Paliwo po 10 zł? Nowe ceny już w 2023 roku!

Paliwo po 10 zł? Nowe ceny już w 2023 roku!

Aktualności z kraju

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Jacka Sasina, od nowego roku przywrócone zostaną dawne stawki VAT – w tym 23% podatek na paliwa. Tym samym patrząc na obecne ceny paliw, za niektóre z nich przyjdzie nam niebawem zapłacić 10 zł za litr.

Powraca wysoki podatek na paliwa

Jacek Sasin zapowiedział, że wraz z nowym rokiem 2023 nastąpi powrót do starych (wysokich) stawek podatku VAT. Wzrośnie praktycznie wszystko, a przedłużony zerowy podatek na żywność wcale nie musi oznaczać stabilności cen.

Ceny na sklepowych półkach mogą wystrzelić z powodu gigantycznych cen paliw, które już teraz solidnie drenują domowe budżety Polaków. Jak wiadomo, ceny paliw – a w szczególności oleju napędowego, mocno przekładają się na ceny wielu innych produktów i usług.

Diesel po 10 zł? To możliwe już od 2023 roku

Od 2023 roku powraca 23% podatek VAT od paliw, który obecnie zawieszony jest na poziomie 8%. Tym samym ceny niektórych rodzajów paliw – w tym oleju napędowego, mogą przebić magiczną barierę 10 zł/litr.

Wyższy podatek oznacza średni wzrost cen paliw o 1–1,50 zł na litrze. Jeżeli średnia cena oleju napędowego już teraz wynosi 7,80 zł, to zakładając stały trend inflacyjny, wraz z powrotem wyższego VAT-u za litr ropy możemy zapłacić ok. 10 zł. Na jeszcze większy wydatek muszą nastawić się kierowcy tankujący olej napędowy klasy premium.

Nieco lepiej będzie miała się benzyna. Patrząc na obecne ceny tego paliwa, po nowym roku trzeba będzie zapłacić nieco ponad 8 zł/litr PB95. Do granicy 9 zł/litr zbliży się natomiast benzyna wysokooktanowa PB98.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze