Wiele firm używa sprężarek śrubowych. Ale dlaczego są one tak ważne dla różnych branż? Jakie rodzaje sprężarek śrubowych są dostępne na rynku i jak one działają? Poniższy artykuł będzie próbą odpowiedzi na te pytania. Koniecznie sprawdź, czym charakteryzują się kompresory śrubowe oraz gdzie dokładnie znajdują zastosowanie!
- Sprężarki śrubowe — czym są te urządzenia?
- Jak działają kompresory śrubowe?
- Sprężarka śrubowa — miejsca zastosowania
- Sprężarki śrubowe — zalety, główne kryteria wyboru
Sprężarki śrubowe — czym są te urządzenia?
Śrubowe sprężarki to typ urządzeń wykorzystywanych głównie do sprężania obojętnych gazów, w głównej mierze powietrza. Podstawą działania tego typu urządzeń są dwie śruby nazywane rotorami. Obracają się one w przeciwnych względem siebie kierunkach. W środku maszyny dochodzi do sprężenia gazów poprzez zmniejszenie ich objętości pomiędzy obudową a rotorem. Filtr powietrza zasysa sprężone powietrze w bloku śrubowym.
Jak działają kompresory śrubowe?
Jak działa sprężarka śrubowa? Poza tym, że powietrze zostaje sprężone, dochodzi do przemieszczenia gazu. W efekcie powstaje więc powietrze posiadające maksymalne ciśnienie. Wykorzystując sprężarkę śrubową, można mieć pewność, że proces sprężania jest ciągły, nie dochodzi do żadnych pulsacji, a to z kolei zapewnia równomierne dostarczanie powietrza pod ciśnieniem.
Sprężarka śrubowa — miejsca zastosowania
Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach i branżach przemysłowych. Kompresor śrubowy przydaje się w przemyśle odlewniczym, spożywczym czy mechanicznym. Świetnie nadaje się do takich dziedzin, jak motoryzacja czy budownictwo. Obsługa instalacji sprężonego powietrza nie jest trudna. Cechami charakterystycznymi kompresora śrubowego są także wszechstronność i uniwersalność. Można z ich pomocą zasilić narzędzia pneumatyczne, układy pneumatyczne czy narzędzia do malowania, jak np. pistolety do malowania.
Sprężarki śrubowe — zalety, główne kryteria wyboru
Zalety kompresorów śrubowych to przede wszystkim sprawność, niezawodność oraz oszczędność energii. Można tutaj też wymienić stosunkowo niskie koszty eksploatacji, a to jest bardzo istotne, jeśli weźmie się pod uwagę nieustannie rosnące rachunki za energię elektryczną.
Decydując się na wybór konkretnego kompresora, pod uwagę warto wziąć profil działalności własnej firmy, ale także efektywną wydajność, rozmiar zbiornika, wymagane ciśnienie, zużycie powietrza oraz rozmiar zbiornika ciśnieniowego. Na tak dużym rynku na pewno znajdziesz odpowiednie kompresory śrubowe dla siebie!