Wysokie ceny prądu zmuszają do oszczędzania energii nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w placówkach oświatowych. Jak można to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka metod i rozwiązań, pozwalających na mniejsze zużycie prądu w szkole i na sali gimnastycznej.
Zarządzanie oświetleniem
Szkoły muszą być odpowiednio oświetlone, aby zapewniały uczniom stosowne warunki do nauki. Aktualnie coraz więcej placówek korzysta z nowoczesnych technologii, pozwalających na mądre dostosowywanie światła do potrzeb studentów, ale też zapewniających mniejsze zużycie prądu. Jedną z opcji oszczędzania na oświetleniu, jest używanie w miarę możliwości światła dziennego. Jeżeli sztuczne światło nie jest potrzebne do tego, aby uczniowie mogli swobodnie funkcjonować na lekcji, lepiej z niego nie korzystać Światło naturalne nie tylko jest bardziej przyjazne dla wzroku, ale też wpływa na lepsze samopoczucie uczniów.
Kolejną popularną metodą oszczędzania energii jest korzystanie z żarówek energooszczędnych. Choć są droższe od żarówek tradycyjnych, na dłuższą metę pozwolą na oszczędność nawet do kilkunastu złotych miesięcznie.
Oszczędzanie na sprzęcie elektronicznym
W dzisiejszych czasach działanie placówek oświatowych w dużym stopniu oparte jest na sprzęcie elektronicznym, takim jak komputery czy rzutniki. Jedną z ważniejszych zasad oszczędzania energii jest wyłączanie tego typu produktów, kiedy nie są używane.
Zarządzanie temperaturą
Coraz częściej placówki oświatowe stawiają także na zapewnienie odpowiednich warunków do nauki poprzez kontrolowanie temperatury otoczenia. Wysokość temperatury w salach lekcyjnych oraz gimnastycznych może zostać zaprogramowana przy pomocy specjalnych urządzeń. Wiele szkół aktualnie korzysta z klimatyzacji, której zadaniem jest regulacja temperatury podczas zajęć lekcyjnych. Niestety klimatyzatory też pobierają prąd. Chcąc zmniejszyć ich wykorzystanie np. do określonych pomieszczeń, najlepiej włączać je tylko wtedy, kiedy w danej sali odbywają się zajęcia. W salach gimnastycznych i na halach sportowych można skorzystać z rozwiązania, jakim są kotary grodzące. Są to produkty, służące do podziału pomieszczeń o dużej powierzchni, właśnie takich jak sale sportowe. Dzięki temu na całej powierzchni może odbywać się kilka zajęć jednocześnie. Kotary mogą przysłużyć się do obniżenia kosztów energii, ponieważ pozwalają na zmniejszenie wykorzystania oświetlania i klimatyzacji w nieużywanych częściach hali.
Powyższe wskazówki nie stanowią cud recepty na znaczne obniżenie cen prądu, jednak stosując każdą z nich, można zaoszczędzić do kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a w skali całego roku to całkiem sporo. Stawiając na energooszczędne rozwiązania oraz pamiętając o tym, aby wyłączyć urządzenia elektryczne, kiedy nie są używane, można ograniczyć zużycie prądu w placówce oświatowej. Z jednej strony może się wydawać, że oszczędności będą nieznaczne, z drugiej strony, przy tak dużych budynkach, jakimi są szkoły, mogą wynieść nawet kilkaset złotych rocznie.