Wypalarki laserowe cieszą się coraz większą popularnością w różnego typu zakładach. W znacznej mierze wynika to z ich uniwersalności i bardzo wysokiej precyzji. Jedną z wad tej technologii są jednak znaczne wymiary urządzeń. Poznaj je, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
Wypalarka laserowa: dlaczego warto ją wybrać?
Wycinarki CNC mogą wykorzystywać potencjał zróżnicowanych technologii. To przede wszystkim od nich zależy, jakie materiały będą mogły być poddawane obróbce oraz jak będą prezentować się związane z tym koszty. Jednym z najbardziej zaawansowanych i chętnie wybieranych rozwiązań są wypalarki laserowe.
Jakie są ich zalety? Przede wszystkim:
- Uniwersalność: laserem można ciąć niemal dowolny materiał. Możesz zastosować wypalarkę laserową do drewna, ceramiki czy różnych rodzajów metali. Poradzi sobie więc w wielu sytuacjach, w których inne metody obróbki zawodzą.
- Wysoka precyzja: wiązka lasera pozwala na uzyskanie bardzo wąskiej szczeliny cięcia. Również pod tym względem wypalarki laserowe do metalu i innych materiałów wypadają po prostu lepiej od alternatywnych rozwiązań.
- Szybkie przebijanie i praca: wadą wielu metod obróbki jest długi czas przebijania materiału i cięcia. Takie urządzenie działa błyskawicznie, zachowując oczywiście najwyższą precyzję.
- Wysoka kultura pracy: wypalarka laserowa emituje stosunkowo niewiele zanieczyszczeń i hałasu w porównaniu z wieloma innymi metodami termicznymi.
Kiedy wypalarka laserowa nie będzie najlepszym wyborem?
Ta technologia – podobnie jak w każdym innym przypadku – ma jednak również pewne wady. Z praktycznego punktu widzenia sporym ograniczeniem jest grubość materiału. Jeżeli szukasz wypalarki laserowej do stali większej grubości, może nie być to najlepsze rozwiązanie.
Z perspektywy wielu zakładów problemem może okazać się cena: urządzenia, zwłaszcza w przypadku konieczności zastosowania lasera o dużej mocy, będą po prostu droższe od alternatywnych metod i ich zakup nie będzie w związku z tym opłacalny. Zamówienie należy więc dokładnie przemyśleć i opierać się na miarodajnych wyliczeniach.
Wymiary wypalarki laserowej
Inną kwestią wzbudzającą wątpliwości wielu przedsiębiorstw są wymiary urządzenia. Nie da się ukryć: maszyny wykorzystujące potencjał lasera potrzebują sporo miejsca, w związku z czym ich umieszczenie na przykład w małych halach produkcyjnych może stanowić pewien problem.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w nowoczesnych produktach możliwe jest dopasowanie rozmiaru powierzchni roboczej do indywidualnych potrzeb – od 1500 x 3000 przez 2000 x 4000 aż po 2000 x 6000 mm – takie opcje zapewnia wypalarka laserowa od Eckert.
Dzięki temu łatwiej o zachowanie elastyczności. Jak widać, wypalarki laserowe do metalu wcale nie muszą być więc niedostępne na przykład dla nieco mniejszych zakładów.
Jakie są alternatywy dla obróbki laserem?
Oczywiście warto również rozważyć zakup wypalarek CNC wykorzystujących inne technologie cięcia. Wraz z rozwojem technicznym pojawiają się coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które są w stanie zaoferować satysfakcjonującą jakość cięcia, w tym również z wykorzystaniem głowic 3D, oraz niemal pełną automatyzację procesów.
Do dyspozycji pozostają między innymi standardowe wycinarki tlenowe, które wciąż są dobrym rozwiązaniem przy cięciu blach, wypalarki plazmowe wykorzystujące plazmowy łuk elektryczny oraz ich wodne odpowiedniki. Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią propozycję: ze względu na dużą uniwersalność mogą stanowić ciekawą alternatywę dla maszyny laserowej. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem jest w stanie przecinać nawet bardzo twarde materiały!