Jak sprawdzić datę pogrzebu? Terminy i godziny pogrzebów

Jak sprawdzić datę pogrzebu? Terminy i godziny pogrzebów

Słysząc przykrą nowinę o śmierci bliskiej osoby, z pewnością interesuje to, kiedy odbędzie się pogrzeb. Niestety z różnych przyczyn może zdarzyć się tak, że termin pogrzebu nie jest od razu znany, np. gdy przykrą wiadomość przekazuje nam ktoś niespokrewniony lub gdy dowiadujemy się o śmierci osoby znajomej zupełnie przypadkowo. Jak sprawdzić datę pogrzebu i jego konkretną godzinę? Przedstawimy na to różne sposoby.

Jak sprawdzić datę pogrzebu?

W pierwszej kolejności powinniśmy się skontaktować z najbliższą rodziną osoby zmarłej. Najczęściej wystarczy krótka rozmowa telefoniczna, która będzie również dobrą okazją do złożenia kondolencji. Co zrobić, gdy nie posiadamy akurat numeru telefonu do kogoś z najbliższego otoczenia zmarłego? Wtedy w grę wchodzi osobista wizyta i dopytanie o wszystkie szczegóły podczas spotkania.

Jeżeli jednak zamieszkujmy blisko parafii, z której pochodzi osoba zmarła, wtedy wszystkie informacje na temat uroczystości pogrzebowej, będą znajdować się w nekrologach. Mowa tutaj zarówno o nekrologach w wersji drukowanej i przyklejonych do tablic ogłoszeń, jak i nekrologach internetowych oraz zamieszczonych w lokalnych gazetach. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie każda rodzina decyduje się na publikację nekrologów w gazetach czy internecie.

Innym sposobem na sprawdzenie daty i godziny pogrzebu jest spojrzenie na ogłoszenia parafialne w lokalnym kościele. Tutaj również spotkamy się najczęściej z wersją ogłoszeń drukowanych i wywieszonych na terenie kościoła oraz ogłoszeniami na stronie internetowej parafii.

Dostęp do internetu pozwala także na sprawdzenie konkretnych terminów pogrzebów na stronach internetowych zakładów pogrzebowych. Niestety tutaj wszystko zależy od konkretnej firmy, ponieważ z uwagi na restrykcyjne przepisy RODO, nie każdy zakład pogrzebowy jest w stanie zamieszczać takie informacje. Niemniej jednak warto uwzględnić również i tę możliwość.

Godziny i terminy pogrzebów

Równie cennym źródłem informacji na temat terminu pogrzebu będzie zarząd cmentarza. Wystarczy przedzwonić lub odwiedzić osobiście taką placówkę, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat daty i godziny pochówku, a nierzadko również konkretnego miejsca na cmentarzu, w którym złożona zostanie trumna lub urna. Takie informacje powinniśmy bez trudu uzyskać w zarządach cmentarzy większych miast, które skrupulatnie prowadzą wszelką dokumentację na temat przeprowadzanych pogrzebów.

Jak sprawdzić kiedy jest pogrzeb?

Podsumowując, o konkretnej dacie i godzinie pogrzebu możemy dowiedzieć się na wiele sposobów. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • telefon lub osobista wizyta u najbliższej rodziny zmarłego;
  • przeczytanie nekrologu (drukowanego, rozwieszonego, online);
  • przeczytanie ogłoszeń parafialnych;
  • zaczerpnięcie informacji w zarządzie cmentarza.

Trzeba pamiętać, że dla najbliższej rodziny i znajomych osoby zmarłej, sytuacja ta jest bardzo przykra. Dopytując się o szczegóły ceremonii pogrzebowej — w tym daty i miejsca pogrzebu, należy zachować powagę sytuacji i wykazać się pełnym zrozumieniem dla rodziny zmarłego lub zmarłej.

Jeżeli o śmierci znajomej nam osoby dowiadujemy się w ciągu kilku godzin od zdarzenia, to z pewnością nie powinniśmy dopytywać o szczegóły ceremonii pogrzebowej jeszcze w tym samym dniu. Dajmy czas, aby najbliższa rodzina nieboszczyka mogła na spokojnie zorganizować wszystkie potrzebne formalności i wybrać godne miejsce pochówku.

Podsumowanie

Obecnie istnieje wiele różnych sposobów na poznanie daty pogrzebu bliskiej nam osoby. Można z łatwością sprawdzić strony internetowe  lokalnych parafii i wydaje się to najrozsądniejszym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy niepotrzebnie niepokoić najbliższych członków rodziny zmarłego. Niestety warto pamiętać, że nie każda parafia prowadzi własną stronę internetową, a wtedy pozostaje rozmowa telefoniczna z kimś z bezpośredniego otoczenia zmarłego lub z kancelarią parafii.

Sprawdź również: Rozkład zwłok po roku i 2 latach

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.