Potrzebujesz pomocy z licencją transportową? Nie wiesz, czym ta dokładnie jest, a tym bardziej, jak ją uzyskać? Przygotowaliśmy porcję wiedzy, która pozwoli w szybki sposób zdobyć najważniejsze informacje o licencji transportowej.
Czym jest licencja transportowa?
Sama nazwa „licencja transportowa” jest znana każdemu, nawet jeśli ktoś nie jest zaangażowany w branżę transportową. Czym jednak tak naprawdę jest licencja transportowa? To specjalny dokument, który jest prawnym potwierdzeniem dotyczącym przewozu towaru bądź osób. Informuje on o legalnym pozwoleniu na transport. Taka licencja transportowa tyczy się tylko działalności zarobkowej.
Licencja transportowa jest istotna dla kierowców oraz dla firm transportowych. Taki dokument zwiększa bezpieczeństwo ich działania i komfort pracy, a w wielu przypadkach jest niezbędny do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.
Czy licencja transportowa jest obowiązkowa?
Ustawa z 15 sierpnia 2013 roku o transporcie drogowym informuje o obowiązku posiadania licencji transportowej. Musi mieć ją każdy, kto zajmuje się transportem towarów bądź osób w formie zarobkowej. Bez licencji transportowej nie można wykonywać legalnie żadnego przewozu ludzi bądź towarów za pieniądze. Licencji nie muszą mieć jednak osoby, które wykonują takie zadania i nie pobierają za to opłat. Zgodnie z pakietem mobilności, od maja 2022 roku jest ona niezbędna również w przypadku firm trudniących się transportem busami do 3,5 tony.
Kto może uzyskać licencję transportową?
Skoro wiadomo, że przedsiębiorcy oferujący usługi transportowe muszą mieć licencję transportową, aby móc wykonywać swoje zadania, to kto może ją uzyskać? Istotne jest to, że nie każdy przedsiębiorca może bez problemu zdobyć taki dokument. Należy zwracać szczególną uwagę na warunki, które określane są w ustawie o transporcie drogowym. Jasno mówią one o tym, że osoba, która próbuje zdobyć takową licencję, musi:
- mieć zdolność finansową – zabezpieczoną na minimum 9 tysięcy na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu;
- mieć dobrą, nienaganną reputację popartą odpowiednim oświadczeniem;
- nie mieć ograniczonego prawa wykonywania działalności w zakresie transportu ruchu drogowego;
- wykazać brak problemów z prawem, nie może być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwa skarbowe;
- posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, określających doświadczenie i wiedzę w kwestii transportu drogowego.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby zdobyć licencję transportową?
Przed ruszeniem do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta, aby zdobyć licencję transportową, należy przygotować szereg konkretnych dokumentów, które potrzebne są do zdobycia licencji. Przy sobie należy mieć wszystkie najważniejsze dane i dokumenty, czyli:
- wniosek o udzielenie licencji na wykonanie transportu krajowego lub międzynarodowego w zakresie przewozu towarów lub osób;
- potwierdzenie nadania numeru NIP oraz REGON;
- kopię Certyfikatu Kompetencji Zawodowych (w przypadku firm oferujących przewóz osób lub transport towarów pojazdami powyżej 3,5 tony masy całkowitej);
- kopię dokumentów wszystkich pojazdów transportowych, które chce się wprowadzić do ruchu drogowego;
- odpis z rejestru przedsiębiorców KRS/CEIDG, który potwierdza posiadanie działalności;
- zaświadczenie o niekaralności, napisane w konkretny sposób bądź przy użyciu szablonu dostępnego na stronie urzędu;
- potwierdzenie zdolności finansowej, którą można zdobyć od banku albo pokazując zabezpieczenie pojazdów;
- zaświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców i ich liczbę;
- dowód wniesienia opłat za wydanie licencji.
Ile trwa wyrobienie licencji transportowej?
Po złożeniu odpowiednich dokumentów w urzędzie bądź starostwie czeka się około 30 dni na uzyskanie licencji transportowej. Wiele zależy od tempa pracy konkretnego stanowiska, które zajmuje się wydawaniem dokumentów. W tym czasie nie można jednak wykonywać transportu osób oraz usług w formie zarobkowej. Wiążę się to nie tylko z karami finansowymi, ale może w pełni zablokować możliwość zdobycia takiej licencji transportowej na długie lata.
Dodatkowe informacje o transporcie można znaleźć na stronie Prilo.com