Szkło to jeden z najpopularniejszych surowców. W szklanych butelkach lub słoikach przechowuje się wiele produktów spożywczych, takich jak napoje, alkohole, żywność zakonserwowaną, a nawet wyroby kosmetyczne i przemysłowe. Szkło – podobnie jak plastik, metal czy papier – również należy segregować. Jak to robić? Sprawdź aktualne wytyczne na 2023 rok.
Dlaczego należy segregować szkło?
Szklane opakowania doskonale nadają się do recyklingu i mogą być poddawane temu procesowi praktycznie w nieskończoność. Takiej cechy nie posiadają opakowania papierowe czy plastikowe, które można wtórnie przetwarzać zaledwie kilka razy. Ponadto segregując szkło troszczymy się o środowisko, gdyż produkcja tego półproduktu od zera wymaga pozyskania wielu surowców naturalnych i w dodatku nieodnawialnych, takich jak piasek, soda czy wapień.
Podsumowując, dzięki segregacji szkła nadajemy mu drugie życie, ponieważ może zostać ponownie wykorzystane do produkcji innych opakowań.
Gdzie wyrzucać szkło?
Szklane butelki, słoiki i inne opakowania należy wyrzucać do kontenerów lub worków oznaczonych kolorem zielonym.
Do pojemników na szkło wyrzucamy:
- butelki i słoiki szklane po napojach i żywności,
- butelki po napojach alkoholowych,
- szklane opakowania po kosmetykach.
Uwaga! Wszystkie szklane opakowania przez wyrzuceniem powinny zostać opróżnione z zawartości! Nie ma jednak potrzeby ich dokładnego mycia czy zrywania etykiet.
Do pojemników na szkło nie wrzucamy:
- metalowych lub plastikowych zakrętek,
- szkła żaroodpornego i kryształowego,
- szkła okularowego,
- kieliszków i szklanek,
- szklanych kubków i talerzyków,
- wyrobów ceramicznych (w tym fajansu) i porcelanowych,
- doniczek,
- zniczy z zawartością wosku,
- żarówek i świetlówek,
- szkła kryształowego,
- reflektorów, monitorów i lamp telewizyjnych,
- opakowań po lekach, olejach i rozpuszczalnikach razem z zawartością,
- termometrów i strzykawek,
- szyb okiennych i zbrojonych,
- szyb samochodowych,
- luster i witraży,
- innych odpadów komunalnych.
Zasady segregacji szkła na rok 2023
Warto znać i przestrzegać podstawowych zasad podczas segregacji odpadów szklanych, które ułatwią zadanie zarówno nam, jak i pracownikom sortowni. Przede wszystkim szklane opakowania zawsze powinny być opróżnione z zawartości (np. napoju czy jedzenia), aczkolwiek nie trzeba ich dodatkowo myć – ewentualnie wystarczy je opłukać pod ciepłą wodą. Nie ma również konieczności zrywania etykiet, z którymi szybko poradzi sobie sortownia śmieci.
Ważne jest natomiast to, aby plastikowe czy metalowe nakrętki wyrzucać osobno do żółtego pojemnika lub worka na śmieci (sprawdź jak segregować plastik i metal). Dotyczy to również aluminiowych obrączek, które często znajdziemy na butelkach z alkoholem.
Uwaga na termometry! Starsze modele mogą zawierać trującą i szkodliwą dla środowiska naturalnego rtęć. Z tego powodu należy je dostarczać bezpośrednio do miejscowego punktu odbioru odpadów, tzw. PSZOK-u.
Sprawdź również: