Wkraczając w nowe obowiązki zawodowe, każdy dopiero co przyjęty pracownik staje przed wieloma wyzwaniami. Aby nie pozostał on sam sobie, bez niezbędnej wiedzy oraz narzędzi, ważne jest odpowiednie wdrożenie go do firmy. Sama rekrutacja oczywiście jest istotnym punktem, ale najważniejszą rolę odgrywa późniejszy onboarding pracownika. To proces, który pozwala m.in. na zwiększenie efektywności działań, lepsze zrozumienie stanowiska pracy i utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Dlatego warto zadbać o wydajność zespołu i zapewnić fachowe wdrożenie nowych osób, które przyjmowane są na pokład.
Na czym polega onboarding pracownika?
Choć pojęcie, jakim jest onboarding pracownika, może wydawać się czymś nowym i niejasnym, to z pewnością wiele osób i tak miało z nim styczność. Zgodnie z najprostszą definicją, jest to nic innego jak wdrożenie nowej osoby do firmy, w której jest zatrudniana. Podczas tego procesu zaznajamia się ją z przedsiębiorstwem, usługami, produktami oraz samą kulturą, jaka panuje, aby jak najlepiej zrozumiała mechanizmy i zasady panujące w organizacji. W jego trakcie pracownicy poznają również oczekiwania wobec danego stanowiska, zakres swoich obowiązków i codziennych zadań, a także otrzymują informacje na temat narzędzi wspierających, które mogą wykorzystać w codziennej pracy. Wraz z każdym kolejnym dniem w firmie, pracownik może mieć nowe pytania. Trzeba być przygotowanym na odpowiedzi i okazać maksymalne wsparcie.
Coraz więcej firm zaczyna zauważać, jak dużą rolę odgrywa poprawne i pełne przeszkolenie pracownika oraz dostarczenie mu kompletnej wiedzy już od pierwszego dnia. Wszystko po to, by zmniejszyć współczynnik zwolnień, a zwiększyć efektywność i zyski. Nie da się ukryć, że bardzo powszechnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach jest aspirowanie do awansu i chęć samorozwoju. Pracownicy zaczynają wymagać więcej, dlatego zadbanie o nich na każdym etapie jest niezwykle ważne. Osoba, która przejdzie przez poprawnie ułożony proces onboardingowy, będzie działać lepiej i z większą motywacją.
Specjalista zajmujący się HR czy rekrutacją, który odpowiedzialny jest za proces wdrażania nowych osób, powinien w taki sposób zaprojektować ścieżkę adaptacyjną, aby dostarczała ona kompletną wiedzę. Dobrze, aby znalazły się na niej m.in. informacje o głównej strategii organizacji, a także jej misji, wizji oraz celach. Zapoznaj też pracownika z firmową strukturą organizacyjną oraz głównymi procedurami związanymi z komunikacją i codziennym funkcjonowaniem. Nie zapomnij o wiedzy na temat obsługi sprzętu firmowego, aby komfort pracy nowej osoby był jak najwyższy już od samego początku. Pomocne we wdrażaniu pracowników są narzędzia online, które pozwolą w pełni zoptymalizować ten proces, zmniejszając rotację i koszty.
Zobacz, jak platforma Dolineo pomoże usprawnić onboarding w Twojej organizacji: https://dolineo.com/onboarding-pracownika/.
Jak powinien wyglądać dobry onboarding pracownika?
Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować onboarding, aby był on jak najbardziej efektywny? Przede wszystkim należy wdrażać pracownika jeszcze przed podjęciem właściwej pracy – zaraz po tym, gdy wyrazi chęć zatrudnienia. Dobrze przedstawić mu wartości, które wyznaje firma i opowiedzieć o zespole. Można pokusić się nawet o zorganizowanie spotkania z przyszłym teamem. To pokaże, jak ważna jest atmosfera w firmie.
Warto zadbać o urozmaicenie form onboardingu oraz by wszystkie informacje, które są przekazywane (a jest ich z pewnością wiele) były łatwe do przyswojenia przez każdą osobę oraz zebrane w jednym miejscu. Tutaj tak naprawdę tylko wyobraźnia HR-ów stanowi ograniczenie. Wdrożeniem mogą być bezpośrednie spotkania na żywo bądź online w postaci krótkich filmów zawierających najważniejsze informacje.
Dobrze, jeśli pojawią się spotkania bezpośrednie: pogadanki, wykłady, prezentacje czy inne formy szkoleń teoretycznych. To również dobry sposób na poznanie innych pracowników. Oczywiście nie samą teorią pracownik żyje! Zadbaj też o szkolenia praktyczne. Przed Tobą wiele możliwości – choćby interaktywne quizy, które cieszą się popularnością, angażują użytkowników i pozytywnie wpływają na utrwalanie zdobytej wiedzy. Warto zadbać także o feedback, tworząc ankiety ewaluacyjne, dzięki którym dowiesz się, jak nowa osoba ocenia przygotowane wdrożenie. Warto wykorzystać do tego platformę onboardingową online.
Jakie są zalety onboardingu pracownika?
Onboarding jest niezwykle istotnym procesem, o którym musi pamiętać każda firma zatrudniająca pracowników. Dobrze przeprowadzone wdrożenie, które ma opracowany program, to gwarancja świetnych wyników – zarówno nowej osoby na pokładzie, jak i całego zespołu. Warto mieć to na uwadze, a także posłużyć się danymi statystycznymi, które jasno wskazują, że poprawne przeprowadzenie onboardingu jest bardzo ważne. Badania mówią, że w ciągu 45 dni po zatrudnieniu pracownika – w 22% przypadków dochodzi do rotacji, a w ciągu pierwszych 4 miesięcy pracy odchodzi aż 50% nowych osób. Zadbanie o nowych członków zespołu jest zatem bardzo ważnym aspektem, którym należy się zająć – aż 33% specjalistów learning&development w 2021 roku uważało, że wirtualny onboarding jest jednym z trzech najważniejszych obszarów, o którym powinna pamiętać każda organizacja.
Korzyści wynikających z dobrze zaplanowanego onboardingu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim trzeba wskazać lepsze zaangażowanie pracowników w wykonywane obowiązki. Co więcej, są oni bardziej zmotywowani do działania i w efektywny sposób zajmują się swoimi zadaniami przez długi czas. Idzie za tym również większa chęć identyfikowania się przez nich z firmą oraz budowanie relacji w zespole. Poprawnie przeprowadzone wdrożenie pozwala na osiągnięcie lepszej atmosfery w pracy, a także uzyskanie przez pracodawcę pozytywnych opinii, które mogą w przyszłości pomóc w pozyskaniu kolejnych wartościowych pracowników. Nowy członek załogi po przejściu pełnej ścieżki onboardingowej na pewno szybciej zaadaptuje się i będzie bardziej samodzielny od samego początku. Dlatego, aby uniknąć rozczarowań czy zwolnień, warto zainwestować czas w dobre zaprojektowanie procesu wdrożenia, a także pomyśleć o jego automatyzacji, dzięki platformie e-learningowej Dolineo.
Pozwoli to m.in. odciążyć osoby, które dotychczas odpowiedzialne były za szkolenia, uprościć logistykę całego procesu czy zgromadzić całą wiedzę w jednym miejscu. System pozwala m.in. na udostępnianie różnego typu plików, np. filmów instruktażowych. Platforma ma również wbudowane kreatory: testów, ankiet, ścieżek oraz szkoleń. Po uruchomieniu Dolineo w firmie, kolejną istotną zaletą jest również ujednolicenie wiedzy wśród wszystkich pracowników – każdy nowo zatrudniony pracownik otrzyma dostęp do takich samych treści, niezależnie od lokalizacji czy działu, w którym pracuje.