Dobrze przygotowane CV może być przepustką do znalezienia wymarzonej pracy, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na jego napisanie. Wiele osób zastanawia się, czy CV powinno być opatrzone zdjęciem. Zdania w tej kwestii są podzielone.
Czy w CV musi być zdjęcie?
Teoretycznie nie istnieje żadne formalny wymóg, który nakazywałby umieszczanie zdjęcia w CV, jeśli więc absolutnie nie chcemy tego robić, nie mamy takiego obowiązku. Z drugiej strony praktycznie wszystkie szablony CV mają miejsce na fotografię, co może sugerować konieczność umieszczenia jej. Jak więc jest naprawdę?
Zdjęcie w CV może być tą przysłowiową kropką nad „i”, która skłoni pracodawcę lub rekrutera do zaproszenia kandydata na rozmowę. Jeśli będzie musiał wybierać spośród wielu nadesłanych ofert, a wykształcenie i doświadczenie kandydatów będzie wskazywało na podobny poziom, najpewniej to właśnie zdjęcie będzie przeważającym czynnikiem.
Reasumując: dodawanie zdjęcia do CV nie jest obowiązkowe, ale warto to robić.
Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?
Typowe zdjęcie robione do dowodu lub paszportu może nie być najlepszym wyborem, choćby na obostrzenia zakazujące uśmiechania się. Wiele osób właśnie uśmiechem zjednuje sobie ludzi.
Fotka w CV powinna więc być uśmiechnięta, a przynajmniej prezentować pogodną twarz.
Jeśli chodzi o ubiór, to powinien być raczej profesjonalny niż plażowy, a więc schludny i nieodsłaniający zbyt dużo nagiego ciała. Zarówno panie, jak i panowie powinni zrezygnować z odsłaniania dekoltu.
Niedopuszczalnym błędem jest fotografowanie się w niewyprasowanej koszuli lub t-shircie. Ten ostatni może założyć potencjalny kierowca lub mechanik, ale nie przyszły pracownik działu obsługi klienta. Tło na zdjęciu powinno być jednolite, ale niekoniecznie białe. Lepiej jednak gdy nie będzie zbyt jaskrawe. Paniom odradza się robienie mocnego makijażu i awangardowych fryzur.
Czy można sobie zrobić samemu zdjęcie do CV?
Zdjęcie do CV nie musi być wykonane w studiu fotograficznym, ale selfie też nie wchodzi w grę. Trzeba poszukać złotego środka.
Jeśli mamy dobry aparat fotograficzny lub naprawdę dobry smartfon, możemy poprosić kogoś o pomoc. Trzeba jednak pamiętać o dobrze dobranym tle, ubiorze i oświetleniu. Na pewno warto zwracać uwagę na pozornie nieistotne detale: czy włosy się dobrze układają, czy na marynarce nie ma załamania, a tło nie kryje „mistrza drugiego planu”. Nie wszystko da się wykadrować i wyretuszować.
Zdjęcie do CV powinno przedstawiać tylko górną połowę sylwetki, może to być nieco więcej niż na klasycznym zdjęciu paszportowym.