Ostatnie lata to czas ogromnego rozwoju technologii. Rozwój nie omija także budownictwa, bo już dawno cegły i drewno przestały być jedynymi materiałami stosowanymi do budowy domów. Oprócz nich istnieją także inne, równie dobre materiały. Z jakich materiałów można w dzisiejszych czasach zbudować dom?
Ceramika – tradycyjna i poryzowana
Elementy ceramiczne to nic innego, jak właśnie najbardziej popularne cegły i pustaki. Powstają poprzez wypalanie gliny i odznaczają się wysoką nasiąkliwością, trwałością, a także izolacyjnością cieplną. Ceramika poryzowana zaś składa się nie tylko z samej gliny, ale również z trocin czy mączki drzewnej, przez co ma jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne. Cegły są niewielkie i mają dużą wytrzymałość na ściskanie, zwłaszcza te pełne. Pustaki ceramiczne zaś są większe od cegieł, ale lżejsze, dlatego z nich można szybciej stawiać mury, zwłaszcza że montaż jest prostszy na pióro i wpust. Oprócz tego dzięki większym otworom, pustaki mają lepsze właściwości termoizolacyjny niż cegły, nawet te pełne. Obecnie pustaków używa się do stawiania ścian zewnętrznych jednowarstwowych, bez dodatkowych dociepleń. Cegły zaś stosowane są głównie do stawiania ścian nośnych.
Beton komórkowy
Jest nowszym rozwiązaniem niż cegły, ale równie popularnym, co pustaki ceramiczne. Do budowy domu parterowego beton komórkowy będzie idealny. Nazywany jest także suporeksem, siporeksem lub gazobetonem. Odznacza się niską porowatością oraz wysoką gęstością, więc jest lekki, tak, jak pustaki. Elementy betonu komórkowego montuje się także na piór i wpust bez spoiny pionowej. Bloczki betonowe mają dobrą izolacyjność cieplną, ale są mniej mrozoodporne i mają mniejszą izolacyjność akustyczną od ceramiki. Z betonu komórkowego można budować każdy rodzaj ścian.
Keramzytobeton
Keramzytobeton to materiał w postaci bloczków lub pustaków z zawartością keramzytu, czyli lekkiego kruszywa dodawanego do betonu zamiast żwiru. Dzięki temu materiał zyskuje lekkość. Ściany z keramzytobetonu mają też optymalne parametry, jeśli chodzi o izolacje akustyczną i cieplną. Bloczki o grubości 24 cm nadają się do budowy ścian dwu- i trzywarstwowych, zaś grubsze bloczki z dodatkową wkładką termoizolacyjną służą do budowy ścian jednowarstwowych. Do keramzytu trzeba jednak stosować mokre zaprawy, co wydłuża czas budowy.
Wysokiej jakości materiały budowlane dostępne są na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane
Silikaty
Bloczki silikatowe zbudowane są z masy piaskowo – wapiennej i są uznawane za materiał ekologiczny. Mają dużą wytrzymałość na ściskanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu są często wykorzystywane do budowy domów piętrowych i bloków w miastach. Mury z silikatu są ognio-, mrozoodporne, a także odporne na pleśnie i grzyby. Są też dźwiękoszczelne. W domach z silikatu panuje zdrowy mikroklimat, gdyż mury przepuszczają parę i akumulują wilgoć oddając ją podczas suchych okresów. Niestety są mało termoizolacyjne i nadają się tylko do ścian wielowarstwowych.
Drewno
Drewno to materiał znany i stosowany od wieków, jeszcze zanim wynaleziono cegły. Jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Bardzo popularne są domy z bali okrągłych i prostokątnych, które montowane są na pióro – wpust. Do budowy używane jest głównie drewno z drzew iglastych. Wadą jest konieczność dodatkowej termoizolacji, do której stosuje się przeważnie wełnę mineralną. Zaletami drewnianych domów są jednak niższe ceny, estetyka i krótszy czas budowy. Niestety jednak drewno nie jest zbyt odporne na warunki atmosferyczne i nie jest ognioodporne. Alternatywnym rozwiązaniem jest dom szkieletowy (skandynawski lub kanadyjski) czyli taki, gdzie z drewna zbudowany jest tylko szkielet, a poszycie robi się z płyt z włókna drzewnego lub cementowo – włóknowych. Od środka na ściany stosuje się płyty kartonowo – gipsowe, a z zewnątrz pokrywane są tynkiem, deskami lub cegłą klinkierową.
Wybierając materiały na dom warto zastanowić się nie nad tym, co wybrać, tylko nad tym, jak dobrać odpowiednie parametry materiałów. To od nich zależy jakość i żywotność naszego domu, który jest przecież inwestycją na wiele, wiele lat.