Introwertycy bardzo często postrzegani są jako osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie. W rzeczywistości jednak ludzie z cechami introwertyzmu potrafią doskonale słuchać i skrupulatnie analizować problematykę danego zagadnienia. Co ciekawe, introwertycy są także dobrymi pracownikami. Dlaczego jednak introwertyzm stał się ostatnio tak mocno napiętnowany i ludzie obdarzeni tak wyjątkową osobowością nie czują się komfortowo w wielu sytuacjach? Sprawdzimy, czym cechują się introwertycy na tle społeczeństwa i jakie są różnice pomiędzy introwertykami i ekstrawertykami.
Kim jest introwertyk?
Introwertyk to osoba, która czerpie energię z własnego życia wewnętrznego. Najlepiej czuje się w samotności, kiedy może się zregenerować i odpocząć. Jednocześnie skupia się na własnych przemyśleniach i odczuciach. Introwertyk nie wymaga do pełni szczęścia licznych bodźców pochodzących z zewnątrz.
Skąd się wzięło słowo „introwertyk„? Wszystko zaczęło się od badań nad typami psychologicznymi ludzi, nad którymi pracował szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Dokonał on klasyfikacji na podstawie teorii temperamentów fizjologicznych Kretschmera. Sam termin „introwertyk” pochodzi natomiast z języka łacińskiego i składa się z dwóch połączonych ze sobą wyrazów: intra – „wewnątrz” i vertere – „zwracać się”.
Jaki jest introwertyk?
Introwertycy mogą z pozoru przypominać osoby wycofane społecznie, zamknięte w sobie, nieśmiałe i wręcz nieobecne. W rzeczywistości jednak nie jest to absolutną regułą, a błędne postrzeganie osób z cechami introwertyzmu zwyczajnie wynika z niewiedzy osób ekstrawertycznych. Mówi się nawet, że introwertyka może w pełni zrozumieć drugi introwertyk.
Rzeczą pewną jest natomiast fakt, że utożsamianie introwertyków z osobami nieśmiałymi i zamkniętymi w sobie jest dla nich często bardzo krzywdzące. Co gorsza, osoby te już od najmłodszych lat mogą doświadczać emocjonalnej traumy, będącej skutkiem wykluczenia społecznego w szkole czy przez innych rówieśników. Bez znaczenia są wtedy wzorowe wyniki w nauczaniu i bardzo dobre sprawowanie – tzw. „alienacja” społeczna to jeden z powodów, który przyczynia się do obniżenia samooceny przez introwertyków. W skrajnych przypadkach stan ten pogłębia się do tego stopnia, że zaczynają pojawią się u tych osób pierwsze oznaki depresji.
Jak w kilku zwięzłych słowach opisać postać introwertyka? Przede wszystkim jest to osoba, która najlepiej czuje się w samotności. Oczywiście nie oznacza to całkowitego wykluczenia z życia społecznego. Spędzanie wolnego czasu na graniu w gry komputerowe, czytaniu książek czy oglądaniu filmów to idealna forma relaksu i okazja do naładowania wewnętrznych pokładów energii. Te z kolei wyczerpują się w trakcie przebywania w tłumie innych ludzi, na spotkaniach, klubach czy imprezach. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy wręcz dziczeją pozostawieni w czterech ścianach, introwertycy właśnie marzą o takim miejscu.
Tym samym introwertycy mogą nie radzić sobie w sytuacjach awaryjnych, mocno stresowych i z reguły nie działają impulsywnie. Każdy gest i słowo jest odpowiednio przemyślane, a stawianie introwertyka w mocno napiętej atmosferze spowoduje, że osoba ta zwyczajnie zamknie się w sobie. Za tego typu zachowania odpowiada część przywspółczulna autonomicznego układu nerwowego, która u osób z cechami introwertyzmu, pracuje bardziej intensywniej.
Cechy introwertyka
Typową osobę introwertyka można bardzo dobrze opisać, ponieważ są to cechy wspólne dla wszystkich introwertyków.
Co lubi introwertyk?
- spędzanie wolnego czasu w swoim pokoju lub mieszkaniu;
- wypoczynek z dala od miejskich aglomeracji;
- dokładne analizowanie stawianego przed nim problemu;
- skrupulatnie wypełniać powierzone mu obowiązki;
- samodzielne wykonywanie zadań;
- niewielkie, ale zaufane grono przyjaciół;
- konsekwentne i przemyślane działania;
- załatwiać sprawy online, bez konieczności wychodzenia z domu.
Czego nie lubi introwertyk?
- imprez okolicznościowych;
- dyskotek, pubów i klubów;
- pracy zespołowej;
- pracy wymagającej szybkiego reagowania;
- publicznego wypowiadania się (wbrew swojej woli);
- skupiania na sobie uwagi.
Introwertyk w pracy
Czy introwertyk może być dobrym pracownikiem? Okazuje się, że bez problemu osoba ta potrafi odnaleźć się w świecie biznesu i wielkich korporacji. Co ciekawe, introwertycy doskonale radzą sobie na wysokich stanowiskach kierowniczych, na których wymagane jest ciągłe analizowanie sytuacji, chłodne kalkulacje i podejmowanie wyłącznie mocno przemyślanych decyzji. Mimo to, nie każda posada będzie dla introwertyka spełnieniem jego marzeń.
