Ile prądu pobiera zmywarka? Ile kosztuje mycie w niej naczyń?

ile prądu pobiera zmywarka

Zmywarka coraz częściej stanowi popularne wyposażenie kuchni w gospodarstwach domowych. Mycie naczyń w zmywarce jest z pewnością wygodniejsze i skuteczniejsze, a my nie musimy tracić na to zbędnego czasu. Z drugiej strony zmywarki pobierają pewne ilości prądu elektrycznego, który służy przede wszystkim do podgrzewania w niej wody. Sprawdźmy więc ile prądu pobiera zmywarka oraz ile kosztuje mycie naczyń w zmywarce. Czy wychodzi taniej niż mycie ręczne? Wyniki mogą mocno zszokować!

Ile prądu zużywa zmywarka?

Średniej klasy zmywarki zużywają od 1 do 1,5 kW energii elektrycznej. To oznacza, że nie są tak prądożerne jak czajniki elektryczne czy pralki. Większość modeli posiada kilka programów mycia naczyń, które różnią się m.in. czasem pracy i temperaturą wody.

To właśnie te dwa czynniki mają największe znaczenie przy obliczaniu kosztów działania zmywarki. Weźmy zatem 4 typowe scenariusze i sprawdźmy, ile kosztuje mycie naczyń w zmywarce w każdym z tych przypadków. Za cenę jednostkową 1 kWh przyjmijmy 60 groszy.

[irp posts=”1951″ name=”Ile prądu pobiera mikrofalówka? Ile kosztuje używanie mikrofali?”]

Ile kosztuje mycie naczyń w zmywarce?

Przykład 1:
Zmywarka o mocy 1 kW, czas pracy: 45 minut
1 kW x 0,75h = 0,75 kWh
0,75 kWh x 0,60 zł = 0,45 zł

Przykład 2:
Zmywarka o mocy 1 kW, czas pracy: 1,5 godziny
1 kW x 1,5h = 1,5 kWh
1,5 kWh x 0,60 zł = 0,90 zł

Przykład 3:
Zmywarka o mocy 1,5 kW, czas pracy: 45 minut
1,5 kW x 0,75h = 1,125 kWh
1,125 kWh x 0,60 zł = ~0,68 zł

Przykład 4:
Zmywarka o mocy 1,5 kW, czas pracy 1,5 godziny
1,5 kW x 1,5h = 2,25 kWh
2,25 kWh x 0,60 zł = 1,35 zł

Jak widać koszt jednego zmywania naczyń nie jest skrajnie wysoki. Najczęściej waha się on od blisko 50 groszy do nieco ponad 1,30 zł. Jak łatwo obliczyć w ciągu miesiąca będzie to koszt ok. 25-30 zł (zakładając uruchamianie zmywarki jeden raz każdego dnia w miesiącu). To jednak tylko koszt energii elektrycznej. Trzeba do tego doliczyć płyn lub kostki myjące, zużycie soli, nabłyszczacza oraz samej wody. Można więc przyjąć, że łączy koszt umycia naczyń z uwzględnieniem wszystkich składowych będzie wahał się w granicach 2 – 2,50 zł.

Jak zaoszczędzić na myciu w zmywarce?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że koszty mycia naczyń w zmywarce można mocno ograniczyć. Wystarczy trzymać się jednej, żelaznej zasady: zmywarka powinna być zawsze maksymalnie zapełniona naczyniami! Naturalnie wszystko w granicach rozsądku, ponieważ wrzucone do zmywarki garnki czy talerze bez większego ładu, zwyczajnie nie umyją się dokładnie.

Druga rzecz to korzystanie z programu ekonomicznego. Jest on co prawda dłuższy, ale pozwala zaoszczędzić nawet do kilku litrów wody. Producenci dokładają również wszelkich starań, aby mycie z użyciem tego programu wiązało się także z mniejszym poborem energii elektrycznej.

[irp posts=”1962″ name=”Ile prądu pobiera czajnik elektryczny? Ile to kosztuje na miesiąc?”]

Taniej myć ręcznie czy w zmywarce?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zmywarki są idealne, ale pod warunkiem, że za każdym razem są w pełni załadowane naczyniami. To oznacza, że nie sprawdzą się w przypadku niewielkiego obłożenia naczyniami. Wtedy faktycznie lepiej myć je ręcznie. Co jednak pod kątem finansowym wychodzi taniej: mycie w zmywarce czy mycie ręczne w zlewie?

Ciężko tu obliczyć dokładne zużycie energii elektrycznej lub innej, wymaganej do podgrzania wody w kranie. Bardzo często korzystamy z ogrzewania wody użytkowej za pomocą pieca centralnego (na paliwo stałe lub gaz). To, co jednak możemy w miarę dobrze oszacować jest ilość wody zużywanej do mycia naczyń. W przypadku zmywarki jest to najczęściej kilka litrów (niekiedy cykl ekonomiczny zamyka się nawet w 7 litrach wody!). Jak to wygląda przy myciu w klasycznym zlewie?

Do zwyczajnego opłukania z detergentu jednej szklanki zużywamy ok. ćwierć litra wody, a niekiedy i więcej. 10 szklanek daje nam zatem spokojnie 4 litry bieżącej wody. Dodajmy do tego sztućce, talerze i garnki. Szacuje się, że średnie zużycie wody może sięgać nawet 80 litrów. To 10 razy więcej, niż średnie jej zużycie przez większość zmywarek w pojedynczym cyklu mycia.

Dodatkowe sposoby oszczędzania

Zanim przystąpisz do użytkowania zmywarki, koniecznie zapoznaj się z instrukcją użytkowania. Znajdziesz tam informację o zużyciu energii elektrycznej oraz wody w zależności od wybranego cyklu mycia naczyń. W ten sposób dowiesz się, użytkowanie którego programu będzie kosztować Cię najwięcej. Zalecaną opcją jest korzystanie z programu ECO, który posiada niemal każda zmywarka. Czym się on wyróżnia? Przede wszystkim bardzo niskim poborem wody, najczęściej w graniach zaledwie 7 litrów. To spora oszczędność! Drobnym minusem tego rozwiązania będzie to, że czas zmywania jest zazwyczaj 2 razy dłuższy i może trwać nawet do 3 godzin. Niemniej jednak i tak sporo dzięki temu oszczędzamy.

Oszczędności przyniosą także wszelkiego rodzaju tryby oszczędnościowe, takie jak np. praca z załadowanym tylko jednym koszem. Jak to działa? Przede wszystkim zapoznajmy się dokładnie z instrukcją producenta i sprawdźmy, czy nasz model wyposażony został w ową funkcję. Dzięki temu możemy wstawić do mycia np. same talerze i nastawić zmywarkę na pracę z wypełnionym dolnym koszem. Dzięki temu pobór wody będzie odpowiednio niższy i zostanie zużyty wyłącznie na znajdujące się w środku naczynia. Warto o tym pamiętać!

Inną sprawą jest odpowiednie układanie naczyń w zmywarce. Niechlujnie poukładane garnki, szklanki czy talerze sprawią, że środek myjący nie dotrze we wszystkie zakamarki. Przez ten niewielki błąd będziemy zmuszeni do ręcznego zmycia pozostałych zanieczyszczeń, co generuje niepotrzebne koszty.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.