Śruby to przedmioty o różnych kształtach, które towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Wykorzystujemy je jako łączniki mebli, zawiasów, części pojazdów, czy jako elementy montujące listwy, okucia czy tablice. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak krok po kroku wygląda produkcja śrub i gdzie najczęściej się je wykorzystuje.
Jak wygląda produkcja śrub?
Sklepy zazwyczaj oferują nam ogromny wybór śrub. Do wyprodukowania śruby o większej średnicy używa się bardzo grubego pręta ze stali. Do stworzenia śrub o mniejszych średnicach, np. wkrętów meblowych, używa się grubego stalowego drutu. Wyróżniamy wiele rodzajów śrub, m.in. sześciokątne (najpopularniejsze), zamkowe, noskowe, imbusowe i wiele innych. Proces produkcji modeli sześciokątnych możemy rozłożyć na 6 kroków.
#1 Zmiękczenie materiału i jego obróbka
Podstawą wyprodukowania śruby jest zmiękczenie stali, co odbywa się w specjalnym piecu. Pręty i druty spędzają w nim ponad 30 godzin, a następnie moczy się je w kwasie siarkowym, aby pozbyć się z nich rdzy. Dalsza obróbka stali polega na wypłukaniu jej w wodzie, a specjalna maszyna pokrywa fosforanem cynku całą powierzchnię materiału.
#2 Formowanie śrub
Wszystkie śruby tworzy się metodą kucia na zimno, która polega na kształtowaniu elementów za pomocą nacisku tłoczników o różnych kształtach. Wszelkie odkształcenia plastyczne wpływają na właściwości fizyczne i mechaniczne materiałów, zwiększając ich wytrzymałość. Wyliczając od początku, najpierw należy wykonać dokładne prostowanie prętów. Jest to podstawa kształtu śruby. Następnie wykonuje się cięcie prętów na odpowiednią, zdecydowanie większą od standardowej śruby, długość. Nadwyżka materiału zostanie uformowana w łeb śruby. Tłoczniki w maszynach „wpychają” stal w specjalnie przygotowane otwory, stopniowo formując docelową średnicę śruby i jej łeb. Dzięki specjalnej budowie maszyn jednocześnie może być wytwarzanych nawet kilkaset śrub na minutę.
#3 Fazowanie i gwintowanie śrub
Kolejnym etapem wyrobu śruby jest tworzenie fazy umożliwiającej założenie nakrętki. Jest to ukośne ścięcie u końca przedmiotu. Następnie, metodą kucia na zimno, w każdej śrubie wydrąża się gwint.
#4 Kontrola jakości
Po zakończeniu produkcji maszynowej każda śruba musi przejść kontrolę jakości. Kontrolerzy sprawdzają, czy wyprodukowane śruby mają odpowiedni rozmiar, średnicę i łeb.
#5 Produkcja nakrętek
Śruby muszą posiadać także nakrętki. Je, w przeciwieństwie do śrub, kuje się na gorąco. Maszyna rozcina rozgrzany do 1200°C pręt na drobniejsze kawałki. Następnie „kawałkom” nadawany jest kształt sześciokąta, a wewnątrz wycina się pasujący do gwintu śruby otwór. Otwór zabezpiecza się specjalnym olejem, zapobiegającym szybkiemu zużyciu nakrętek.
#6 Wykończenie przedmiotów
Końcowym etapem jest umieszczenie śrub i nakrętek na około godzinę w piecu nagrzanym do 870°C, co nadaje im odpowiednią twardość. Następnie wykonuje się intensywne chłodzenie przedmiotów, które trwa około 5 minut i wyrównuje strukturę wewnątrz metalu. Aby śruby i nakrętki uzyskały odpowiednią wytrzymałość, przedmioty ponownie umieszcza się na godzinę w piecu. Po ostygnięciu śruby są gotowe do użycia.
Gdzie wykorzystuje się śruby?
Zazwyczaj zastosowanie śrub dzieli się ze względu na kształt ich łba. Przykładowo, śruby sześciokątne są bardzo odporne na wszelkie obciążenia, dlatego wykorzystuje się je przy budowie większych konstrukcji, np. maszyn. Modele z łbem stożkowym znajdują zastosowanie przy montażu mebli. W konstrukcjach, które mogą potrzebować regulacji, wykorzystuje się śruby motylkowe, które można odkręcić ręcznie bez konieczności używania innych narzędzi. Istnieją także modele bez łba, które zazwyczaj stosuje się w budownictwie.
Podsumowanie
Zapotrzebowanie na produkty ze stali jest wciąż ogromne, a na świecie powstaje coraz więcej firm produkujących stalowe elementy różnych konstrukcji. Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, że proces produkcji śrub nie jest niczym skomplikowanym. Mimo to producenci muszą być niezwykle ostrożni i precyzyjni, aby każdy element dobrze spełniał swoją rolę.