Przede wszystkim introwertycy uwielbiają pracę w ciszy, skupieniu i z ogromny uwzględnieniem samodzielności. Tym samym doskonale sprawdzają się jako tzw. freelancerzy. Najlepszą posadą dla introwertyka jest samodzielne stanowisko lub praca w bardzo wąskiej grupie osób o tej samej specjalizacji zawodowej. Świetnie sprawdzą się np. w bankowości, księgowości czy informatyce. Mimo tego, że większość procesów rekrutacyjnych stawia na osoby otwarte z nastawieniem ekstrawertycznym, to typowi introwertycy nadal znajdą całe mnóstwo ofert, które celują w kandydatów o wysokim poziomie samodzielności, skrupulatności, systematyczności i konsekwencji w działaniu.
Warto również dodać, że introwertycy najczęściej mocno przywiązują się do swoich obowiązków zawodowych. Nie nawidzą się spóźniać i bez większego oporu zgodzą się zostać dłużej w pracy czy pracować w weekendy – oczywiście wszystko w granicach rozsądku!
Z dużym prawdopodobieństwem nie sprawdzą się jako doradcy handlowi, gdzie wymagana jest ciągła interakcja z nowymi klientami, otwartość, umiejętność zagadywania i prowadzenia biznesowego dialogu.
Introwertycy w związku
Czy introwertyk może być dobrym małżonkiem lub przyjacielem? Oczywiście, że tak! Osoba ta potrafi przede wszystkim świetnie słuchać i wczuwać się w problemy drugiej osoby. Szalenie ceni sobie szczerość rozmowy, zaufanie i wierność pod każdą postacią. Co ciekawe, introwertyk z początku nie będzie okazywał oznak silnego zauroczenia czy zakochania – szczególnie w okresie dojrzewania. Skryte zamiłowanie do drugiej osoby najczęściej przechodzi niezauważone. Samo flirtowanie znane jest introwertykowi wyłącznie w teorii.
Początkowo związek z introwertykiem może wydawać się trudny. Najczęściej myśli się wyłącznie o tym, że osoba o takim usposobieniu będzie cicha, zamknięta w sobie i swój czas poświęci sobie, a nie rodzinie. Tymczasem wspólne życie z introwertykiem może być w 200% spełnione! Introwertyczny współmałżonek nadzwyczaj mocno troszczy się o swoją najbliższą rodzinę i najczęściej potrafi pogodzić specyficzne cechy swojego charakteru, z trudnościami i zmaganiami, które stawia przed nim wspólne życie.
Introwertyk, ekstrawertyk, ambiwertyk – różnice
Różnice pomiędzy introwertykiem, ekstrawertykiem a ambiwertykiem są dosyć proste w określeniu. Przede wszystkim introwertyk czerpie energię życiową ze swojego wnętrza, uwielbia samotnie spędzać czas i mocno ceni sobie możliwość spokojnego wypoczynku. Ekstrawertyk jest w dużym stopniu jego odwrotnością. Osoby ekstrawertyczne nie potrafią siedzieć godzinami w zamknięciu i zdecydowanie lepiej im na imprezie czy wyjeździe ze znajomymi.
Kim jednak jest ambiwertyk? Pojęcie to sprecyzował angielski psycholog Hans Eysenck. Ambiwertyk łączy w sobie cechy zarówno introwertyka, jak i ekstrawertyka. Hans słusznie zauważył, że cechy osobowości nie mogą wyłącznie opierać się o skrajności. W końcu nie można żyć na krawędzi i spędzać czasu wyłącznie w domu lub na imprezie. Każdy z nas posiada dominujący typ osobowości, który jednak nie jest jedyny. Ambiwertyzm wydaje się mocno zbalansowanym typem osobowości, który w równym stopniu łączy ze sobą introwertyzm oraz ekstrawertyzm.
Przy okazji sprawdź również, czym jest gamofobia.
Test na introwertyka – sprawdź, czy nim jesteś!
Nie wiesz czy jesteś introwertykiem? Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania. Jeżeli na co najmniej 7 z nich odpowiedziałeś twierdząco, wtedy możesz utwierdzać się w przekonaniu, że zdecydowanie bliżej Ci do introwertyka niż ekstrawertyka. Rozpocznij test już teraz! Oto pytania testowe na introwertyka:
- Jesteś osobą małomówną?
- Uwielbiasz spędzać czas w samotności?
- Wolisz pracę indywidualną od zespołowej?
- Masz niewielką grupę przyjaciół?
- Nie lubisz imprezować?
- Trudno nawiązujesz nowe znajomości?
- Potrzebujesz skupienia, aby się wyciszyć?
- Jesteś domatorem?
- Nie lubisz spontanicznych wypadów ze znajomymi?
- Trudno mobilizujesz się do działania?
Oczywiście powyższy test działa również w drugą stronę. Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś przecząco, wtedy bliżej Ci do typu charakteru ekstrawertyka.
Sprawdź również, czym wyróżnia się fobia przed pająkami, o której pisaliśmy w innym artykule.