Kwas erytrobowy, znany również jako kwas izoaskorbinowy lub D-araboaskorbinowy, jest stereoisomerem kwasu askorbinowego (witaminy C). Jest syntetyzowany w reakcji między metylowym 2-keto-D-glukonatem a metoksydem sodu. Może być również syntetyzowany z sacharozy lub przez szczepy Penicillium, które zostały wybrane do tego celu.
Właściwości fizyczne i chemiczne
Kwas erytrobowy ma formułę chemiczną C6H8O6 i masę molową 176.124 g/mol. Jest to biały lub nieco żółtawy proszek w postaci kryształków, które ciemnieją na skutek działania światła. Ma gęstość 0,704 g/cm³ i temperaturę topnienia od 164 do 172 °C. Kwas erytrobowy jest kwasem dwuprotonowym.
Zastosowanie
Od czasu, gdy FDA zakazała stosowania siarczynów jako konserwantów w żywności przeznaczonej do spożycia na surowo (takiej jak składniki sałatek), zastosowanie kwasu erytrobowego jako konserwantu żywności wzrosło. Jest on szeroko stosowany jako przeciwutleniacz w przetworzonej żywności. Jego główne zastosowania to produkty mięsne, owoce i warzywa, a także napoje gazowane i piwo.
Zobacz również: Kwas szczawiowy – wzór, zastosowanie, właściwości
Gdzie znajdziemy kwas erytrobowy?
Kwas erytrobowy jest często stosowany do stabilizacji koloru, redukcji zastosowania azotanów i zapobiegania utlenianiu w produktach mięsnych, owocach i warzywach. Dzięki temu utrzymuje kolor i smak produktów oraz przedłuża ich trwałość i przydatność do spożycia. Jest on również używany jako konserwant w mięsach peklowanych i warzywach mrożonych.
Wpływ na zdrowie
Kwas erytrobowy jest bezpieczny dla zdrowia ludzi. Badania kliniczne przeprowadzone w celu zbadania aspektów wartości odżywczej kwasu erytrobowego wykazały, że nie ma on wpływu na przyswajanie witaminy C ani na jej eliminację z organizmu.
Późniejsze badanie wykazało, że kwas erytrobowy jest potężnym wzmacniaczem absorpcji żelaza niehemowego. Jednakże, może on powodować bóle głowy, zmęczenie, hemolizę, zawroty głowy i zaczerwienienie ciała. Możliwe są również problemy z żołądkiem, biegunka i inne problemy z układem pokarmowym.
Fakty i ciekawostki
Kwas erytrobowy został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1933 roku przez niemieckich chemików Kurta Maurera i Bruno Schiedta. Jest on oznaczony numerem E315. Warto również zauważyć, że kwas erytrobowy może wpływać na wyniki testów na poziom glukozy we krwi, dając nieprecyzyjne wyniki. Może również wywoływać kamienie nerkowe i objawy dny moczanowej u osób z przeszłymi chorobami.
Zobacz również: Mocne kwasy i zasady – TOP 6 najsilniejszych związków