Introwertyk

Introwertyk – jakie ma cechy osobowości? Czym się wyróżnia?

Ciekawostki

Introwertycy bardzo często postrzegani są jako osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie. W rzeczywistości jednak ludzie z cechami introwertyzmu potrafią doskonale słuchać i skrupulatnie analizować problematykę danego zagadnienia. Co ciekawe, introwertycy są także dobrymi pracownikami. Dlaczego jednak introwertyzm stał się ostatnio tak mocno napiętnowany i ludzie obdarzeni tak wyjątkową osobowością nie czują się komfortowo w wielu sytuacjach? Sprawdzimy, czym cechują się introwertycy na tle społeczeństwa i jakie są różnice pomiędzy introwertykami i ekstrawertykami.

Kim jest introwertyk?

Introwertyk to osoba, która czerpie energię z własnego życia wewnętrznego. Najlepiej czuje się w samotności, kiedy może się zregenerować i odpocząć. Jednocześnie skupia się na własnych przemyśleniach i odczuciach. Introwertyk nie wymaga do pełni szczęścia licznych bodźców pochodzących z zewnątrz.

Skąd się wzięło słowo “introwertyk“? Wszystko zaczęło się od badań nad typami psychologicznymi ludzi, nad którymi pracował szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Dokonał on klasyfikacji na podstawie teorii temperamentów fizjologicznych Kretschmera. Sam termin “introwertyk” pochodzi natomiast z języka łacińskiego i składa się z dwóch połączonych ze sobą wyrazów: intra – „wewnątrz” i vertere – „zwracać się”.

Jaki jest introwertyk?

Introwertycy mogą z pozoru przypominać osoby wycofane społecznie, zamknięte w sobie, nieśmiałe i wręcz nieobecne. W rzeczywistości jednak nie jest to absolutną regułą, a błędne postrzeganie osób z cechami introwertyzmu zwyczajnie wynika z niewiedzy osób ekstrawertycznych. Mówi się nawet, że introwertyka może w pełni zrozumieć drugi introwertyk.

Rzeczą pewną jest natomiast fakt, że utożsamianie introwertyków z osobami nieśmiałymi i zamkniętymi w sobie jest dla nich często bardzo krzywdzące. Co gorsza, osoby te już od najmłodszych lat mogą doświadczać emocjonalnej traumy, będącej skutkiem wykluczenia społecznego w szkole czy przez innych rówieśników. Bez znaczenia są wtedy wzorowe wyniki w nauczaniu i bardzo dobre sprawowanie – tzw. “alienacja” społeczna to jeden z powodów, który przyczynia się do obniżenia samooceny przez introwertyków. W skrajnych przypadkach stan ten pogłębia się do tego stopnia, że zaczynają pojawią się u tych osób pierwsze oznaki depresji.

Jak w kilku zwięzłych słowach opisać postać introwertyka? Przede wszystkim jest to osoba, która najlepiej czuje się w samotności. Oczywiście nie oznacza to całkowitego wykluczenia z życia społecznego. Spędzanie wolnego czasu na graniu w gry komputerowe, czytaniu książek czy oglądaniu filmów to idealna forma relaksu i okazja do naładowania wewnętrznych pokładów energii. Te z kolei wyczerpują się w trakcie przebywania w tłumie innych ludzi, na spotkaniach, klubach czy imprezach. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy wręcz dziczeją pozostawieni w czterech ścianach, introwertycy właśnie marzą o takim miejscu.

Tym samym introwertycy mogą nie radzić sobie w sytuacjach awaryjnych, mocno stresowych i z reguły nie działają impulsywnie. Każdy gest i słowo jest odpowiednio przemyślane, a stawianie introwertyka w mocno napiętej atmosferze spowoduje, że osoba ta zwyczajnie zamknie się w sobie. Za tego typu zachowania odpowiada część przywspółczulna autonomicznego układu nerwowego, która u osób z cechami introwertyzmu, pracuje bardziej intensywniej.

Cechy introwertyka

Typową osobę introwertyka można bardzo dobrze opisać, ponieważ są to cechy wspólne dla wszystkich introwertyków.

Co lubi introwertyk?

 • spędzanie wolnego czasu w swoim pokoju lub mieszkaniu;
 • wypoczynek z dala od miejskich aglomeracji;
 • dokładne analizowanie stawianego przed nim problemu;
 • skrupulatnie wypełniać powierzone mu obowiązki;
 • samodzielne wykonywanie zadań;
 • niewielkie, ale zaufane grono przyjaciół;
 • konsekwentne i przemyślane działania;
 • załatwiać sprawy online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Czego nie lubi introwertyk?

 • imprez okolicznościowych;
 • dyskotek, pubów i klubów;
 • pracy zespołowej;
 • pracy wymagającej szybkiego reagowania;
 • publicznego wypowiadania się (wbrew swojej woli);
 • skupiania na sobie uwagi.

Introwertyk w pracy

Czy introwertyk może być dobrym pracownikiem? Okazuje się, że bez problemu osoba ta potrafi odnaleźć się w świecie biznesu i wielkich korporacji. Co ciekawe, introwertycy doskonale radzą sobie na wysokich stanowiskach kierowniczych, na których wymagane jest ciągłe analizowanie sytuacji, chłodne kalkulacje i podejmowanie wyłącznie mocno przemyślanych decyzji. Mimo to, nie każda posada będzie dla introwertyka spełnieniem jego marzeń.

Przede wszystkim introwertycy uwielbiają pracę w ciszy, skupieniu i z ogromny uwzględnieniem samodzielności. Tym samym doskonale sprawdzają się jako tzw. freelancerzy. Najlepszą posadą dla introwertyka jest samodzielne stanowisko lub praca w bardzo wąskiej grupie osób o tej samej specjalizacji zawodowej. Świetnie sprawdzą się np. w bankowości, księgowości czy informatyce. Mimo tego, że większość procesów rekrutacyjnych stawia na osoby otwarte z nastawieniem ekstrawertycznym, to typowi introwertycy nadal znajdą całe mnóstwo ofert, które celują w kandydatów o wysokim poziomie samodzielności, skrupulatności, systematyczności i konsekwencji w działaniu.

Warto również dodać, że introwertycy najczęściej mocno przywiązują się do swoich obowiązków zawodowych. Nie nawidzą się spóźniać i bez większego oporu zgodzą się zostać dłużej w pracy czy pracować w weekendy – oczywiście wszystko w granicach rozsądku!

Z dużym prawdopodobieństwem nie sprawdzą się jako doradcy handlowi, gdzie wymagana jest ciągła interakcja z nowymi klientami, otwartość, umiejętność zagadywania i prowadzenia biznesowego dialogu.

Introwertycy w związku

Czy introwertyk może być dobrym małżonkiem lub przyjacielem? Oczywiście, że tak! Osoba ta potrafi przede wszystkim świetnie słuchać i wczuwać się w problemy drugiej osoby. Szalenie ceni sobie szczerość rozmowy, zaufanie i wierność pod każdą postacią. Co ciekawe, introwertyk z początku nie będzie okazywał oznak silnego zauroczenia czy zakochania – szczególnie w okresie dojrzewania. Skryte zamiłowanie do drugiej osoby najczęściej przechodzi niezauważone. Samo flirtowanie znane jest introwertykowi wyłącznie w teorii.

Początkowo związek z introwertykiem może wydawać się trudny. Najczęściej myśli się wyłącznie o tym, że osoba o takim usposobieniu będzie cicha, zamknięta w sobie i swój czas poświęci sobie, a nie rodzinie. Tymczasem wspólne życie z introwertykiem może być w 200% spełnione! Introwertyczny współmałżonek nadzwyczaj mocno troszczy się o swoją najbliższą rodzinę i najczęściej potrafi pogodzić specyficzne cechy swojego charakteru, z trudnościami i zmaganiami, które stawia przed nim wspólne życie.

Introwertyk, ekstrawertyk, ambiwertyk – różnice

Różnice pomiędzy introwertykiem, ekstrawertykiem a ambiwertykiem są dosyć proste w określeniu. Przede wszystkim introwertyk czerpie energię życiową ze swojego wnętrza, uwielbia samotnie spędzać czas i mocno ceni sobie możliwość spokojnego wypoczynku. Ekstrawertyk jest w dużym stopniu jego odwrotnością. Osoby ekstrawertyczne nie potrafią siedzieć godzinami w zamknięciu i zdecydowanie lepiej im na imprezie czy wyjeździe ze znajomymi.

Kim jednak jest ambiwertyk? Pojęcie to sprecyzował angielski psycholog Hans Eysenck. Ambiwertyk łączy w sobie cechy zarówno introwertyka, jak i ekstrawertyka. Hans słusznie zauważył, że cechy osobowości nie mogą wyłącznie opierać się o skrajności. W końcu nie można żyć na krawędzi i spędzać czasu wyłącznie w domu lub na imprezie. Każdy z nas posiada dominujący typ osobowości, który jednak nie jest jedyny. Ambiwertyzm wydaje się mocno zbalansowanym typem osobowości, który w równym stopniu łączy ze sobą introwertyzm oraz ekstrawertyzm.

Przy okazji sprawdź również, czym jest gamofobia.

Test na introwertyka – sprawdź, czy nim jesteś!

Nie wiesz czy jesteś introwertykiem? Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania. Jeżeli na co najmniej 7 z nich odpowiedziałeś twierdząco, wtedy możesz utwierdzać się w przekonaniu, że zdecydowanie bliżej Ci do introwertyka niż ekstrawertyka. Rozpocznij test już teraz! Oto pytania testowe na introwertyka:

 1. Jesteś osobą małomówną?
 2. Uwielbiasz spędzać czas w samotności?
 3. Wolisz pracę indywidualną od zespołowej?
 4. Masz niewielką grupę przyjaciół?
 5. Nie lubisz imprezować?
 6. Trudno nawiązujesz nowe znajomości?
 7. Potrzebujesz skupienia, aby się wyciszyć?
 8. Jesteś domatorem?
 9. Nie lubisz spontanicznych wypadów ze znajomymi?
 10. Trudno mobilizujesz się do działania?

Oczywiście powyższy test działa również w drugą stronę. Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś przecząco, wtedy bliżej Ci do typu charakteru ekstrawertyka.

Sprawdź również, czym wyróżnia się fobia przed pająkami, o której pisaliśmy w innym artykule.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

1 komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze