Ergonomią pracy nazywamy naukę zajmującą się przystosowaniem urządzeń, maszyn, narzędzi a nawet mebli do wydajnego i wygodnego wykonywania pracy przez człowieka. Bierze ona pod uwagę możliwości anatomiczne, psychiczne oraz fizyczne. Głównym celem ergonomii pracy jest zwiększenie komfortu i wydajności pracy oraz ograniczenie częstotliwości występowania chorób zawodowych.
Rodzaje ergonomii pracy
Ergonomia koncepcyjna
Koncepcyjna dziedzina ergonomii zajmuje się wdrażaniem zasad ergonomizacji już na etapie projektowania, stąd nazwa „koncepcyjna”. Jest to rodzaj ergonomii, który pozwala na najlepsze rezultaty, gdyż umożliwia dokładnie dostosowanie środowiska do zasad ergonomicznej pracy.
Ergonomia koncepcyjna obejmuje zarówno projektowanie budynków, wyposażenie wnętrz, jak i tworzenie ergonomicznych narzędzi czy systemów organizacyjnych.
Ergonomia korekcyjna
W przypadku ergonomii korekcyjnej mamy tutaj do czynienia z wprowadzaniem poprawek do „żyjącego organizmu”. Oznacza to, że ergonomia korekcyjna opiera się na modyfikowaniu środowiska pracy, które posiada pewne problemy.
Korekcja ergonomii może mieć miejsce na przykład na prośbę lub sugestię pracowników – jest to wtedy zdecydowanie pomocna i znacząca zmiana, gdyż opiera się na doświadczeniach z danego środowiska. Wprowadzenie zmian wynikających z ergonomii korekcyjnej może mieć też wpływ na poprawę nastrojów w zespole, który poczuje, że jego komfort jest ważny dla pracodawcy.
Zalety wprowadzania ergonomii pracy
Ergonomiczne podejście do środowiska pracy ma szereg zalet zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:
dla pracowników:
- komfort,
- bezpieczeństwo,
- lepsze zdrowie,
- motywacja,
- zmniejszenie stresu,
- lepsze samopoczucie.
Dla pracodawców:
- większa wydajność,
- długofalowa oszczędność kosztów,
- lepsza jakość,
- innowacyjność i kreatywność,
- pozytywny wizerunek firmy,
- zmniejszenie absencji chorobowej,
- efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni.
Badania przeprowadzone przez National Institute for Occupational Safety and Health wykazały, że wdrożenie rozwiązań ergonomicznych w przemyśle spowodowało wzrost ich wydajności o 10-20%
Przykłady ergonomizacji pracy
Dzięki zastosowaniu ergonomii pracy wydajność i zadowolenie pracowników potrafi znacząco wzrosnąć. Oto kilka przykładów praktycznego zastosowania ergonomizacji:
- wybór odpowiedniego krzesła biurowego,
- wykorzystanie podstawki pod monitor, aby umieścić go na odpowiedniej wysokości,
- stosowanie ergonomicznej myszy i klawiatury – zmniejszenie obciążenia nadgarstków,
- regularne przerwy, aby uniknąć przemęczenia,
- odpowiednie oświetlenie,
- komfortowa temperatura i wilgotność.
Zobacz również: Czym jest syndrom tech-neck (technologiczna szyja)?