Praca z komputerem jest dla większości osób przyjemna, aczkolwiek może wywoływać pewien dyskomfort i ogólne zmęczenie. Nowoczesne monitory LCD stały się o wiele zdrowsze i lepsze pod wieloma względami niż starsze modele CRT. Niemniej jednak samo ustawienie monitora w miejscu pracy ma nadal ogromny wpływ na samopoczucie oraz wzrok użytkownika. A więc jak ustawić monitor w pracy, aby uniknąć zmęczenia oczu? O dziwo wystarczą szybkie zmiany, które przyniosą szereg wielu, odczuwalnych korzyści dla naszego zdrowia.
Jak ustawić monitor żeby nie bolały oczy?
Zarówno przed przystąpieniem do pracy, jak i w jej trakcie, dbaj o odpowiednią pozycję monitora na biurku. Pozwoli to uniknąć nie tylko bólu oczu, ale również odbije się korzystnie na zdrowiu naszych rąk oraz kręgosłupa.
Wysokość monitora
W pierwszej kolejności ustaw monitor na właściwej wysokości. Ma to ogromne znaczenie dla mięśni naszej szyi. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wprost naszej linii wzroku. Jeżeli regulacja na to nie pozwala, zaopatrzmy się w najzwyklejszą podkładkę pod monitor.
Jasność ekranu
Następna sprawa to jasność monitora, która powinna być ściśle dostosowana do panujących wokół warunków. Warto kontrolować ją w zależności od zmian w otaczającym nas oświetleniu. Jeżeli pracujemy w dobrze oświetlonym miejscu, jasność monitora powinna być ustawiona na wysoki poziom. Analogicznie zaciemnione miejsce pracy, wymagać będzie mniejszej jasności ekranu. Doskonale odzwierciedlają to ustawienia nowoczesnych smartfonów, których ekrany są jaśniejsze w pełnym słońcu i odpowiednio przyciemnione, gdy korzystasz z nich wieczorową porą.
Sprawdź również: jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy
Odległość monitora od oczu
Ostatnia ważna kwestia to odległość monitora od naszych oczu. Z pewnością nie powinna być mniejsza niż ok. 50 cm. Jeżeli obiekty na monitorze są zbyt małe i nieczytelne, skorzystaj z funkcji powiększania obrazy lub okna przeglądarki, zamiast przybliżać głowę do monitora.
Przerwy w użytkowaniu monitora
To w głównej mierze od nas zależy, w jakim stopniu ekran monitora wpłynie na zdrowie naszego wzroku. Nie chodzi tu nawet o sam czas spędzany przed monitorem, ale o przerwy, które wykonujemy w trakcie pracy. Prosta zasada mówi, aby co 20 minut oderwać wzrok od monitora i przez 20 sekund patrzeć na dowolny obiekt oddalony o co najmniej 20 metrów (reguła 20/20/20).
Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ naszym oczom szkodzi nie tyle sam ekran monitora, co ciągłe wpatrywanie się punkt o tej samej ostrości. Dlatego też ważne jest regularne odrywanie się od ekranu i spoglądanie w odległy punkt, tak aby zmobilizować do działania odpowiednie mięśnie.
Czym jest zespół suchego oka?
Okazuje się, że praca przed komputerem to spore obciążenie dla naszych oczu. Pracując przy komputerze mrugamy nawet do 5 razy rzadziej, niż normalnie. Dlaczego ma to znaczenie? Film łzowy rozprowadzany po naszych oczach ma ogromne znaczenie. Każde kolejne mrugnięcie sprawia, że rogówka zostaje dodatkowo nawilżona.
Osoby spędzające po kilka godzin przed komputerem mogą cierpieć na tzw. zespół suchego oka. Co powoduje takie schorzenie? Okazuje się, że szybkie przenoszenie wzroku pomiędzy klawiaturą a monitorem interpretowane jest przez nasz mózg jako mruganie. Dlatego też nasze oczy narażone są na nadmierne wysychanie. Można temu zaradzić stosując się chociażby do wcześniej omawianej techniki 20/20/20, która w sposób naturalny wymusi od kilku do kilkunastu szybkich mrugnięć.