Gamofobia – czyli paniczny strach przed ślubem – definicja

Gamofobia – czyli paniczny strach przed ślubem – definicja

Co wspólnego ma gamofobia z małżeństwem? Dlaczego tak rzadko słyszy się o tym terminie, ale jednak niesie on za sobą bardzo dobitne przesłanie? W dzisiejszym artykule przedstawimy znaczenie tego słowa, objawy oraz sprawdzimy kogo dotyczy.

Gamofobia – definicja

Gamofobia pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem słów: gámos, czyli ślub, wesele lub małżeństwo oraz phóbos, czyli strach. Gamofobia oznacza paniczny strach i lęk przed zawarciem związku małżeńskiego. Najczęściej powodem są trudności z podejmowaniem ważnych decyzji oraz obawy przed ograniczeniem osobistych swobód, wolności i niezależności.

Gamofobia – przyczyny

Do głównych przyczyn gamofobii zalicza się strach przed:

  • rutyną w związku;
  • rozpadem małżeństwa;
  • rozwodu;
  • zmianą partnera;
  • założeniem rodziny;
  • przemocą domową;
  • nałogami partnera.

Naturalnie powodów jest o wiele więcej i psychologowie jednogłośnie twierdzą, że problem gamofobii dotyczy szczególnie młodych osób. Co gorsza, gamofobia staje się coraz powszechniejsza. Napędzają ją nie tylko zasłyszane historie rodzinne, ale również wszechobecne informacje w mediach. Czy słusznie jednak się obawiamy?

W ogromnej mierze należy odnieść się do tego w pełni subiektywnie. Dla kogoś, kto stawia sobie za cel samorealizację własnych planów zawodowych i wieczną niezależność, gamofobia stanowić będzie uzasadnioną obawę przed wkroczeniem w związek małżeński. Co innego, gdy doskonale liczymy się z konsekwencjami i jesteśmy przygotowani na olbrzymie zmiany w naszym dotychczasowym życiu. Nigdy nie mamy pewności, co do przyszłości związku, ale zdając sobie sprawę z tego “życiowego wyzwania”, gamofobia pozostaje skutecznie tłamszona przez zwykły rozsądek i wiarę w tzw. lepszą zmianę.

Gamofobia – objawy

Gamofobia objawia się przede wszystkim niechęcią i wręcz lękiem przed zawarciem związku małżeńskiego. Osoby dotknięte gamofobią skutecznie bronią się przed rozmową na temat związku czy małżeństwa. W skrajnych przypadkach, utajona gamofobia może doprowadzić nawet do ucieczki sprzed ołtarza.

Zobacz również: Ślub cywilny – dokumenty i koszty. Jak się przygotować?

Gamofobia – kogo dotyczy?

Gamofobia dotyczy przede wszystkim przyszłych małżonków oraz osób, które stawiają na rozwój kariery zawodowej bądź cenią sobie wolność i niezależność od innych ludzi oraz ich decyzji. Cierpiący na gamofobię często postrzegają swojego partnera jako realne zagrożenie dla ich własnego indywidualizmu.

Jak walczyć z gamofobią?

Zmiana nastawienia w przypadku gamofobii okazuje się jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z nią. Zdecydowanie wskazane jest także poradzenie się terapeuty, psychologa czy też behawiorysty, który pomoże nie tylko odkryć przyczynę fobii, ale także wesprze w jej skutecznym zrozumieniu oraz przepracowaniu.

Równie istotne jest wsparcie rodziny, przyjaciół, a także partnera. Naciskanie na drugą połowę i nachalne namawianie jej do małżeństwa może nie tylko utrudnić terapię, a także całkowicie ją uniemożliwić czy też doprowadzić do rozpadu związku.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.