Zanieczyszczenia wpływają negatywnie na wydajność i żywotność każdego systemu grzewczego i chłodniczego. Jakie kroki należy podjąć, aby ochronić przed nimi instalację? W artykule wyjaśniamy, jakie rozwiązania zastosować, aby zapewnić optymalną pracę, trwałość na lata oraz bezpieczeństwo użytkowania systemu.
Jakie czynniki powodują zanieczyszczenia w instalacjach c.o.?
Przyczyną pojawienia się zanieczyszczeń w układzie może ich wcześniejsza obecność w wodzie instalacyjnej. Ma to miejsce w przypadku, gdy system został nieprawidłowo dobrany lub nie wykonaliśmy czyszczenia wstępnego przed oddaniem jej do użytku. Musimy pamiętać, że woda, którą napełniamy układ najczęściej nie jest uzdatniona, czyli przystosowana do pracy w obiegu. Systemy grzewcze i chłodnicze są więc narażone na osadzanie się substancji mineralnych wytrącanych z wody. Jednak nie tylko nieuzdatnione medium niesie za sobą ryzyko pojawienia się zanieczyszczeń. Podczas montażu czy konserwacji instalacja narażona jest na przedostanie się do jej środka kurzu, czy szlam powstałych z tłuszczu, którym zabezpiecza się jej metalowe elementy w celu uniknięcia ich korozji.
Pamiętajmy, że każda instalacja narażona jest na gromadzenie się zanieczyszczeń. Ich obecność niesie za sobą szereg niepożądanych skutków, o których dowiesz się więcej z kolejnej części artykułu.
W jaki sposób zanieczyszczenia w instalacji c.o. wpływają na sprawność systemu?
Zanieczyszczenia krążące w układzie tworzą idealną barierę cieplną – zmniejszają przepływ i powiększają opory instalacji. Jeśli nie zostaną usunięte, mogą prowadzić do awarii systemu, całkowitego zablokowania przepływu w rurach i znacznego zwiększenia poboru energii. Oto kilka przykładów skutków płynących z obecności zanieczyszczeń w układzie:
- pojawienie się korozji elektrochemicznej na metalowych elementach instalacji;
- nieprawidłowa praca zaworów – obniżenie ich własności regulacyjnych czy powodowanie przecieków;
- uszkodzenie pompy obiegowej;
- obniżona sprawność wymienników.
Nie możemy zapominać o tym, że zanieczyszczony układ jest idealnym siedliskiem dla bakterii oraz drobnoustrojów. W trosce zarówno o nasze bezpieczeństwo jak i stan instalacji nie powinniśmy bagatelizować wyżej wymienionych zagrożeń. W kolejnej części artykułu wyjaśnimy, jak uniknąć zanieczyszczeń w instalacji c.o.
Jak chronić instalacje grzewcze i chłodnicze przed zanieczyszczeniami?
W celu ochrony systemu instalacyjnego przed zanieczyszczeniami, optymalnym
rozwiązaniem będzie wyposażenie go w separatory zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrane urządzenie do danej instalacji nie dopuści do koncentracji zanieczyszczeń w układzie. Na rynku grzewczo chłodniczym możemy zaobserwować pewien niepokojący trend. Promowane są urządzenia, które na wyrost nazywane są separatorami zanieczyszczeń. Jednak po analizie technicznej, okazują się być np. filtrami z wkładem magnetycznym. Aby pokazać istotę problemu, przejdźmy do omówienia charakterystyki i specyfiki działania separatorów zanieczyszczeń z magnesem. Dla lepszego zrozumienia będziemy bazować na tego typu urządzeniach z serii Dirtmag® od Caleffi.
Separatory zanieczyszczeń z serii Dirtmag® – pełna ochrona systemu przed zanieczyszczeniami od Caleffi
Separatory zanieczyszczeń łączą w sobie proces filtracji oraz separacji – właśnie dlatego są optymalnym rozwiązaniem chroniącym źródło ciepła/chłodu przy generowaniu minimalnych strat ciśnienia. Urządzenia cechuje wysoka sprawność wyłapywania nawet najdrobniejszych cząsteczek, w tym także ferromagnetycznych do 5 μm. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementu wewnętrznego, zbudowanego z siatkowych powierzchni. Zanieczyszczenia gromadzone są w komorze o dużej pojemności, co zmniejsza częstotliwość jej czyszczenia – a ich usunięcie może być przeprowadzone podczas normalnej pracy instalacji.
Jak odpowiednio dobrać separator zanieczyszczeń do instalacji?
Poprawny dobór separatora uzależniony jest od prędkości przepływającego przez niego medium. Jego zbyt duża wartość wpłynie negatywnie na grawitacyjne oddzielenie zanieczyszczeń, dlatego w portfolio marki Caleffi znajdziemy rozwiązania adekwatne dla ochrony każdej instalacji wykonywanej przez instalatorów. Zaczynając od domku jednorodzinnego, kończąc na galerii handlowej. Odpowiedni dobór urządzenia pomoże utrzymać układ wyposażony w pompę ciepła w dobrym stanie, a dzięki temu zyskamy długotrwałą i niezawodną pracę instalacji.
Separatory zanieczyszczeń – wskazówki montażowe i szczegóły konstrukcyjne
Separatory zanieczyszczeń montowane są na rurociągach pionowych lub poziomych. Specjalna budowa umożliwia proste i szybkie wykonanie konserwacji oraz dozowanie preparatów chemicznych.
Im lepsza ochrona przed zanieczyszczeniami i cząstkami ferromagnetycznymi, tym dłużej instalacja zachowa swoją efektywność działania. Sprawność usuwania zanieczyszczeń przez separatory jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłych filtrów, jednak nie należy z nich całkowicie rezygnować. Aby zadbać o regularne usuwanie zanieczyszczeń, rekomendowanym rozwiązaniem jest zastosowanie separatora wraz z filtrami skośnymi. Będą one odpowiedzialne za wyłapywanie większych cząstek. W ten sposób można jeszcze bardziej zminimalizować częstotliwość czyszczenia komory gromadzenia się zanieczyszczeń separatora.