Czy warto zainstalować w samochodzie LPG?

Czy warto zainstalować w samochodzie LPG?

Koszty utrzymania auta są dość wysokie. W praktyce najwięcej pieniędzy wydaje się na paliwo, dlatego kierowcy na różne sposoby starają się na nim oszczędzać. Jednym z popularnych rozwiązań jest założenie instalacji gazowej. Wokół niej nadal krąży jednak wiele mitów. Wyjaśniamy, czy warto zainstalować w samochodzie LPG!

Czy warto zainstalować w samochodzie LPG?

Zasilanie silników aut osobowych paliwem LPG (ang. Liquified Petroleum Gas – płynny gaz naftowy) jest powszechnie spotykane. Pojazd może być napędzany mieszaniną propanu i butanu po tym, gdy założy się w nim specjalną instalację. Gaz jest zdecydowanie tańszy niż benzyna, dlatego w ten sposób da się sporo zaoszczędzić. Skoro jednak rozwiązanie to jest tak popularne, dlaczego wiele osób ma dylemat, czy warto zainstalować w samochodzie LPG?

W teorii każdy pojazd osobowy może być napędzany gazem, ale w praktyce kwestia ta jest bardziej skomplikowana. Wiele zależy od modelu auta, dlatego w niektórych przypadkach założenie instalacji LPG bywa trudniejsze. Przez to taka modyfikacja może być bardzo droga i ostatecznie nieopłacalna.

Samochód z instalacją LPG – zalety

Auta na gaz mają wielu zwolenników, ponieważ korzystanie z nich ma sporo zalet. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Samochód z instalacją LPG:

  • jest tańszy w utrzymaniu – gaz kosztuje nawet o połowę mniej niż benzyna;
  • wykazuje dłuższą żywotność – LPG nie ma wpływu na korozję stali;
  • jest bardziej ekologiczny – nie emituje toksycznych gazów i nie powoduje smogu;
  • jest bardziej wydajny – jazda jest bardziej ekonomiczna;
  • generuje mniej hałasu – silnik zasilany LPG pracuje ciszej i płynniej.

Auto z instalacją LPG doskonale sprawdza się w przypadku osób, które na co dzień sporo jeżdżą. Dzięki oszczędnościom na paliwie koszt modyfikacji samochodu szybko się zwraca.

Samochód z instalacją LPG – wady

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że samochód z instalacją LPG jest niebezpieczny. Nie jest to prawda – regularnie kontrolowany i serwisowany nie stanowi zagrożenia. Istnieją jednak inne istotne minusy. Do największych wad tego rozwiązania zalicza się:

  • wysoki koszt założenia instalacji LPG – modyfikacja powinna zostać wykonana przez licencjonowanego specjalistę (kosztuje od 2 do nawet 5 tys. zł);
  • konieczność częstszego serwisowania – instalację trzeba regularnie kontrolować, do tego w razie awarii części zamienne bywają bardzo drogie;
  • droższe przeglądy – przegląd samochodu z instalacją LPG może być droższy nawet o połowę;
  • częste tankowanie – butla ma mniejszą pojemność, a do tego samochód zużywa więcej gazu niż benzyny;
  • ograniczenia parkingowe – auta na gaz nie można parkować w niektórych miejscach, np. w garażach podziemnych;
  • ograniczenie miejsca w bagażniku – butla gazowa zajmuje dość sporo przestrzeni.

Przed podjęciem decyzji o przerobieniu pojazdu trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz obliczyć koszty modyfikacji, by w pełni świadomie ocenić, czy warto zainstalować w samochodzie LPG.

Chcesz założyć gaz w swoim aucie? W Aparts.pl znajdziesz wszystkie niezbędne elementy, akcesoria i podzespoły, w tym np. volvo części zamienne. Sprawdź ofertę!