Czym dawniej było bartnictwo?

Czym dawniej było bartnictwo?

Przez wieki ludzie utrzymywali szczególną relację z przyrodą, wykorzystując jej bogactwa do zaspokajania swoich potrzeb. Jednym z niezwykłych i wciąż niedocenianych zawodów z przeszłości jest bartnictwo – sztuka zbierania miodu od dzikich pszczół (ang. honey hunting lub honey harvesting). W Polsce, szczytowy rozwój tej profesji przypadł na wiek XVI i XVII, kiedy to bartnicy stanowili nieodłączny element krajobrazu i kultury wiejskiej.

Magia dzikiej przyrody

Barcie leśne, czyli miejsca, gdzie przetrzymywano ule dla dzikich pszczół, były prawdziwymi oazami natury. Niezwykła wydajność tych ule była rezultatem zaskakujących odkryć. Pszczoły leśne miały w zasięgu swojego lotu znacznie większą ilość pożywienia niż ich siostry z osiedli pszczelich. To nie tylko zapewniało dostęp do obfitości nektaru i pyłku, ale także sprawiało, że produkowany miód był o wyjątkowo intensywnym smaku i aromacie.

Wielu entuzjastów pszczelarstwa uważało, że wysokość ustawienia uli miała kluczowe znaczenie. Pszczoły wylatujące z większej wysokości mogły pokryć znacznie większy obszar w poszukiwaniu pokarmu niż ich kuzynki z uli ustawionych na ziemi. Józef Banaszak, ceniony entomolog i apiolog, podkreślał, że wydajność tych leśnych ulepszonych “barci” mogła być nawet dwudziestokrotnie większa niż tradycyjnych ule pszczelich.

Zobacz również: Czym zajmował się kołodziej?

Nektarowe skarby – rośliny miododajne w bartnictwie

Kluczowymi graczami w tej układance były rośliny miododajne, które dostarczały nektaru pszczółkom. W tamtych czasach, wrzosy i lipy były niezastąpionymi źródłami nektaru, tworzącym wyjątkowe miody o charakterystycznym smaku. W miarę upływu czasu, pola uprawne i pastwiska zaczęły odgrywać ważniejszą rolę w produkcji miodu. Rośliny takie jak rzepak, łubin czy koniczyna stawały się nieodłącznym elementem pszczelich wędrówek.

Józef Łapczyński – Wybieranie barci u Kurpiów (1870) / pl.wikipedia.org
Józef Łapczyński – Wybieranie barci u Kurpiów (1870) / pl.wikipedia.org

Niedoceniane dziedzictwo

Niestety, z upływem wieków i zmieniającymi się trendami rolniczymi, bartnictwo zaczęło tracić na znaczeniu. Tradycje związane z dzikimi pszczołami i ich mistycznymi barciami zaczęły zanikać, ustępując miejsca bardziej kontrolowanym formom pszczelarstwa. Jednak tajemnice dzikiego bartnictwa wciąż wzbudzają zachwyt entuzjastów historii i przyrody.

Dzisiaj, patrząc wstecz na te zapomniane dzieje, możemy docenić wkład bartników w historię pszczelarstwa i wiedzę, którą zgromadzili. Ich umiejętność współżycia z dzikimi pszczołami i wykorzystywania natury w symbiotyczny sposób jest inspiracją dla współczesnych pszczelarzy i miłośników przyrody.

Autor
Marcelina Fiejak
Marcelina Fiejak

Specjalistka od spraw HR. Doskonale zarządza projektami, potrafi zmobilizować do działania nawet największych myślicieli. Bardzo przezorna, ale i stanowcza.