Karta płatnicza – jakie możliwości daje dziś swoim użytkownikom?

Karta płatnicza – jakie możliwości daje dziś swoim użytkownikom?

Obecnie coraz mniej osób korzysta na co dzień z gotówki. Fizyczne pieniądze zostały wyparte przez różne warianty kart płatniczych. Są one chętnie stosowane przez klientów banków z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo, jakie zapewniają. Pamiętaj jednak, że karta kacie nierówna. Ten typ środków płatniczych można podzielić na kilka kategorii – ze względu na przeznaczenie, rodzaj produktu bankowego, do którego został przypisany, czy też funkcjonalności, jakie proponuje. Co różni lub łączy poszczególne warianty? Jakie rodzaje kart płatniczych dostępne są na rynku? Która karta płatnicza jest dołączana do konta bankowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zobacz, ile możesz zyskać, mając to narzędzie w swoim portfelu!

Karta płatnicza i konto bankowe – czy jedno może funkcjonować bez drugiego?

To zależy od typu produktu. Klasyczna karta płatnicza – debetowa – wydawana jest do rachunku bankowego. Z jej pomocą można realizować płatności zbliżeniowe czy online własnymi pieniędzmi zgromadzonymi na ROR-ze. Aby mogła działać, musi być przypisana do konta osobistego w banku. Nie oznacza to jednak, że produkty te zawsze występują w duecie. Rachunek do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebuje karty.

Istnieje pewien przypadek, w którym możesz dysponować narzędziem płatniczym i nie mieć do niego konta. Chodzi o karty kredytowe, które umożliwiają korzystanie z gotówki udostępnionej przez bank w ramach tzw. limitu kredytowego. By uzyskać taki produkt, nie musisz otwierać rachunku bankowego. Wystarczy zawnioskować o środki finansowe pod postacią karty.

Główne rodzaje kart płatniczych

Na rynku usług bankowych znajdziesz kilka wariantów kart. Niektóre z nich różni jedynie potoczne nazewnictwo, inne odznaczają się przypisanym przeznaczeniem lub umożliwiają wykonywanie ściśle określonych czynności. Do pierwszej grupy zalicza się typy: bankowy, bankomatowy, płatniczy i debetowy. Do drugiej należą produkty: kredytowe, obciążeniowe, przedpłacone (pre-paid), walutowe, a także wirtualne – mobilne. Poniżej przybliżamy specyfikę niektórych rodzajów kart.

Debetowa

Co do zasady dołącza się ją do wszystkich kont osobistych. Umożliwia realizowanie transakcji własnymi pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. Pozwala:

  • płacić za zakupy czy usługi – zbliżeniowo lub klasycznie – wkładając kartę do terminala,
  • robić wypłaty z bankomatów lub wpłaty we wpłatomatach,
  • dokonywać płatności online w sklepach internetowych.

Bank może Ci zaproponować wariant Visa lub Mastercard. Oba produkty dają te same możliwości, więc wybór należy do Ciebie.

Obciążeniowa

Działa podobnie do instrumentu kredytowego. Instytucja finansowa udziela Ci limitu, z którego możesz dowolnie korzystać – z tą różnicą, że po okresie rozliczeniowym z Twojego osobistego konta automatycznie zostanie pobrana odpowiednia kwota na poczet zadłużenia. Potocznie nazywa się to pay later, czyli „zapłać później”.

Karty obciążeniowe najczęściej znajdują zastosowanie w dużych firmach, w których wydaje się je pracownikom, by mogli uiszczać należności na cele służbowe, np. w czasie delegacji. Połączone są z kontem, które związane jest z głównym rachunkiem firmowym. Z niego pobierane są pieniądze pokrywające wydatki z danego okresu rozliczeniowego.

Kredytowa

Ten produkt daje Ci dostęp do środków banku. Otrzymujesz określony limit kredytowy, z którego możesz korzystać na wybrane cele. Karta kredytowa przyznawana jest na wniosek zainteresowanego. Proponuje takie same możliwości, co wariant debetowy. Umiejętne używanie jej pozwoli Ci cieszyć się darmowymi środkami! Pilnując okresu bezodsetkowego, który trwa zwykle 50-60 dni – w zależności od banku – nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Oddasz bankowi tyle, ile wydałeś.

Wypłata gotówki i płatności w sklepach to za mało

Obecnie rola kart płatniczych znacznie się rozwinęła. Służą nie tylko do realizowania płatności w stacjonarnych sklepach czy wypłaty gotówki. Dzięki nim możesz też dokonywać transakcji online lub korzystać z nich poprzez smartfon, co umożliwia bankowość mobilna. Z łatwością dodasz je także do konta Apple Pay czy Google Pay. Zakupy internetowe opłacisz również kodami BLIK, które dostępne są w aplikacji banku.

Chcesz korzystać z narzędzi, jakie daje nowoczesna bankowość? Załóż konto osobiste przez internet już dziś!

Wiesz już, jakie korzyści możesz odnieść, mając kartę płatniczą? W takim razie nie czekaj i otwórz konto bankowe przez internet lub w oddziale banku. Dysponując osobistym rachunkiem, zyskasz dostęp do wielu funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań. Bankowość internetowa pozwoli Ci realizować przelewy, polecenia zapłaty czy wnioskować o kredyt. Z kolei aplikacja bankowa da Ci dostęp do kodów BLIK i mobilnych narzędzi płatniczych. Z jej pomocą szybko zweryfikujesz stan konta albo zablokujesz lub zmienisz PIN do karty. Stawiając na dobrą ofertę, zyskasz darmowy rachunek. Sprawdź i ciesz się bankowaniem na korzystnych zasadach!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze