Gdzie wyrzucić zużyte baterie?

Gdzie wyrzucić zużyte baterie?

Baterie czy też akumulatorki to praktycznie nieodłączny element naszego współczesnego życia. Ogniwa te znajdziemy niemal we wszystkich rodzajach urządzeń elektronicznych. Niestety obecna technologia produkcji baterii sprawia, że nie są one bezpieczne dla środowiska naturalnego, stąd też tak istotne jest ich odpowiednie składowanie i utylizacja.

Dlaczego zużyte baterie są niebezpieczne dla środowiska?

Zużyte baterie są niebezpieczne dla środowiska głównie ze względu na skład chemiczny i potencjał do uwolnienia szkodliwych substancji do gleby i wód gruntowych. Baterie zawierają toksyczne metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, rtęć i lit, które mogą przenikać do środowiska naturalnego i gromadzić się w organizmach żywych organizmów, prowadząc do zanieczyszczenia łańcucha pokarmowego. Właściwa utylizacja i recykling zużytych baterii jest niezbędna, aby minimalizować negatywny wpływ na zdrowie ludzi i ekosystemy.

Gdzie należy wyrzucić zużyte baterie?

Z całą pewnością zużytych baterii i akumulatorków nie wolno wyrzucać do śmieci. Produkty te powinny być przekazywane do gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub oznaczonych koszy (np. w galeriach handlowych, w okolicy szkół czy urzędów), przeznaczonych wyłącznie na tego rodzaju produkty.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 25 m2 handlujące bateriami i akumulatorami, powinny w świetle polskich przepisów nieodpłatnie świadczyć usługi zbiórki tych produktów.


Zobacz również: Gdzie wyrzucić styropian?

Autor
Marzena Lucińska
Marzena Lucińska

Od wielu lat wspomaga krajowe biznesy w zakresie prawa gospodarczego. Specjalistka w dziedzinie ekonomii, ryzyka finansowego i aktów prawnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze