Dozownik do płynu do naczyń – jaki wybrać?

Dozownik do płynu do naczyń – jaki wybrać?

Rożnego rodzaju dozowniki do płynu do naczyń czy na mydło, od zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. Praktycznie w każdym domu znajdziemy mniejsze lub większe dozowniki na mydło, podczas gdy w firmach często obecne są dozowniki na płyn do zmywania naczyń. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie tych przydatnych akcesoriów.

Czym są dozowniki?

Pod pojęciem dozowników kryją się specjalne akcesoria, które za sprawą jednego naciśnięcia, pozwalają na łatwą aplikację płynu do mycia lub mydła.

Użytkownicy cenią sobie dozowniki z wielu powodów. Głównym z nich jest nieporównywalna wygoda – dozowniki jak sama nazwa wskazuje, automatycznie odmierzają konkretną ilość płynu przy każdorazowym użyciu. Dochodzą do tego walory estetyczne. Eleganckie dozowniki wpływają na ogólne piękno pomieszczenia, jednocześnie wyglądają schludnie i można je łatwo dopasować do obecnej stylistyki wnętrza. Ponadto obecność dozowników wpływa na poprawę stanu higieny wśród użytkowników, co jest szczególnie istotne w zakładach pracy.

Rodzaje dozowników

Dozowniki na płyn do naczyń czy na mydło możemy podzielić według różnych kryteriów:

Sposób montażu

  • Do zabudowy – montowane są bezpośrednio w zlewozmywaku i pozostają nieruchome. Wbudowane dozowniki na mydło lub płyn do naczyń wyróżniają się tym, że widoczna jest jedynie część służąca do pobierania, a pojemnik na ciecz wbudowany jest już pod zlewem. Tym samym tego typu dozowniki zajmują o wiele mniej miejsca i pozostają bardziej estetyczne.
  • Wolnostojące – dozowniki wolnostojące użytkowane są o wiele częściej z uwagi na niższą cenę, większe możliwości dopasowania do stylistyki wnętrza, czy z powodów typowo praktycznych, takich jak łatwe napełnianie, szybka wymiana i utylizacja. Wolnostojące dozowniki nie zapewniają już takiej elegancji, co dozowniki do zabudowy, ale jednocześnie prezentują się lepiej, niż mydła czy płyny w oryginalnych, fabrycznych opakowaniach.

Wykonanie

  • Stal nierdzewna – materiał wysoce uniwersalny, dobrze prezentujący się w każdym miejscu.
  • Tworzywo sztuczne – niska cena, najczęściej materiał jest przejrzysty, pozwala na łatwą kontrolę stanu napełnienia dozownika, odporne na uderzenia.
  • Ceramika – dozowniki z ceramiki są droższe, aczkolwiek prezentują się najlepiej ze wszystkich pozostałych. Pozostają przy tym dosyć ciężkie i mogą łatwo się uszkodzić na skutek uderzenia

Pojemność

Dozowniki na mydło czy płyn do mycia naczyń występują w różnych pojemnościach. W przypadku dozownika  do firmy, lepiej będzie wybrać model o większej pojemności. Dzięki temu nie zachodzi konieczność częstego uzupełnienia płynu, a w warunkach roboczych nie trzeba przykładać szczególnej uwagi na rozmiar dozownika. Z kolei do domu lepiej jest postawić na mniejsze i bardziej zgrabne dozowniki, które nie zajmują dużo miejsca i wykorzystywane są stosunkowo rzadko.

Sposób działania

  • Ręczny (manualny) – dozowniki ręczne to zdecydowanie najczęściej spotykane akcesoria w domu i w firmie. Aby pozyskać porcję mydła lub płynu należy przycisnąć główkę lub specjalną rączkę. Dozowniki ręczne nie wymagają żadnego zasilania i działają tak długo, dopóki same nie ulegną awarii mechanicznej. Niestety wymagają one bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, co może wpływać na gorsze warunki higieniczne.
  • Automatyczny – automatyczne (elektryczne) dozowniki na mydło czy płyn do zmywania cieszą się powodzeniem w miejscach o szczególnie wysokim rygorze sanitarnym, np. w laboratoriach, halach produkcyjnych czy w szpitalach. Dozowanie mydła odbywa się w sposób bezkontaktowy i automatyczny, najczęściej poprzez podłożenie dłoni pod szyjkę dozownika. Fotokomórka wykrywa obecność dłoni, a silnik elektryczny uruchamia mechanizm dozujący. Wadą tego typu rozwiązań jest ich uzależnienie od energii elektrycznej.

Dlaczego warto kupić dozownik do mydła?

Popularne dozowniki na płyn do naczyń, zwykłe czy szare mydło w płynie są wysoce funkcjonalne i przekładają się na zwiększony komfort użytkowania z pomieszczeń kuchenno-łazienkowych. Dzięki dozownikom nie ma konieczności korzystania z tego samego mydła w kostce, które wraz z czasem staje się miękkie i rozpływa się na skutek działania wody. W przypadku mydła w płynie nie ma takiego zagrożenia. Dzięki dozownikom można w prosty sposób zaaplikować go na dłonie.

Z kolei dozowniki do płynu do mycia naczyń pozwalają zachować większy porządek w kuchni. Przyspieszają codzienne zmywanie naczyń, a dodatkowo zwiększają estetykę wnętrza. Na plus przemawia również cena tych rozwiązań, która powinna być bez problemu osiągalna dla każdego gospodarstwa domowego czy firmy.

Ile kosztują dozowniki?

Za ceramiczny dozownik wolnostojący trzeba zapłacić 20–40 zł. Kilkukrotnie droższe są dozowniki do montażu w blacie, te mogą kosztować grubo ponad 100 zł. Do średniej półki cenowej można zaliczyć zestawy składające się z dozownika i podkładki na mydło w kostce, a także dozowniki wyposażone w specjalną półkę do przechowywania zmywaków – ok. 50 zł.

Jaki dozownik do płynu do naczyń wybrać?

W przypadku zastosować domowych, z pewnością najlepszy okaże się dozownik ceramiczny. Jest ciężki, elegancki i łatwo utrzymać go w czystości. W przypadku dozowników firmowych, zdecydowanie lepiej kupić dozowniki plastikowe lub metalowe, z uwagi na ich większą wytrzymałość mechaniczną.


Sprawdź również: Ile prądu zużywa zmywarka?

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Kategoria: BHP