Oznakowanie CE to symbol, który producent lub upoważniony przedstawiciel umieszcza na produkcie, aby oświadczyć, że jest on zgodny z wymaganiami dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa produktu. Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co w języku polskim oznacza: zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej, zgodność europejska.
Oznakowanie CE jest wymagane dla produktów wytwarzanych w dowolnym miejscu na świecie i wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej. Jest to deklaracja producenta, że jego produkt spełnia wymogi unijne dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Dzięki temu, konsument, kupując w dowolnym państwie Unii Europejskiej wyrób oznakowany CE, zyskuje pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać w swoim kraju.
Znak CE nie jest handlowym świadectwem jakości, potwierdzeniem pochodzenia towaru z Unii Europejskiej ani certyfikatem bezpieczeństwa. Oznakowanie CE jest obowiązkowe tylko dla niektórych kategorii produktów, które są objęte dyrektywami Unii Europejskiej.
Jako producent wyrobu, ponosisz wyłączną odpowiedzialność za deklarację zgodności ze wszystkimi wymogami. Aby umieścić oznakowanie na produkcie, nie trzeba mieć zezwolenia. Jednak przed umieszczeniem oznakowania, należy zapewnić zgodność ze wszystkimi odpowiednimi wymogami obowiązującymi w całej UE.
Jak otrzymać certyfikat CE?
Aby otrzymać certyfikat CE, musisz zapewnić, że twój produkt spełnia wszystkie odpowiednie wymogi obowiązujące w Unii Europejskiej. Następnie musisz zdecydować, czy możesz samodzielnie ocenić swój produkt, czy musisz zwrócić się o to do jednostki notyfikowanej. Po ocenie produktu musisz skompletować dokumentację techniczną potwierdzającą zgodność z przepisami, a następnie sformułować i podpisać deklarację zgodności UE. Po umieszczeniu oznakowania CE na produkcie, na wniosek właściwego organu krajowego, musisz przekazać mu wszystkie informacje i dokumenty dotyczące oznakowania CE.
Kiedy oznakowanie CE jest wymagane?
Oznakowanie CE jest wymagane dla produktów wytwarzanych w dowolnym miejscu na świecie i wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej, które spełniają wymogi dyrektyw unijnych dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Oznakowanie CE nie jest obowiązkowe dla wszystkich produktów – obejmuje niektóre kategorie wyrobów, których dotyczą tzw. dyrektywy nowego podejścia.
- Oznakowanie CE musi być umieszczone na wszystkich nowych wyrobach wytworzonych w państwach członkowskich lub państwach trzecich na rynek Unii Europejskiej podlegających Dyrektywom Nowego Podejścia;
- Wyrobach używanych importowanych z państw trzecich;
- Wyrobach istotnie zmodyfikowanych (które w ten sposób podlegają dyrektywom odnoszącym się do nowych wyrobów).
Ile kosztuje uzyskanie certyfikatu CE?
Koszt uzyskania certyfikatu CE zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktu, procedury oceny zgodności, liczba testów i koszty audytu. Samo nadanie oznaczenia CE, czyli naniesienie odpowiedniej grafiki na wyrób, nie kosztuje nic, bo nadaje je producent lub jego upoważniony przedstawiciel na Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Jednak cały proces oceny zgodności, który obejmuje stworzenie odpowiedniej dokumentacji, przeprowadzenie badań, analizę ryzyka, wykonanie instrukcji, deklaracji zgodności WE / deklaracji zgodności UE / deklaracji właściwości użytkowych oraz odpowiednich etykiet / tabliczek znamionowych ze znakiem CE, to już wymierne koszty.
Jeśli producent nie posiada zaplecza badawczego, badania trzeba wykonać w jednostkach zewnętrznych, co niestety pociąga za sobą dosyć poważne koszty. Istnieją także procedury oceny zgodności, które wymagają tak zwanej strony trzeciej, czyli najczęściej jednostki notyfikowanej i są to kolejne koszty.
Tak więc kompleksowy proces oceny zgodności wykonywany zewnętrznie to koszt od 20 000 złotych netto. Należy pamiętać, że realne jest wprowadzenie oznakowania CE samodzielnie lub przejęcie na siebie większości działań związanych z procesem oceny zgodności, co pozwoli na spore oszczędności.
Zobacz również: Czym jest certyfikat FSC?