Sprzężone powietrze to medium powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Zawdzięcza to łatwemu transportowaniu, odporności na czynniki zewnętrzne, czystości i bezpieczeństwu. Jednak instalacje sprężonego powietrza wymagają do prawidłowego działania sporych zasobów energii elektrycznej. Jak ją zaoszczędzić? Czy typ używanej sprężarki (np. Gardner Denver lub innej marki) ma znaczenie? Poznaj najlepsze metody na energooszczędność w zakładach wykorzystujących sprężone powietrze.
Sposoby na oszczędzanie energii w zakładzie przemysłowym
Wysokie zużycie energii elektrycznej wiąże się nie tylko z wysokimi rachunkami. Ma również wpływ na środowisko naturalne, którego ochrona staje się priorytetem największych przedsiębiorstw na rynku. Jakie są sposoby na energooszczędność w zakładach korzystających z instalacji sprężonego powietrza?
Regularne usuwanie i zapobieganie nieszczelnościom
Braki w szczelności układu sprężonego powietrza generują nie tylko straty medium, ale i dodatkowe obciążenie dla sprężarki. W Gardner Denver, czyli firmie produkującej sprzęt pneumatyczny, wyliczono, że nieszczelność o wielkości 5 mm może rocznie generować straty wynoszące ponad 10 000 złotych. Ponadto w ponad pięcioletnich instalacjach ryzyko rozszczelnienia wzrasta o ponad 25% w porównaniu do nowych układów. Dlatego warto regularnie serwisować i kontrolować instalacje sprężonego powietrza.
Przemyślany projekt instalacji sprężonego powietrza
W wielu zakładach przemysłowych działają układy pneumatyczne z błędami na poziomie projektowym. Źle ustawione zbiorniki, za mała średnica rur lub zbyt duża liczba kolanek – to wszystko powoduje spadki ciśnienia, a co za tym idzie: zwiększone zużycie energii. Dlatego warto postawić na rury o odpowiedniej średnicy, które ograniczą spadki ciśnienia nawet o połowę.
Wyłączanie nieużywanych urządzeń
Choć wydaje się to oczywiste, to pracownicy zakładów pracy nie zawsze dbają o to, by wyłączać urządzenia, z których nikt już nie będzie korzystał. Instalacje sprężonego powietrza złożone ze sprężarki Gardner Denver, osuszacza ziębniczego i kilkunastu innych urządzeń mogą odpowiadać za 10% całego zużycia energii elektrycznej w fabryce! Z tego względu, jeśli jest to możliwe, warto wyłączać sprężarki w dniach wolnych od pracy i między zmianami. Oszczędności prądu mogą sięgnąć nawet 20% standardowego wydatku energetycznego całej instalacji.
Energooszczędne rozwiązania w sprężarkach
Niemalże każda nowoczesna sprężarka marki Gardner Denver, Champion czy Hydrovane wyposażona jest w zaawansowane rozwiązania służące uzyskaniu jak największej oszczędności energii elektrycznej. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie energooszczędnej sprężarki śrubowej, łopatkowej czy tłokowej.
Sprężarka z układem napędowym o zmiennej prędkości obrotowej
Urządzenia wyposażone w tę funkcję na bieżąco dostosowują intensywność swojej pracy do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Sprawdzają się idealnie w zakładach, w których zapotrzebowanie na to medium jest zmienne. Możliwość dostosowania prędkości obrotowej silnika sprężarki śrubowej do aktualnych zapotrzebowań pozwala uniknąć niepotrzebnych strat i wygenerować oszczędności sięgające nawet do 50% przeciętnych kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej do działania instalacji sprężonego powietrza.
Czy energooszczędność zmniejsza wydajność sprężarki?
Nowoczesne technologie oszczędzania energii wykorzystywane m.in. w nowych modelach sprężarek Gardner Denver nie mają żadnego wpływu na wydajność pracy tych urządzeń. Wprowadzane rozwiązania służą przede wszystkim optymalizacji ich pracy przy zachowaniu maksymalnej możliwej wydajności.
Z tego względu warto zadbać o stan instalacji sprężonego powietrza i skorzystać z wymienionych wyżej wskazówek. Odpowiednie działania nie tylko wygenerują zauważalne oszczędności, ale też wesprą działania służące ochronie środowiska i zmniejszą ryzyko wystąpienia awarii w zakładzie produkcyjnym.