Rejestracja do zagranicznego VAT, czyli jak działa współpraca z Amazonem

Rejestracja do zagranicznego VAT, czyli jak działa współpraca z Amazonem

Finanse

Międzynarodowe serwisy sprzedażowe dają niemal nieograniczone możliwości rozwoju dla firm i jest to doskonałe rozwiązanie także dla polskich sprzedawców. Jednak duże możliwości to także wiele obowiązków. Czy da się to wszystko jakoś zorganizować? Oczywiście!

Amazon w prostych słowach

Największy na świecie sklep internetowy, jakim bez wątpienia nazwać można Amazon, jest obecnie u szczytu swej popularności. Ten jeden sklep skupia w sobie wiele europejskich i światowych rynków, daje też proste narzędzia, dzięki którym bez większego wysiłku możemy sprzedawać swoje towary za granicą.

Jak to działa?

  1. Zakładasz konto (podstawowe lub profesjonalne).
  2. Wybierasz rynek sprzedaży (np. niemiecki).
  3. Określasz model sprzedażowy (np. sprzedaż wysyłkową).

I gotowe. W teorii jest to bardzo proste, jednak w praktyce wymaga pewnego przygotowania. Mówimy tutaj przede wszystkim o znajomości prawa – szczególnie w kontekście sprzedaży wysyłkowej w danym kraju. Tutaj bardzo pomocne może okazać się doradztwo podatkowe. Amazon staje się tym bardziej przyjazny i otwarty, im lepiej rozumiemy, jakie priorytety stawia sobie ten internetowy sklep. A są to przede wszystkim: jakość i szybkość obsługi klienta. Doradztwo podatkowe Amazon jest w stanie podpowiedzieć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla danego przedsiębiorcy i na jakich rynkach może liczyć na najlepsze zyski. To także osoby, które doskonale znają lokalne i europejskie przepisy, a to szczególnie ważne dla osób, które chcą zacząć sprzedaż w kilku różnych krajach.

Zdalna obsługa klienta

W przypadku najbliższego nam rynku niemieckiego możemy z dużym powodzeniem korzystać z wysyłki produktów z Polski. To się najczęściej udaje, o ile nawiążemy współpracę z firmą kurierską, która ma doświadczenie w tego typu przewozach. Trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielkie opóźnienie w dostawie towaru do klienta może skutkować zablokowaniem konta Amazon.

Doradztwo podatkowe i eksperci od sprzedaży międzynarodowej sugerują, że w przypadku rynków dalszych niż niemiecki – polski przedsiębiorca powinien zdecydować się na tzw. model FBA. Polega on na tym, że cała logistyka sprzedaży przeniesiona zostaje na Amazon – od magazynowania, przez pakowanie, wysyłkę, aż po zwroty. Na tym modelu korzystają wszyscy – Amazon ma pod kontrolą jakość obsługi klienta, a przedsiębiorca ma przestrzeń na zajęcie się stroną marketingową sprzedaży i oszczędza. Chcesz wiedzieć więcej o sprzedaży na rynku niemieckim? Wejdź na: https://taxology.co/pl/co-jest-konieczne-aby-sprzedawac-na-niemieckim-amazonie/.

Zagraniczny VAT, czyli co z tymi podatkami?

Progi sprzedaży wysyłkowej powinny interesować każdego przedsiębiorcę, który sprzedaje na Amazon. Są to kwoty, powyżej których przedsiębiorca zobowiązany jest do rejestracji VAT w kraju, gdzie dokonuje on sprzedaży. Rejestracji VAT za granicą musi dokonać także firma, która korzysta z modelu FBA, a więc z magazynów Amazon w danym kraju.

Sama rejestracja VAT to nic trudnego, ale rozliczenie może już nie być tak proste. Doradztwo podatkowe Amazon podpowie, kiedy i jak rozliczać VAT za granicą oraz jak uzyskać ewentualny zwrot VAT. Potrzebujesz takiego wsparcia? Zapraszamy do https://taxology.co/pl/.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze