Nowoczesne telefony, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci i wszelkiego rodzaju pyłków. Kontakt z wodą może zakończyć się poważną awarią telefonu, a niekiedy wręcz doszczętnie go unieruchomić. Wiadomo, ze najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie telefonu przed działaniem wody, ale nie zawsze jesteśmy na to przygotowani. Co zatem zrobić, gdy smartfon wypadnie nam do wody i jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule!
Dlaczego zalanie telefonu wodą jest groźne?
Woda wnikająca w głąb urządzenia może doprowadzić do zwarcia, a w dłuższej perspektywie czasu, przyczynić się do powstania ognisk korozji na metalowych elementach. To właśnie z tego powodu nie zawsze zdajemy sobie sprawę z długofalowego ryzyka, jakie niesie za sobą upuszczenie telefonu do wody lub jego przypadkowe zalanie np. herbatą lub napojem. To, że urządzenie działa po jego wysuszenia wcale nie musi oznaczać, że wróciło do swojej całkowitej sprawności sprzed zalania. Problemy z funkcjonowaniem telefonu mogą zacząć się nawet kilka tygodni lub miesięcy po zalaniu.
Jak zabezpieczyć telefon przed wilgocią?
Sposobów na zabezpieczenie telefonu przed wniknięciem do jego wnętrza wody jest co najmniej kilka. Na rynku znajdziemy chociażby szczelne woreczki foliowe lub dedykowane, wodoodporne etui. Warto jednak pamiętać, że długotrwała praca urządzenia w takim zabezpieczeniu również może okazać się zgubna. Musimy mieć na uwadze to, że telefon wydziela niewielkie ilości ciepła, które wypełnia wnętrze opakowania. Swego czasu panował mit, jakoby zwykłe silikonowe pokrowce na telefon, które w miarę szczelnie przylegają do obudowy, powodowały jego gnicie i rdzewienie. Ile jest w tym prawdy – do końca nie wiadomo. Niemniej jednak skądś takie wnioski musiały wypłynąć.
Co robić po zalaniu telefonu?
Przejdźmy zatem do najważniejszego punktu artykułu, czyli co robić, gdy upuścimy telefon do pojemnika z wodą lub wylejemy na niego kawę, herbatę lub inny płyn? W pierwszej kolejności natychmiast wyłączamy telefon! Naturalnie wcześniej wyciągnijmy go z wody (im szybciej tym lepiej!). Miejmy na uwadze fakt, że im krócej telefon pozostaje zanurzony w wodzie, tym większa szansa na zminimalizowanie szkód przez nią wyrządzonych. Jeżeli już wyłączyliśmy telefon, rozbierzmy go i wyciągnijmy z niego baterię oraz wszystkie karty (SIM i karty pamięci). Jeżeli udało nam się to zrobić, to możemy przejść do etapu suszenia telefonu. Sytuacja wygląda nieco gorzej, gdy smartfon posiada wbudowaną baterię, co wtedy robić?
Jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią?
Jeżeli telefon posiada wbudowaną baterię lub zwyczajnie producent nie przewidział opcji samodzielnego otwarcia obudowy, wtedy mimo postępujemy podobnie, jak w przypadku telefonów z wyjmowalną baterią. Mianowicie jak najszybciej wyciągamy telefon z wody i natychmiast go wyłączamy. Niestety wbudowana bateria lub co gorsza nierozbieralna obudowa telefonu to spore utrudnienie w wielu kryzysowych sytuacjach, do których zaliczyć trzeba zalanie telefonu. W wielu przypadkach zaleca się oddanie sprzętu do profesjonalnego punktu naprawy, celem delikatnego otwarcia obudowy, wysuszenia wnętrza telefonu, a następnie jego sklejenia. Trzeba tylko pamiętać, że takie działanie automatycznie zrywa odpowiedzialność gwarancyjną producenta urządzenia!
Jak wysuszyć telefon po zalaniu?
Kolejny krok to suszenie telefonu. Tutaj widoczne są takie same zasady dla wszystkich rodzajów telefonu. Może najpierw sprawdźmy, czego z pewnością nie robić. Na pewno zrezygnujemy ze suszarki. Ciepłe powietrze przyspieszy co prawda proces wysychania, ale jednocześnie może wdmuchać kropelki wody do wnętrza urządzenia i narobić dodatkowych szkód. Podobnie sprawa ma się z ręcznikami papierowymi, które łatwo rwą się na małe kawałki i rozwarstwiają pod wpływem silnego zawilgocenia. Tym samym ich użycie ograniczmy wyłącznie do zgrubszego przetarcia ekranu i tylnej obudowy telefonu, omijając wszelkie porty wejścia i wyjścia – w tym malutkie kratki wentylacyjne oraz głośnik.
Najlepszym lekarstwem na zalany smartfon będzie pozostawienie go na kilkanaście godzin w ciepłym miejscu. Możemy w tym celu wykorzystać np. grzejnik i położyć na nim telefon (najlepiej podłożyć pod niego ręcznik, tak aby telefon nie stykał się bezpośrednio z nagrzaną powierzchnią grzejnika). Wszechobecną poradą jest stosowanie ryżu, jako środka absorbującego wilgoć z powietrza. Niestety jego działanie jest w tym aspekcie mocno ograniczone. Poza tym wkładając telefon bezpośrednio do torebki z ryżem narażamy się na przypadkowe dostanie się do jego wnętrza malutkich odłamków ryżu. Mimo wszystko najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się zwykłe odstawienie telefonu aż do jego całkowitego wyschnięcia.
Na sam koniec trzeba złożyć telefon i bacznie obserwować jego zachowanie. Jeżeli zacznie szwankować, warto zwrócić się o pomoc do renomowanego serwisu. Być może wadliwe komponenty telefonu można w mało inwazyjny sposób wymienić. Pamiętajmy, że telefon może nam uratować życie (przy okazji sprawdź numery alarmowe), więc warto zawsze upewnić się, że działa on w sposób nienaganny i zawsze możemy na nim polegać! Teraz skoro już wiesz jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią, możesz jeszcze dbać o swojego elektronicznego przyjaciela.