Ratownik medyczny to osoba, która przede wszystkim zajmuje się udzielaniem pierwszej pomocy osobom, których życie jest zagrożone, do czasu przewiezienia ich do szpitala. Do wykonywania tego zawodu konieczna jest znajomość podstawowych zagadnień medycznych, ale też odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne. Obecnie wymagane jest także kierunkowe wykształcenie wyższe. Jak można zdobyć uprawnienia do pracy w charakterze ratownika medycznego?
Kim jest ratownik medyczny?
Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym z września 2006 roku, ratownik medyczny to osoba wykonująca zawód medyczny i posiadająca uprawnienia do:
- udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych,
- podejmowania działań mających na celu ograniczenie liczby osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach losowych,
- udzielania wsparcia psychologicznego osobom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia,
- transportu osób w stanie zagrożenia lub życia.
Najpopularniejszą ścieżką zawodową wśród absolwentów tego kierunku studiów jest praca w karetce lub na oddziale ratunkowym, ale to nie jedyne możliwości. Ratownicy medyczni mogą też wykonywać swoją pracę w ratownictwie górskim, wodnym, narciarskim, górniczym, w ramach działań antyterrorystycznych czy w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa.
Poza tym absolwenci ratownictwa medycznego mogą nauczać przyszłych ratowników i dyspozytorów medycznych, organizować zajęcia z pierwszej pomocy, KPP i medycznych czynności ratunkowych czy brać udział w badaniach naukowych.
Ratownictwo medyczne – opis kierunku studiów
Ratownictwo Medyczne to kierunek studiów licencjackich I stopnia, po ukończeniu których uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu i tytuł licencjata Ratownictwa Medycznego. Choć nie ma studiów magisterskich ratownictwa medycznego, po ukończeniu studiów I stopnia absolwent może podjąć dalszą naukę na studiach magisterskich II stopnia w innych obszarach związanych ze zdrowiem publicznym. Może też rozważyć studia podyplomowe na innych kierunkach nauk medycznych.
Studia obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, dzięki czemu studenci już w czasie ich trwania mogą zyskać cenne doświadczenie zawodowe. Program studiów obejmuje szeroki zakres wiedzy, począwszy od podstawowych przedmiotów medycznych, takich, jak anatomia, fizjologia czy patofizjologia, aż po dziedziny specjalistyczne, między innymi medycyna ratunkowa, chirurgia urazowa czy neurochirurgia.
Oprócz tego studenci są przygotowywani do pełnienia złożonych zadań nawet w kryzysowych sytuacjach wymagających szybkich działań. W tym celu zdobywają wiedzę z zakresu nauk społecznych, psychologii, zarządzania kryzysowego i procedur ratunkowych.
Studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne przygotowują absolwentów do samodzielnego wykonywania czynności ratunkowych w sposób szybki i dynamiczny, typowy dla środowiska ratownictwa medycznego. Absolwenci tego kierunku mają świetne perspektywy zawodowe i szybko znajdują zatrudnienie. Ich umiejętności, wiedza i doświadczenie zdobyte w trakcie studiów są bardzo przydatne w dynamicznym środowisku opieki zdrowotnej.
Gdzie warto studiować ratownictwo medyczne?
Jeżeli interesuje Cię praca w charakterze ratownika medycznego, pomyśl o zapisaniu się na studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie. To kierunek studiów, który można ukończyć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Obejmuje 3 lata nauki, co daje 6 semestrów, 3660 godzin zajęć, w tym 1200 godzin zajęć teoretycznych i 960 godzin praktyk zawodowych.
Podjęcie nauki w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim masz dostęp do wysokiej jakości kształcenia, możesz korzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, masz też do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę do nauki.
Ponadto Powiślańska Szkoła Wyższa blisko współpracuje z jednostkami ochrony zdrowia w regionie, co pozwala studentów zobaczyć, jak w realnych warunkach wygląda praca ratownika medycznego i zdobyć bezcenne doświadczenie.
Sprawdź jakie przedmioty zdawać na maturze żeby pójść na studia ratownictwo medyczne: https://powislanska.edu.pl/ratownictwo-medyczne-jakie-przedmioty-na-maturze/