Opornik elektryczny, często zwany też rezystorem, to bierny element obwodu elektrycznego, który służy – jak sama nazwa wskazuje – do ograniczenia płynącego w nim prądu. Rezystor to mała rzecz, lecz niezwykle przydatna. Znajduje zastosowanie w niemal każdym obwodzie elektronicznym – chyba, że każda jego część wykorzystuje jednakowe napięcie.
Jak dokładnie działa opornik elektryczny i jakie są jego rodzaje?
Metoda działania oporników elektrycznych
Opornik elektryczny ogranicza prąd płynący przez niego, czyli obniża jego napięcie. Spadek tego napięcia jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez rezystor, a nadprogramowa energia elektryczna zamieniana jest w ciepło.
Głównym parametrem, który interesuje nas w opornikach elektrycznych jest rezystancja. Podawana jest ona zawsze na obudowie opornika i jest wyrażona w omach. Najczęściej opisana jest ona kolorem paska na rezystorze – od srebrnego o najniższej rezystancji 0,01 oma, aż do białego o rezystancji 1 gigaoma. W praktyce, musimy mieć na uwadze jeszcze kilka wartości rezystorów, jak na przykład:
- tolerancja
- moc znamionowa
- napięcie graniczne
- temperaturowy współczynnik rezystancji
Jakie są rodzaje oporników elektrycznych?
Zależnie od parametrów, które porównujemy, rezystory można podzielić na kilka kategorii. Względem budowy, najczęściej dzieli się oporniki elektryczne na drutowe, masowe i warstwowe. Rezystory drutowe wykonuje się z drutu nawiniętego na materiał, najczęściej jakiś rodzaj tworzywa sztucznego. Taki drut jest zamknięty w obudowie i niedostępny dla użytkownika, gdyż najmniejsza ingerencja w jego układ może zaburzyć funkcjonowanie rezystora i powodować niestabilne wyniki.
Rezystory masowe to jedne z najstarszych rodzajów oporników elektrycznych. Często składają się wyłącznie z jednego kawałka materiału, który słabo przewodzi prąd jak n.p. węgiel. Rezystory masowe są na ogół mało dokładne i emitują szumy, dlatego rzadko używa się ich w skomplikowanych systemach.
Często używane są też rezystory warstwowe, które dają szerszy zakres rezystancji, ale nie są zbyt dokładne.
Jaki opornik elektryczny wybrać?
Jeżeli układ elektryczny na którym pracujesz wymaga opornika, zastanów się dobrze, który będzie się sprawdzał najlepiej. Nie zawsze warto korzystać z rezystorów o największych parametrach, gdyż są one po prostu drogie, a zastąpienie ich rezystorami o słabszej, lecz nadal odpowiedniej rezystancji nie spowoduje zmian w działaniu.
Jeżeli szukasz oporników, na tme.eu znajdziesz ich całą masę – w przystępnych cenach!