Styropian, czyli polistyren ekspandowany to materiał, który na dobre zagościł w naszym domach i firmach. Wykonuje się z niego nie tylko elementy izolacyjne, ale również opakowania na żywność i jednorazowe kubki czy talerze. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba taki produkt wyrzucić i posegregować.
Gdzie należy wyrzucać styropian?
Na samym początku trzeba wiedzieć, że nie każdy styropian nadaje się do ponownego recyklingu i nie należy postrzegać tego surowca w jednej kategorii. Czym innym będzie bowiem styropian budowlany, stosowany do ociepleń budynków, a czym innym styropianowe tacki, kubki, talerzyki czy opakowania produktowe.
Można więc podsumować, że styropian dzieli się na dwie kategorie:
- budowlany – np. pozostałość po ocieplaniu budynku,
- opakowaniowy – np. jako element ochraniający i stabilizujący produkt w kartonie lub w formie jednorazowych pojemników czy sztućców.
System segregacji będzie zatem różnić się od kategorii i stopnia zabrudzenia styropianu:
- Czysty styropian opakowaniowy – wrzucamy do żółtych worków lub kontenerów przeznaczonych na plastik i metal.
- Brudny styropian opakowaniowy – wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane (nie nadają się do recyklingu).
- Styropian budowlany – oddajemy/zawozimy do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).
W skrócie:
Czysty styropian (np. po telewizorze czy sprzęcie AGD/RTV) wrzucamy do żółtych worków lub pojemników na plastik Natomiast brudny styropian do odpadów zmieszanych, a budowlany wywozimy do PSZOK-u.
Dlaczego segregacja styropianu jest taka ważna?
Skoro wiemy już, w jaki sposób segregować styropian, to warto dowiedzieć się, dlaczego należy to robić.
Otóż wszystko wynika ze specyfiki samego materiału. Polistyren ekspandowany EPS (bo taka jest właściwa nazwa styropianu) potrafi rozkładać się od kilkunastu do nawet kilku tysięcy lat – w zależności od warunków atmosferycznych.
Co gorsza, produkty rozkładu styropianu oddziałują niekorzystnie na środowisko i wody gruntowe.
Jak wygląda recykling styropianu?
Proces powtórnego przetwarzania polistyrenu ekspandowanego składa się z kilku etapów. Najpierw następuje jego segregacja według klasy i koloru. Później następuje proces odsysania powietrza, które stanowi aż 98% objętości styropianu. Ostatni krok to prasowanie styropianu w procesie plastyfikacji i jego przetwarzanie do granulatu poliestrowego, który może zostać ponownie wykorzystywany w procesie produkcji.
Recykling styropianu jest bardzo istotny, ponieważ pozwala zachować w obiegu ten sam materiał tak długo, jak to możliwe. Warto dodać, że granulat EPS jest pełnowartościowym surowcem, z którego można uzyskać całkowicie nowy produkt, taki jak chociażby kolejną tackę, opakowanie na żywność, czy element wypełnienia kartonu na czas transportu.
Czy to się opłaca?
Niestety pomimo szczerej chęci firm przetwarzających tego typu odpady, recykling styropianu to proces pod wieloma względami nieopłacalny. Wynika to chociażby z faktu, że 90% tego materiału stanowi powietrze, a zatem już samo składowanie styropianu przeznaczonego do recyklingu rodzi ogromne problemy logistyczne.
Dochodzi do tego fakt, że objętościowo uzyskuje się o wiele mniej gotowego granulatu, w porównaniu do objętości surowca przeznaczonego do recyklingu. Niefortunnym z punktu widzenia ekologicznego faktem jest, że bardziej opłaca się produkować wyroby z wykorzystaniem nowego surowca, niż pochodzącego z obiegu wtórnego.
Zobacz również: