Rozmowa rekrutacyjna

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Porady

Znalazłaś/-eś interesującą Cię ofertę pracy i masz wyznaczony termin rozmowy kwalifikacyjnej? Na pewno oczami wyobraźni widzisz miejsce spotkania i zastanawiasz się, jak to wszystko będzie wyglądać. Niby to nic trudnego powiedzieć coś o sobie, w końcu to nie jest wiedza tajemna, nie trzeba nic zmyślać. W końcu kto może znać Cię lepiej niż Ty sam – prawda? A więc jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Podpowiadamy co zrobić, aby wyróżnić się wśród innych rekrutowanych i nie dokonać samokompromitacji.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Mówi się, że najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie. Mówi się również, że nie szata zdobi człowieka.  Jak pogodzić obie te rzeczy? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem ubioru? Od razu trzeba zaznaczyć, że niezależnie od stylu prowadzenia firmy i panującej w niej atmosfery, to w końcu Ty musisz “sprzedać się” w jak najlepszej formie. Lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż przyjść na rozmowę kwalifikacyjną na totalnym luzie (nie popadając w skrajność czyli krótkie spodnie, sandały i wysokie skarpetki).

Ubiór dla kobiet

Panie mogą wybrać kostium, który powinien być stonowany kolorystycznie, o klasycznym kroju. To będzie świadczyć o profesjonalnym podejściu do pracy. Alternatywą może być wybór garsonki. To o czym warto pamiętać, to długość spódnicy. Nie powinna być ona zbyt krótka, najlepiej gdyby sięgała nieco powyżej kolan. Ważny jest również dobór koszuli. Powinna ona możliwie jak najlepiej pasować do sylwetki, nie może być zbyt mała lub duża. Poza tym sama świadomość tego, że ubranie nie leży tak jak powinno, z pewnością będzie przeszkadzać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Co do butów to trzeba na pewno pamiętać, aby zakrywały one palce stóp.

Sprawdź przy okazji: Ile zarabia stewardessa?

Ubiór dla mężczyzn

Panów obowiązuję podobne zasady, co w przypadku pań. Ubrania powinny być dobrze dopasowane i zachowywać klasyczny, biznesowy styl. Dla mężczyzn udających się na rozmowę kwalifikacyjną, można stanowczo doradzić wybór garnituru. Jest to rozwiązanie dość uniwersalne, właściwie dobrany garnitur będzie świadczył o kulturze i profesjonalizmie. Oczywiście jego kolor powinien być stonowany, a sam materiał niewygnieciony. Bardzo ważne jest, aby marynarka zapięta była w trakcie stania (na jeden guzik). Można ją rozpiąć podczas siedzenia.

Co do koszuli, to preferujemy klasyczny, biały kolor. Nie powinno zaszkodzić, jeżeli zdecydujesz się na subtelny wzór na koszuli. Najlepiej jednak postawić na gładką, bez dodatkowych bajerów. O tym, że krawat jest potrzebny, nie trzeba chyba wspominać. Nie decyduj się jednak na kolorowe i o kontrastowym wzorze. Krawat powinien być ciemniejszy od koszuli.

Sprawdź również: Jak ustawić monitor?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To z jakimi pytaniami spotka się interesant w rozmowie kwalifikacyjnej, zależy w głównej mierze od samego rekrutera. Decydujący wpływ ma również stanowisko, na które prowadzone jest rekrutacja. Rzadko kiedy pytania dobierane są indywidualne, a pracodawcy trzymają się dość ogólnego schematu. Jakich więc pytań należy się spodziewać? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej od strony merytorycznej?

  • Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

Nie każdy interesant zadaje sobie trud, aby sprawdzić czym konkretnie zajmuje się przedsiębiorstwo. Dobrze więc odwiedzić chociażby stronę internetową firmy i przeczytać podstawowe informacje na jej temat.

  • Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?

Pytanie to może zostać zadane w różnej formie, ale jego celowość jest taka sama. Pracodawca chce poznać Twoją świadomość własnej wartości. Jeżeli jesteś pewny/pewna swoich umiejętności i potrafisz ocenić od strony praktycznej swój potencjalny wkład w rozwój firmy, to odpowiedź nie powinna sprawić Ci problemu. To pytanie związane jest ściśle z poprzednim punktem. Aby móc dobrze przedstawić swoje możliwości i ich “przydatność” dla przyszłego pracodawcy, należy wcześniej zapoznać się z profilem działalności firmy.

  • Dlaczego chce Pan/Pani zmienić swoją dotychczasową pracę?

To pytanie mogą usłyszeć osoby, które aktualnie pracują lub niedawno zakończyły pracę u innego pracodawcy. Jak na nie odpowiedzieć? Najważniejsze aby nie wspominać o przyczynach rezygnacji w poprzedniej pracy. Najlepiej odpowiadać w kontekście przyszłościowym a więc np. jesteś zainteresowany/-a poznaniem nowej branży bądź zależy Ci na większej ilości obowiązków w danym zakresie.

  • Może Pan/Pani powiedzieć coś o sobie?

To pytanie jest zarazem banalne i kreatywne. Można je usłyszeć niemal podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej. To od interesanta zależy, czy wykorzysta tę szansę na uzupełnienie rozmowy o istotne informacje. Przestrzegamy jednak aby zostawić obszar życia prywatnego i skupić się wyłącznie na sukcesach zawodowych i ścieżce do ich osiągnięcia.

  • Jakie są Pana/Pana oczekiwania finansowe?

Niemal zawsze interesant spotka się z takim pytaniem.  Trzeba przyznać, że pytanie to może strasznie zirytować i wprowadzić niezręczną atmosferę, która przecież nie można trwać w nieskończoność. Jak szybko wybrnąć z takiej sytuacji? Najlepiej przygotować się do tego pytania, jeszcze przed przystąpieniem do rozmowy. Porównaj zarobki na stanowisku, na które właśnie aplikujesz. W sieci znajdziesz mnóstwo stron, które to umożliwią. Weź również pod uwagę rejon, w którym się zatrudniasz.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze