Ile prądu pobiera laptop? Jaki wybrać aby zaoszczędzić?

Ile prądu pobiera laptop

Laptopy są powszechnie wykorzystywane nie tylko w zakładach pracy, ale mają również ogromne powodzenie wśród użytkowników indywidualnych. Sprzęt komputerowy tego typu zużywa niewiele prądu i co najważniejsze – może przez długi czas pracować na baterii. Niemniej jednak do swojej pracy wymaga prądu elektrycznego. Ile prądu pobiera laptop i ile kosztuje jego użytkowanie przez dłuższy okres? Czy można w łatwy sposób ograniczyć pobór mocy i sprawić, aby laptop stał się jeszcze bardziej energooszczędny? Sprawdźmy to!

Ile energii elektrycznej zużywa laptop?

Jeżeli chcesz obliczyć ile prądu pobiera Twój przenośny komputer, musisz najpierw doszukać się informacji o mocy pobieranej przez laptop, która dostarczana jest przez jego producenta. Wartość ta wyrażana jest w watach (W) i powinna znajdować się na zasilaczu od laptopa.

Niekiedy jednak producenci sprzętu nie określają maksymalnego poboru energii w ten właśnie sposób, a podają jedynie informację o maksymalnym natężeniu prądu, wyrażanym w amperach (A). Aby móc obliczyć z tego maksymalną moc zasilacza, trzeba pomnożyć tę wartość przez napięcie znajdujące się w gniazdku (najczęściej 230V).

Dla przykładu:
230V x 0,9A = 207W

Ile kosztuje użytkowanie laptopa?

Kolejny krok to określenie czasu pracy laptopa i pomnożenie go przez maksymalną moc. Jeżeli przykładowo sprzęt o mocy 200 Watów pracował przez 8 godzin to zużył przy tym 1600 watogodzin (Wh). Z racji tego, że stawki za energię elektryczną podawane są w złotówkach za kilowatogodzinę (kWh), to nasz wynik musimy podzielić przez tysiąc, co da nam 1,6 kWh. Teraz wystarczy tylko pomnożyć to przez aktualną stawkę narzuconą przez operatora (obecnie jest to ok. 50 gr/1 kWh).

Dla przykładu:
1,6 kWh x 0,50 zł = 0,8 zł

Z powyższej kalkulacji wynika, że 8-godzinna praca na laptopie o maksymalnej mocy 200W, będzie nas kosztować ok. 80 groszy. W skali miesiąca daje to ok. 24 zł

[irp posts=”53″ name=”Jaki laptop do pracy wybrać? Co powinien posiadać?”]

Czas pracy na baterii również kosztuje!

Warto też dodać, że ogromną zaletą laptopów jest możliwość pracy akumulatorowej tych urządzeń. W pełni naładowana bateria w laptopie najczęściej pozwala na kilkugodzinną pracę bez konieczności podłączania sprzętu do gniazdka z prądem. To spore udogodnienie w szczególności, gdy w firmie nastąpi nagły zanik napięcia lub korzystamy z laptopa w podróży.

Pamiętajmy jednak, że naładowanie baterii w laptopie również wiąże się z kosztami. Dlaczego jednak tak trudno określić maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu i koszt użytkowania tego rodzaju sprzętu elektronicznego?

Ile prądu pobiera laptop? To zależy!

Maksymalny pobór energii elektrycznej przez laptopa dotyczy sytuacji, gdy działa on “na pełnych obrotach”. To oznacza, że wszystkie jego podzespoły takie jak procesor, wentylatory, wyświetlacz, karta grafiki czy dysk są w 100% obłożone pracą. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pracy biurowej bardzo rzadko udaje nam się wykorzystać cały potencjał laptopa.

Nieco inaczej jest w przypadku laptopów gamingowych, przeznaczonych dla graczy lub bardziej wymagających użytkowników. Podczas grania lub dokonywania skomplikowanych obliczeń np. w trakcie renderowania obrazu czy obróbki filmu, laptop pobiera najwięcej prądu. To oznacza, że koszt użytkowania laptopa zależny jest w głównej mierze nie tylko od klasy zamontowanych w nim podzespołów, ale również charakterystyki wykonywanej za jego pomocą pracy.

[irp posts=”1951″ name=”Ile prądu pobiera mikrofalówka? Ile kosztuje używanie mikrofali?”]

Jak obniżyć koszty użytkowania laptopa?

Nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę z tego, że może w prosty sposób ograniczyć zużycie energii przez laptopa. Takie działanie pozwoli nawet na 2-krotnie dłuższą pracę na pojedynczym ładowaniu akumulatora i małym stopniu wpłynie na wysokość rachunku za energię elektryczną. Jak więc sprawić, aby laptop stał się jeszcze bardziej oszczędnym urządzeniem?

Przede wszystkim warto korzystać z trybu uśpienia, a najlepiej ustawić jego automatyczne załączanie, jeżeli nie korzystamy z urządzenia przez kilka minut. Najwięcej energii elektrycznej w laptopie pobiera wyświetlacz, którego jasność możemy w łatwy sposób obniżyć za pomocą odpowiednich skrótów na klawiaturze (najczęściej jest to przycisk Fn + klawisz funkcyjny F5). Jeżeli nie musimy, nie słuchajmy muzyki przy pomocy wbudowanych głośników w trybie pracy bezprzewodowej.

W dodatku warto korzystać z oszczędnego trybu pracy, co oferuje większość obecnych systemów operacyjnych. Zmniejsza się dzięki temu zużycie energii przez laptop, ale jednocześnie maleje jego wydajność. Nie jest to więc zalecane w przypadku wymagających prac na tym urządzeniu i z pewnością odradzamy stosowanie trybu oszczędzania energii podczas grania.

Koszty pracy na laptopie – podsumowanie

Po wszystkich informacjach zawartych w tym artykule nasuwa się jedno spostrzeżenie. Im mniej wymagamy od naszego laptopa, tym mniejsze rachunki za prąd płacimy. Na koniec posłużmy się dwoma przykładami, które doskonale to zobrazują.

Przykład 1:
Praca biurowa przez 8 godzin dziennie w miesiącu (korzystanie z pakietów MS office, przeglądarki WWW) i laptop o maksymalnym poborze prądu 60 W:

8h x 60W x 31 dni = 14 880 Wh (14,88 kWh)
~14,9 kWh x 0,50 zł = 7, 45 zł

Przykład 2:
Granie w wymagające gry wideo przez 4 godziny dziennie w miesiącu i laptop o maksymalnym poborze prądu 160 W:

4h x 160W x 31 dni = 19 840 Wh (19,84 kWh)
~19,8 kWh x 0,50 zł = 9,9 zł

Powyższe kalkulacje bardzo dobrze obrazują sytuację. Mimo tego, że użytkowanie ponad 2 razy mocniejszego laptopa trwało 2 razy krócej, to finalnie koszt na rachunku wyniósł ponad 2 zł więcej. Niemniej jednak użytkowanie laptopa jest najczęściej o wiele tańsze w porównaniu do komputerów stacjonarnych.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.