japońskiej motoryzacji nad innymi, był właśnie lean manufacturingsystem zarządzania produkcją, którego protoplastą była Toyota.

Japońskie przedsiębiorstwo już w latach 40. XX wieku wprowadziło w swoich fabrykach System Produkcyjny Toyoty (TPS), który zrewolucjonizował produkcję motoryzacyjną jako taką. To właśnie on stał się fundamentem lean manufacturing, który określa się w Polsce również jako produkcję odchudzoną. Jej najważniejszymi założeniami jest z jednej strony ograniczenie marnotrawstwa do minimum, a z drugiej maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów.

Umożliwia to pięć podstawowych zasad lean manufacturingu, do których należy:

  • dokładne ustalenie wartości oczekiwanych przez klienta
  • określenie i wdrożenie strumienia wartości
  • zapewnienie sprawnego i nieprzerwanego przepływu wartości
  • wdrożenie systemu ssącego (Pull) w miejsce systemu pchającego (Push)
  • nieustanne dążenie do udoskonalania procesów produkcji

Wprowadzenie produkcji odchudzonej

Proces optymalizacji produkcji w systemie lean manufacturing wymaga od przedsiębiorstwa przede wszystkim dokładnej analizy aktualnych procesów z uwzględnieniem najsłabszych punktów i określeniem zmian, które należy dokonać. Przy czym podstawą całego systemu jest jednak decentralizacja zarządzania produkcją, a tym samym delegowanie zadań do pracowników niższego szczebla. To z kolei wiąże się z koniecznością przeszkolenia całej kadry pracowniczej, ponieważ lean manufacturing opiera się w dużej mierze na sprawnej kooperacji wszystkich elementów i zasobów produkcyjnych, która musi być zrealizowana na każdym etapie produkcji.

Tutaj nie ma zbyt wielu miejsca na błędy, ponieważ produkcja w systemie odchudzonym w dużej mierze zależy od sprawnego przepływu informacji i błyskawicznego reagowania w sytuacjach kryzysowych typu: awarie sprzętu czy problemów z dostawą. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że system lean manufacturing bazuje na ograniczeniu nadmiernego gromadzenia surowców i zredukowaniu nadprodukcji, zatem jej proces musi być w pełni kontrolowany, a wszystkie problemu błyskawicznie rozwiązywane.

Efekty lean manufacturing

Do największych zalet lean manufacturing zaliczyć należy przede wszystkim wzrost wydajności produkcji – w tym ograniczenie marnotrawstwa zarówno w kwestii zasobów materiałowych, jak i ludzkich. System pozwala również na zmniejszenie powierzchni produkcyjnej. Wszystko to zaś przekłada się na spore oszczędności. Ponadto odchudzenie produkcji prowadzi do skrócenia jej czasu i zwiększenia jej jakości.

Partnerem materiału jest TQMsoft.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze