Tortury w średniowieczu – najokrutniejsze kary śmierci

Tortury w średniowieczu – najokrutniejsze kary śmierci

Średniowieczne tortury wyróżniały się ogromną brutalnością. Stosowano je, aby zmusić osobę oskarżoną o przestępstwo do przyznania się do winy. Niekiedy torturami karano średniowiecznych heretyków lub łamiących boskie przykazania. Jakie były najchętniej stosowane tortury w średniowieczu i narzędzia tortur? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule!

Dlaczego torturowano ludzi?

Okres średniowiecza przypada na okres od V do XV wieku. Wtedy to wykorzystywano bardzo wykwintne i brutalne metody, które miały zmusić podejrzane osoby do przyznania się do winy. Należy przyjąć, że średniowieczne tortury miały charakter prawny, a osoby oskarżone o popełnienie przestępstwa, musiały liczyć się z bardzo bolesnymi i oryginalnymi – patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów – metodami pozyskiwania informacji. Nierzadko w wyniku tortur dochodziło do śmierci oskarżonej osoby, która niekoniecznie była winna popełnionego przestępstwa.

Najgorsze tortury średniowieczne

Przedstawiamy listę najgorszych tortur w okresie średniowiecza, które niejednokrotnie przeobrażały się w najokrutniejsze kary śmierci. Niektóre narzędzia tortur potrafią zmrozić krew w żyłach!

Żelazna dziewica

Dziewica norymberska (bo tak inaczej nazywano żelazną dziewicę) to jedna z popularniejszych tortur średniowiecznych. Polegała na zamknięciu nieszczęśnika w metalowym, kamiennym czy niekiedy drewnianym sarkofagu o wielkości przeciętnego człowieka. Do śmierci dochodziło po kilku dniach, ale nie na skutek uduszenia lecz wykrwawienia. Wnętrze sarkofagu wyściełane było ostrymi kolcami, które po jego zamknięciu wbijały się w ciało ofiary, powodując liczne rany i krwawienia.

Żelazna dziewica stanowiła najchętniej wybieraną formę ukarania heretyków i kobiet, posądzanych o czary. Uważa się nawet, że dziewica norymberska stanowiła raczej formę upokorzenia przestępcy, a nie metodę okrutnych tortur.

Dziewica norymberska została pierwszy raz skonstruowana w Norymberdze w Niemczech, stąd też wzięła się inna nazwa tego groźnego narzędzia tortur. Co ciekawe sarkofag skonstruowany był tak, aby kolce, które wbijają się w ciało, nie naruszały ważnych dla funkcjonowania organizmu narządów. Ofiara miała cierpieć i powoli wykrwawiać się przez kilka dni.

Łamanie kołem

Już sama nazwa tej tortury wywołuje gęsią skórką, a jeszcze gorzej było w rzeczywistości. Tortura ta polegała na przywiązaniu nieszczęśnika do koła wozowego o średnicy ok. 2 metrów. Jego ręce i nogi przywiązywano w dużym rozstawie.

Kat wymierzający karę, uderzał torturowanego w różne części ciała narzędziem, które posiadało rożnego rodzaju metalowe dodatki. Druga osoba kręciła kołem, a przez to kolejne części ciała przywiązanej osoby, były narażone na atak. Bardzo często na skutek silnych uderzeń, dochodziło do złamania kończyny i zmiażdżenia kości.

O czasie trwania tortury i ilości uderzeń, decydował wcześniej sędzia.

Kołyska Judasza

Tortura nazywana “Kołyską Judasza” pochodzi z Włoch. Głównym narzędziem tortur jest ostro zakończony ostrosłup, którego wierzchołek wykonany jest z metalu. Całość ustawiana była na drewnianych nogach, a skazanego podwieszano na linach i gwałtownie opuszczano na ostry wierzchołek. Takie działanie powodowało, że ostra, metalowa końcówka zagłębiała się i siłą uderzenia rozrywała strefy intymne skazanego.

To narzędzie tortur zostało stworzone do długotrwałego męczenia ofiary i sprawiania mu bólu. Jeśli ofiara po którymś opuszczaniu na wierzchołek “kołyski” zemdlała z bólu, ponownie cucono ją i zadawano pytania mające wymusić przyznanie się do winy. To z tego powodu, Kołyskę Judasza nazywano “torturą śpiochów“.

Krwawy orzeł (wikingowie)

Z legend i opowieści wynika, że tortura nazywana Krwawym orłem należała do wybitnie okrutnych. Niestety nie ma jednoznacznych dowodów na jej stosowanie, a wszelkie wzmianki odnoszą się ludów północy – w tym wikingów.

Według sag i opowieści, skazańca wieszano z szeroko rozpostartymi rękami, następnie rozcinano nożem jego plecy i wycinano żebra na boki z użyciem toporka. Tym sposobem wycięte żebra miały symbolizować skrzydła orła. Mówi się, że dodatkowo wyciągano na wierzch płuca nieszczęśnika.

W innej i bardziej realistycznej wersji wydarzeń, tortura krwawego orła miała nieco mniej brutalny wydźwięk i ograniczała się jedynie do wycięcia nożem kształtu orła na plecach skazanego. Póki co żaden z archeologów nie natrafił na ślady szkieletu człowieka, który skonał by na skutek omawianej tortury. Wszystko zatem wskazuje, że Krwawy orzeł to jedynie baśniowa legenda (aczkolwiek bardzo okrutna).

Tortury z pomocą szczurów

Tortury z wykorzystaniem szczurów istnieją już od czasów chińskich dynastii. Polegały one nie tyle na torturach ludzi, co gryzoni, które siłą woli powodowały ogromne cierpienie u skazanych osób.

Do najpopularniejszych, szczurzych tortur zalicza się położenie gryzonia na brzuchu ofiary, nakrycie go metalowym naczyniem i ogrzewanie jego ścianek. Szczur na skutek rosnącej temperatury zaczyna szukać drogi ucieczki i wybiera jedyną, możliwą do osiągnięcia, czyli przez brzuch i wnętrzności skazańca.

W nieco innej formie, ofiarę sadzano na metalowe wiadro ze szczurem w środku. Wtedy to gryzoń próbując ucieczki, dotkliwie drapał i gryzł odbyt ofiary.

Wanna

Nazwa tej tortury nie sugeruje niczego strasznego, ale rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Ofiarę zamykano w czymś na kształt zbiornika z otworem na głowę. Ciało osoby polewano słodkimi płynami, które miały zwabić różnego rodzaju owady. Dodatkowo nieszczęśnika cały czas obficie karmiono, a wydalane przez niego odchody przyciągały robactwo i larwy, które oprócz nieczystości, zaczynało zjadać ciało ofiary.

Można więc powiedzieć, że osoba zamknięta w wannie, przez kilka dni kąpała się we własnych odchodach i była żywcem zjadana przez robaki.

Byk

Skazanego zamykano w metalowej figurze byka, a następnie pod konstrukcją rozpalano ogień. Tym samym ofiara dosłownie gotowała się żywcem wewnątrz tego metalowego potwora.

Hiszpańskie krzesło

Ten rodzaj tortury pochodzi z czasów hiszpańskiej inkwizycji i właśnie w ten sposób karano wszelkich heretyków. Narzędziem tortur była w tym przypadku drewniana konstrukcja w kształcie odwróconej litery “V”. Na ostro zakończony rant, który często posiadał ostre kolce, sadzano ofiarę, a do jej stóp przyczepiano ciężkie obciążniki, które dodatkowo dociążały ciało. Tym samym osoba po pewnym czasie dosłownie rozrywana była na dwie części.

Najokrutniejsze kary śmierci – podsumowanie

Do najokrutniejszych narzędzi tortur średniowiecznych zalicza się takie tortury jak:

  • żelazna dziewica
  • łamanie kołem
  • kołyska Judasza
  • krwawy orzeł
  • szczurze tortury
  • wanna
  • byk
  • hiszpańskie krzesło

Oczywiście narzędzi tortur było o wiele więcej, niemniej staraliśmy się przedstawić te najbardziej znane i brutalne. Jeżeli macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły i tortury godne opisania – zostawcie info w komentarzach.

Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.