W jaki sposób planować inwestycje w firmie? 5 sprawdzonych wskazówek!

inwestycje w firmie

Inwestycja powinna zapewniać zyski. Jednak żeby tak się stało, konieczne jest jej wcześniejsze szczegółowe zaplanowanie i wdrożenie. Chcesz zarabiać więcej i pracować mniej? Już teraz sprawdź kilka podpowiedzi, które sprawdzą się podczas inwestowania.

Wskazówka 1 – unikaj podejmowania decyzji pod wpływem emocji

Błędy behawioralne widoczne w procesie inwestowania kapitału w dużej mierze mają związek z emocjami. To właśnie one blokują racjonalne myślenie i konsekwentne trzymanie się planu.

Dlaczego? Chwilowe niepowodzenie lub zmiana sytuacji rynkowej zmuszają do podjęcia nagłych działań. Ma to związek z ryzykiem emocjonalnego odrzucenia wytycznych postawionych w planie inwestycyjnym. Kluczem do zachowania racjonalnego sposobu myślenia jest konsekwencja w spełnianiu kolejnych założeń planu. Ten musi zostać przez ciebie skonstruowany na samym początku inwestycji.

Wskazówka 2 – zabezpiecz kapitał inwestycyjny

Zwykle przedsiębiorcy finansują inwestycje środkami z różnych źródeł – część z nich jest własna, a część zewnętrzna. Instrumenty finansowe pomocne przy pozyskiwaniu kapitału z zewnątrz wyszczególniono tutaj: https://plmfund.pl/zrodla-finansowania-przesiebiorstw/.

Jaki jest klucz do skutecznego inwestowania środków bez względu na ich wysokość? To poduszka bezpieczeństwa, która zabezpiecza niespodziewane sytuacje wykraczające poza twój plan inwestycyjny.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też przeznaczanie części wkładu własnego na realizację celów biznesowych. Dzięki temu unikniesz irracjonalnych decyzji podejmowanych w trudnych sytuacjach rynkowych.

Wskazówka 3 – sięgnij po atrakcyjne formy finansowania

Powinieneś też uwzględnić kwestię źródeł finansowania inwestycji. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z:

Z oczywistych przyczyn nie powinieneś stosować jedynie kapitału własnego. W pewnych sytuacjach musi on jednak być integralną częścią kapitału inwestycyjnego.

Dofinansowania zwrotne i bezzwrotne są dostępne czasowo i lokalnie. Zwykle mają na celu wsparcie nowych przedsiębiorców lub tych z sektora małych i średnich firm. Kredyty natomiast mogą mieć charakter nie tylko inwestycyjny, ale tez obrotowy, konsolidacyjny czy hipoteczny. Do ich uzyskania niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Wskazówka 4 – opracuj plan wdrożenia inwestycji

To jedna z najważniejszych kwestii, które mają wpływ na rentowność realizowanych celów. Taki plan powinien być stworzony o rzetelne i obiektywne dane rynkowe dotyczące firmy, produktu, zmian i potrzeb potencjalnych klientów.

Najważniejsze punkty planu inwestycyjnego to:

  • prognozowanie kosztów związanych z wdrożeniem przedsięwzięcia;
  • planowanie przychodów na podstawie realnych prognoz rynkowych;
  • określenie rezerwowego kapitału inwestycyjnego (środki zapasowe);
  • szacowanie czasu od rozpoczęcia do zakończenia inwestycji,
  • ryzyko podjęcia inwestycji.

Bez szczegółowych bilansów i wyliczeń nowy cel przedsiębiorstwa może jedynie wydawać się z gruntu nieopłacalny lub bardzo rentowny. Zwykle po dogłębnej analizie ryzyko straty maleje, a dzięki temu decyzja o rozpoczęciu inwestycji staje się bardziej racjonalna.

Wskazówka 5 – określ maksymalny poziom straty

O co dokładnie chodzi? Zakładanie, że inwestycja w firmie zwróci się nadzwyczaj szybko, może poważnie nadszarpnąć twój kapitał. Zwykle im większa jest kwota inwestycji, tym mniejsze ryzyko straty w czasie. To oznacza, że duże inwestycje muszą wiązać się z uzbrojeniem się w cierpliwość.

Określenie maksymalnego poziomu straty finansowej w początkowym okresie inwestycji ma związek z poczuciem bezpieczeństwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w momencie przekroczenia określonego progu straty zaczniesz podejmować decyzje oparte na emocjach i przestaniesz trzymać się założonego planu.
Inwestowanie nie musi być trudne

Skuteczne inwestowanie ma związek z dwoma nierozerwalnie połączonymi kwestiami – finansowaniem i umiejętnością planowania. Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach pozyskiwania kapitału? Wejdź na stronę https://plmfund.pl/ i przekonaj się, jakie doświadczenia mają eksperci!