Mała architektura ułatwia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Stanowi ponadto niezwykle istotny element identyfikacji wizualnej miasta. Jest na stałe wpisana w krajobraz obszarów urbanistycznych i ma ścisły związek z ich zagospodarowaniem przestrzennym. Co składa się na małą architekturę miasta?
Czym jest mała architektura miasta?
Zgodnie z definicją budowlaną, do elementów małej architektury zaliczają się:
- obiekty kultu w postaci kapliczek, figur oraz krzyży,
- elementy architektury ogrodowej, takie jak altany, wodotryski i posągi,
- obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, takie jak place zabaw wraz z piaskownicami, huśtawkami i drabinkami, a także śmietniki.
Z budowlanego punktu widzenia, częścią małej architektury są więc nie tylko elementy posiadające walory estetyczne, lecz również obiekty utylitarne. W znaczeniu potocznym zaliczają się do niej wszystkie drobne elementy architektoniczne wypełniające przestrzeń miejską. Są to zatem:
- ławki,
- zadaszenia,
- wiaty przystankowe,
- znaki komunikacji wizualnej,
- stojaki rowerowe,
- słupy ogłoszeniowe,
- szlabany i blokady uliczne,
- kosze na śmieci.
Czym są meble miejskie?
Meblami miejskimi są wszystkie meble ustawiane w przestrzeni publicznej. Znajdują się na terenach przeznaczonych do użytku ogółu społeczeństwa – chodnikach, placach publicznych, miejscach parkingowych oraz parkach. Są to takie elementy, jak między innymi:
- ławki,
- kosze uliczne,
- lampy uliczne,
- wiaty na przystankach autobusowych,
- stojaki rowerowe,
- tablice informacyjne i słupy ogłoszeniowe,
- osłony pod drzewa.
Cechy mebli miejskich
Meble miejskie są przedmiotami codziennego użytku, które wpływają na zachowanie oraz samopoczucie ludzi przebywających w przestrzeni publicznej. Pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Są dostosowane do pełnienia określonych zadań w przestrzeni publicznej. Cechuje je funkcjonalność i ergonomia. Meble miejskie muszą uwzględniać warunki konkretnej przestrzeni oraz potrzeby osób niepełnosprawnych. Powinny być również bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Współczesne społeczeństwo wymaga od mebli miejskich nie tylko utylitarności, lecz także estetyki, wszystkie elementy tego typu powinny być więc starannie wykonane i posiadać przyjemny dla oka design.
Najmodniejsze meble miejskie
Współczesne trendy dotyczące mebli miejskich skupiają się na multifunkcjonalności tego typu obiektów. Popularne są innowacyjne rozwiązania przestrzenne i przypisywanie elementom architektury miejskiej dodatkowych zastosowań. Modne jest obecnie stawianie obiektów, które pełnią równocześnie funkcję siedziska, elementu dekoracyjnego, na przykład rzeźby, fontanny lub śmietnika, oraz punktu oświetleniowego. Istotne jest, by meble miejskie były oryginalne i przyciągały uwagę. Powszechne jest zarówno stawianie obiektów, które harmonizują z daną przestrzenią, jak i takich, które z nią kontrastują i przez to wybijają się na pierwszy plan.
Kompozycja funkcjonalna przestrzeni – o czym nie można zapomnieć?
Kompozycja funkcjonalna przestrzeni powinna dążyć do wytworzenia zwartych struktur miejskich. W planowaniu istotne jest uporządkowanie relacji między sposobami użytkowania i zagospodarowania terenu. Uwzględnione muszą zostać wymogi związane z koniecznością ochrony walorów zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych. Kompozycja funkcjonalna przestrzeni musi dążyć do zaspokojenia potrzeb mieszkańców i innych użytkowników. Szczególną uwagę należy zwrócić na uwarunkowania i konsekwencje związane z nowymi inwestycjami w zakresie społecznym, ekonomicznym oraz własności i władania terenem.
Renomowany producent mebli do przestrzeni miejskiej
Dol-ek to renomowany producent mebli do przestrzeni miejskiej i innych elementów małej architektury. Firma posiada szeroką ofertę i jest otwarta na nowe możliwości współpracy. Wszystkie dostępne w jej katalogu produkty są unikatowe i zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb klientów. Meble miejskie firmy Dol-ek są spójne i kompatybilne. Ich poszczególne elementy można z łatwością łączyć i uzupełniać w miarę zapotrzebowania. Dostępne są zestawy takich obiektów małej architektury, jak ławki, stoły, donice oraz kosze, a także gotowe rozwiązania stworzone z myślą o parkach, ogrodach, placach zabaw i ścieżkach edukacyjnych. Meble miejskie Dol-ek wykonane zostały z najwyższej jakości materiałów. Są bezpieczne, wygodne oraz trwałe. Cechują się ponadto łatwością w montażu oraz wysoką estetyką. W katalogu firmy dostępne są elementy w stylistyce zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej oraz minimalistycznej.
Firmie Dol-ek zaufało wielu prestiżowych klientów. Wyprodukowane przez nią elementy małej architektury zdobią przestrzeń publiczną w wielu miejscach w Polsce.