Gdzie wyrzucić płyty CD/DVD? Zasady segregacji

Gdzie wyrzucić płyty CD/DVD? Zasady segregacji

Płyty CD lub DVD w obecnych czasach można nazwać reliktem informatycznej przeszłości. Mimo to, tysiące użytkowników na całym świecie dalej preferuje ten nośnik informacji, a wiele firm korzysta z napędów optycznych po dziś dzień. Niestety problem może rodzić odpowiednia segregacja płyt CD, gdy stają się one już bezużyteczne. Co z nimi zrobić aby nie szkodzić środowisku?

Jak utylizować płyty CD/DVD?

Zgodnie z przyjętym w Polsce system segregowania odpadów, płyty CD należy wyrzucać do żółtych worków lub kontenerów przeznaczonych do zbierania plastiku i metalu. Wynika to chociażby z faktu, że płyty CD zawierają aluminium i poliwęglan, które mogą zostać odzyskane w procesie recyklingu.

Alternatywnie niepotrzebne lub uszkodzone płyty CD można oddać do sklepów z elektroniką, które prawnie zobligowane są do przyjmowania odpadów elektronicznych (pod warunkiem, że same posiadają w sprzedaży takie produkty).

Innym sposobem na legalne i bezpieczne dla środowiska naturalnego pozbycie się niechcianych płyt CD jest oddanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który powinien znajdować się na terenie każdej gminy w Polsce.

Jak trwale usunąć dane z płyty CD?

Przed wyrzuceniem płyt CD, warto usunąć z nich wszelkie wrażliwe informacje. Można to zrobić bardzo prosto, wykorzystując chociażby drucianą szczotkę lub inne ostre narzędzie, które trwale zarysuje zapisywalną powierzchnię płyty. Innym sposobem, który całkowicie eliminuje ten problem, jest inwestycja w niszczarkę z funkcją mielenia płyt CD. Takie urządzenie kupimy już za niecałe 300 zł i świetnie sprawdzi się do niszczenia chociażby innych ważnych dokumentów w formie papierowej.


Zobacz również:

Autor
Marzena Lucińska
Marzena Lucińska

Od wielu lat wspomaga krajowe biznesy w zakresie prawa gospodarczego. Specjalistka w dziedzinie ekonomii, ryzyka finansowego i aktów prawnych.